האם לטפל בתרופות ADHD בתקופת היריון?

דיון רופאים על המשך טיפול תרופתי בהפרעת קשב בתקופת הריון והנקה

שאלת רופאה: אבקש להתייעץ ולשמוע מנסיונכם. אשה בת 35 שעובדת בעבודה המחייבת ריכוז רב, אך סובלת מהפרעת קשב קשה ומטופלת בהצלחה בוויוואנס 70. כעת היא מתכננת הריון. מה ניתן לתת לה כדי לעזור לריכוז ללא חשש השפעה רעה על העובר? אודה לכם על תשובתכם ומחשבותיכם בעניין. רופאת ילדים, נגה.
אכן רוב הידע הקיים היום איננו מדגים בעיות בעובר ובהריון. גידי.
המינון אמנם קצת גבוה (עדיין בגבולות המקובלים) ועל אמפטמינים יש אפילו פחות מידע מאשר על ריטלין לסוגיו. מחקר של כ 300 הריונות עם ריטלין שפורסם על ידנו ( Diav-Citrin et al, 2016) לא הראה שום בעיות עם ריטלין. מאחר ובעבר היו תיאורי מקרים של מומי לב עם אמפטמינים, אני מציע לתת, אבל רצוי לבצע סקירת מערכות שליש שני ואקו לב עובר. אשר.
שלום נוגה ולכולם, דנתי באתרי כבר לפני כשלוש שנים (ב- 2/3/2014) בנושא נטילת תרופות סטימולנטים להפרעת קשב ע"י אישה בהריון ו/או אישה מניקה. מסקנתי אז ושנותרתי איתה גם כיום, היא חד משמעית שאין לתת טיפול עם סטימולנטים לאישה בהיריון ו/או מניקה. לפיכך, ממליץ שרופא מטפל יימנע מלקחת סיכונים על חשבון האישה כשאין לנו שום מחקרים ארוכי טווח על השפעות סטימולנטים על התפתחות מוח העובר. כאן המקום לנהוג על פי העיקרון "פרימום נון נוצ'רה".
נ.ב. להלן קישור כניסה לדיוניי בנושא זה. ד"ר שלומי ענתבי.
לקיחת סטימולנטים בהיריון
תודה לכולכם.
ריטלין היא לא יכולה לקחת, וויואנס לא אתן לה. יש לכם רעיון אחר איך לעזור לה, נגה.

Amphetamine, the other component of Adderall, should be used during pregnancy only if the potential benefit justifies the potential risk to the fetus. Infants born to mothers dependent on amphetamine have an increased risk of premature birth and low birth weight. Also, these infants may have symptoms of withdrawal. Use is recommended during pregnancy only if the potential benefit justifies the possible risk to the fetus. US FDA pregnancy category: C Comments: Infants born to mothers dependent on amphetamines have an increased risk of premature delivery and low birth weight, and may experience withdrawal symptoms (e.g., dysphoria, agitation and significant lassitude), arieh

תודה רבה. יש לך רעיון למשהו שכן ניתן לתת ויעזור לה? נגה.                                                   

