האם נטילת ויטמין D בהריון גורמת לפחות ADHD בצאצאיהן? (פעוטות בגיל 2.5)

פחות ADHD בילדים שאימהותהם לקחו ויטמין D במהלך הריון
Fewer indications of ADHD in children whose mothers took vitamin D during pregnancy, M. H. Mossin,University of Denmark, Australian & New Zealand Journal of Psychiatry

ממצאי מחקר אוסטרלי חדש שפורסם בכתב עת פסיכיאטרי של אוסטרליה וניו זילנד, מראה כי פעוטות לאימהות שנטלו ויטמין D במהלך ההריון והיו עם רמות גבוהות של וויטמין D בדם טבורי, יש פחות סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז בילדיהן בגיל ½ 2 שנים. 
זה מחקר משותף בין בית חולים האוניברסיטאי אודנסה, השירות הפסיכיאטרי של מחוז דרום דנמרק, אודנסה העירייה, ואוניברסיטת דרום דנמרק. במסגרת המחקר, 2,500 אמהות וילדיהם ימצאו תחת מעקב הריון מוקדם עד ליום הולדת ה -18 של הילד. 

בכל עלייה של 10 nmol/L בריכוז ויטמין D בדם טבורי, הסיכון להיות בין הציון הגבוה ביותר 10% על סקאלת סימפטום ADHD ירד ב- 11%. 1,233 ילדים מהעיר Odense נוטרו במחקר. ויטמין D נמדד בדם טבורי, ואימהות בצעו את כל בדיקות התנהגות הילד (CBCL) כאשר ילדם היה ½ 2 שנים.
שאלון CBCL יכול לשמש כדי לזהות סימפטומים מוקדמים של הפרעת קשב וריכוז, למרות שאבחנת ADHD לא יכולה להתבצע בגיל זה. המגמה הייתה ברורה שאמהות שנטלו ויטמין D, והייתה להן רמות ויטמין בדם הטבורי שלהם מעל 25 nmol/L, ילדו ילדים עם ציוני ADHD נמוכים. תוצאה זו התקבלה לאחר שנלקחו בחשבון גורמים אחרים שיכולים להסביר את הקשר, כגון גיל האם, עישון, אלכוהול, השמנת יתר, השכלה, מספר הילדים, מחלות פסיכיאטריות של הורים, מין הילד, ומשתנים תקופתיים. הקשר בין ויטמין D לבין סימפטומים מוקדמים לא תואר עד אז, ולכן משך תשומת לב.

החוקרים הופתעו מאוד שהקשר היה כל כך ברור, משום שלא הייתה שום מודעות קודמת שהקישור הזה היה אפשרי לזהותו בגיל כה מוקדם. זה לא אומר שהילדים יפתחו ADHD בהמשך, אבל זה יהיה מעניין עוד יותר לעקוב אחרי ילדים אלה שהיו ברף הגבוה ביותר לעומת הטווח הנורמלי של הסקאלה ADHD. הילדים הם כעת בן 3-5 שנים ומספר מחקרים ומעקב מתוכננים. 
המחקר לא מציע שום הסבר באשר לאופן שויטמין D יכול להגן מפני הפרעות קשב וריכוז, אך מחקרים אחרים הראו שויטמין D משחק תפקיד חשוב בהתפתחות מוקדמת של המוח. במחקר זה לא יכלו לומר בוודאות כי ויטמין D מגן מפני סימפטומים מוקדמים של הפרעת קשב וריכוז. המחקר מראה רק שקיים קשר שאנחנו לא יכולים להסביר בכל דרך אחרת.
לסיכום, המחקר אמנם מעניין, אולם נדרשת המשכיות מחקרים בכיוון זה. בכל אופן ויטמין D עושה כנראה דברים טובים, האם זה משפיע על סימפטומים של ADHD כהשפעה סביבתית נוסף לגנטיקה שהיא המשמעותית? אני מסופק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s