ההוראה הגורפת לא לטפל ב ADHD בהריון איננה עולה בקנה אחד עם העבודות שנעשו גם בארץ וגם בחול. רוב התוצאות בנושאי אמפטמין ונגזרותיו נובעות מנשים מכורות שיש להן סיבות רבות לפגות פיגור גדילה וכו. נשים שזקוקות לטיפול מאזן יכולות לסבול מאד שלא כצורך מהפסקת התרופה. גידי .
נדמה לי שכאשר מדובר בתרופות בהיריון רצוי לשמוע את דעתם של העוסקים בכך. גם גידי וגם אני היינו מאוד ברורים בנושא. אין הוכחה לנזק לעובר לא של אדרל ולא של ריטלין וכאשר האם סובלת ללא טיפול מוטב לטפל. אשר.
לאשר  ולגידי , אני סבור שהנכם טועים בהמלצתכם, לקחת סיכון שאינו מוצדק ולטפל עם סטימולנטים להפרעת קשב באישה בהריון. אשר ידידי, אתה מסביר "אני מציע לתת, אבל רצוי לבצע סקירת מערכות שליש שני ואקו לב עובר". גם על פי דבריך אלה, רופא מן השורה יסיק שעדיף לא לתת סטימולנטים לאשה בהיריון מדאגה וחשש להשלכות על העובר.
מעשית, אני ממליץ לאבחן שנית את האישה ולהיווכח: ראשית, לאבחן מה בעיתה הרפואית העיקרית, האם זו הפרעת קשב? או בעיה נפשית אחרת כמו חרדה ודיכאון? (כידוע הפרעת קשב בילדות יכולה "לעבור" בהרבה מקרים להפרעת חרדה ודיכאון בבגרות). זה דבר מכריע להחלטה על הטיפול ואופיו (אפשרות להסתפק בטיפול פסיכולוגי). שנית, לבחון במה מתבטאים קשיי תפקודה בעבודתה (כפי שתואר), האמנם הם כאלה שלא ניתן בשום דרך אחרת אלא לטפל בסטימולנטים גם בתקופת הריונה? לאור ניסיוני באבחון אלפי בוגרות ובוגרים עם הפרעת קשב, ניתן בהחלט לעשות הפסקה בטיפול לתקופות מסוימות כמו בתקופת היריון. שלישית, יש לקחת בחשבון, שאצל בוגר/ת עם הפרעת קשב נלוות בדרך כלל הפרעה נפשית כמו חרדה ודיכאון, ואם נטפל באישה בהיריון עם סטימולנטים עלול לקרות שסטימולנטים יחמירו את החרדה והדיכאון (שייתכן והם מצויים אצלה), בתקופה רגישה זו של הריון ולידה. רביעית, מהיבט המדיקולגלי, והיה ותהיה פגיעה בצאצא (כתוצאה מהטיפול), קשה יהיה מאד עד בלתי אפשרי, להגן על הרופא שהמליץ לטפל עם סטימולנטים באישה בהיריון, לאור הנסיבות הנ"ל ואחרים שציינתי באתרי. שלומי ענתבי.
שלומי יקירי, אתה מזכיר לי את הוויכוח שיש לגבי טיפול ב SSRI בהיריון אצל נשים דיכאוניות המטופלות ב SSRI. אנחנו יודעים כי לעתים קרובות ההפרעה היסודית באם יכולה לגרום לנזק לעובר, וזה כשלעצמו מחייב טיפול. ברור שצריך לברר אצל האישה האם אין קומורבידיות ולטפל בכך, ולשקול עד כמה היא באמת זקוקה לטיפול התרופתי. אבל בהנחה שהיא זקוקה ואין בעיות אחרות, אנחנו בדעה שעדיף טיפול. אדגיש גם שתרופות שהיו בעבר בקטגוריות C של ה FDA (כיום הקטגוריות כבר בוטלו) אינן אסורות בהיריון, ותמיד יש לשקול את התועלת לאשה, ולעתים בכך גם לעובר, לעומת הנזק הפוטנציאלי לעובר עצמו. לגבי ההמלצה לסקירת מערכות שליש שני – זה מומלץ (ולרוב נעשה) בכול היריון, ואקו לב עובר הנו אמצעי זהירות נוסף. נזכור שכאחוז אחד מהתינוקות סובל ממומי לב מולדים, אם כי חלקם הגדול מומים קלים יחסית. אשר.
אשר ידידי, בשנים האחרונות מוכח שוב ושוב במחקרים רבים, מה שהיה ידוע וברור כבר מעל 15 שנים, שהפרעת קשב והיפראקטיביות "האמיתית" המהותית נלוות לה ב- 70% מהמקרים הפרעה נפשית אחת או שתיים. ושכיחות ADHD זה הוא רק 3% עד 5%, ואילו אצלנו יחד עם ארה"ב, שתי המדינות היחידות בעולם, שמאובחנים ומטופלים ב- ADHD בין 10% עד 15% (באזורי רווחה), שביטוייה העיקריים בפגיעה תפקודית אפשרית בתחום רגשי, חברתי, התנהלות, אקדמיה ועבודה, זוגיות ומשפחתיות – ושלא נלוות לה הפרעה/ות נפשית/ות. לפיכך, יש להבחין בין שני מצבים אלה של הפרעת קשב, במידה ולבחורה בת 35 יש הפרעת קשב "האמיתית" אזי אמורה להיות לה גם הפרעה נפשית (לרוב דכאון או חרדה), ואם כך הסיפור והטיפול שונה. ובמידה ולבחורה אין הפרעה נפשית משמע היא מאובחנת "הפרעת קשב" (לא האמיתית) שביטוייה הם כמתואר לעיל, כי אז ודאי לפחות בתקופת היריונה ניתן לוותר על טיפול תרופתי עם סטימולמטים ולהסתפק בטיפול ללא תרופות – לא יקרה שום דבר רע אלא רק טוב. משמע, יש צורך באבחון מחדש של הבחורה ולהעריך את קשייה וצרכיה לטיפול. שלומי ענתבי.
למרות העדר הוכחות בספרות על השפעה של סטימולנטים על התפתחות העובר- יש לקחת בחשבון כי התפתחותו אינה מסתיימת במשקל הלידה ומומים מולדים. השפעות של תרופות הפועלות על מערכת עצבים מרכזית יש לבחון גם בטווח ארוך יותר על השפעה אפשרית בהתפתחות הילד. יש למשל, עבודות בספרות המעלות שאלות לגבי הפרעות התפתחותיות לילדים שאימותיהם טופלו בתרופות פסיכיאטריות שונות. היות והטיפול בסימולנטים הינו טיפול המשפר איכות חיים ברוב המקרים, נראה לי הגיוני ובטוח יותר שלא שטפל בזמן ההריון, אלא אם יימצא בטוח גם בהקשר ההתפתחותי. אורנה
כמי שמוסר חוות דעת לבתי משפט. יש הבט נוסף לבעיה והיא, אם האם קיבלה ריטלין והתינוק נולד בריא, לא תהיה כול בעיה, אך אם התינוק יוולד עם מומים, ימצא מישהו שימליץ להגיש תביעה נגד הרופא שנתן ריטלין. הנטיה כיום להמליץ לאישה בהריון להמנע כמעט מכול דבר שתחת השמש, יתכן ומקורה בעודף תביעות משפטיות בארצות הברית. לעצם הענין, ברוב המקרים אפשר לבקש מאנשים מבוגרים לנסות להסתדר ללא ריטלין במשך מספר חודשים אלא אם כן מדובר בבעיה קיצונית ונדירה במיוחד. ברוב המקרים אין דין מתן ריטלין כדין מתן תרופות להפרעה נפשית ניכרת וגם אז ברור שיש לנקוט בזהירות מירבית. דילמה דומה אם כי חמורה יותר, יש גם במקרים שבהם אישה נוטלת תרופות נגד אפילפסיה וממשיכה לקחת תרופות למרות שלא פרכסה שנים רבות והיא נכנסת להריון עם תרופה שידוע שהיא גורמת בשכיחות יחסית רבה למומים בעובר. וסביר להניח שמדובר עוד בתרופות רבות שאשה נאלצת לקחת באופן כרוני והיא בגיל הפוריות. יהודה.
תודה לכולכם על חוות הדעת המעניינות. אז ככה – היא רופאה מתמחה שצריכה לעשות בחינות רבות וריכוז רב כידוע לכם, והישגיה נפגעים מאוד + עייפות רבה בלי הוויוואנס (גם עם הוויוואנס מתוקף תפקידה, אבל פחות) והיא אינה סובלת מבעיה נפשית משמעותית. פנתה אלי והמלצתי להפסיק וויוואנס! אבל – האם יש לכם רעיון למשהו אחר שיעזור? יעזור קצת? ״טבעי״? (הגדרה שאני לא אוהבת, הרי הרעלים הכי חזקים טבעיים). תודה לכולכם – נגה.
נגה, בצדק את מצפה למענה, לכן אומר כך: ישנם תכשירים המבוססים על חומצות אמינו ואומגה 3 ו-5 כמו פוקוס, זום ריכוזית, ואחרים. בספק רב, ייתכן ויקלו לזמן קצר במקרים ספציפים. מניסיוני בד"כ הם אינם עוזרים. אם היא חד משמעית חייבת לריכוז ללמידה ולבחינות, אפשר בלית ברירה לתת לה ריטלין קצר (טווח השפעה 4 שעות) 10 מג' עד 20 מג' למספר פעמים ספורות, פה ושם. אני מאד לא אוהב תרופה זו ובד"כ לא משתמש בה, אבל לשעת דחק זו אפשרות, בצפייה שלא תפגע בעת הריון. אין ספק לדעתי שעדיף להסתדר בלעדי תרופה. אגב, גם אם יש לה קושי נפשי מסוים אף אם לא משמעותי, זה בהחלט עלול להיות הסיבה לקשיים לקשב וריכוז שלה, ואז הסיפור שונה. אני מוכן לאבחן אותה כקולגה ולהעריך מה ההמלצה הרפואית הכי טובה עבורה. שלומי ענתבי.
לדר' ענתבי – מודה לך מאוד, אדבר אתה על האפשרויות. נגה.
תודה על השיתוף, היתה כאן דילמה רצינית ודיון מרתק. אני חושבת כמוך, והיות ומדובר ברופאה בסופו של דבר היא תחליט בעצמה מה היא בוחרת לעשות. מקווה שהיא תחליט להימנע מפרפקציוניזם בתיפקוד למען בריאות תינוקה. לידיעתך, בשנה האחרונה אובחנו שני פעוטים בשנה השניה של חייהם עם חשד לאוטיזם כאשר שתי האמהות טופלו ב SSRI בשל חרדות קשות. גם להן אמרו שהתרופות "בטוחות" לשימוש בהיריון. מינה.
מינה שלום, אני בטוח שאת עושה חייל בתחומים בהם את עוסקת ואוהבת. תודה על תגובתך. תמיד שמח אני, שאנו רואים עין בעין בנושאים רפואיים חשובים. אודה לך אם תוכלי לפרט בקשר לענין שהעלת "בשנה האחרונה אובחנו שני פעוטים בשנה השניה של חייהם עם חשד לאוטיזם כאשר שתי האמהות טופלו ב SSRI בשל חרדות קשות. גם להן אמרו שהתרופות "בטוחות" לשימוש בהיריון." אני מבין שזה קרה בארץ במרפאתכם, האם זה פורסם וכו'. שלומי ענתבי.

מחשבה אחת על “האם לטפל בתרופות ADHD בתקופת היריון?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s