האם להפרעת קשב (ADHD) ומוגבלות שכלית (IDׂ) יש שתוף גנטי משפחתי?

מצבור משפחתי של הפרעת קשב והיפראקטיביות ומוגבלות שכלית
The Familial Co-Aggregation of ADHD and Intellectual Disability: A Register-Based Family Study, Stephen V. Faraone PhD, JAACAP

למרות שמחקרים רבים תעדו קשר בין הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) לבין מוגבלות שכלית (ID), מעט מאוד ידוע על אטיולוגיה של תחלואה נלווית זו ואיך להתמודד ולטפל בה במסגרות קליניות. מחקר זה שפורסם בכתב עת של אקדמיה אמריקאית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר, ביקש לברר סוגיה זו.
כל האנשים שנולדו בשוודיה בין 1987- 2006 (n: 2,049,587) זוהו באמצעות רישומי לידה רפואית (MBR). מהם נבחרו 7 קבוצות קרובי משפחה: 1,899,654 זוגות הורה-צאצא; 4,180 זוגות תאומים מונוזיגוטים; 12,655 זוגות תאומים; dizygotic 914,848 זוגות אחים מלא; 136,962 זוגות חצי-אח אימהי; 134,502 זוגות חצי-אח אבהי, ו 2,790,164 זוגות בני דודים מלאים. בוצעה אנליזה בתוך-הפרט ובתוך-המשפחה להערכת הקשר בין הפרעות קשב לבין מוגבלות שכלית.
אנשים מוגבלים שכלית היו בסיכון מוגבר ל- ADHD בהשוואה לאנשים ללא מוגבלות שכלית. קרובים של משתתפים עם מוגבלות שכלית היו בסיכון מוגבר ל- ADHD, לעומת קרובים ללא מוגבלות שכלית. קשר זה היה קשור בצורה חיובית עם המקטע של הגנום המשותף. ניתוחי דגם הראו כי 91% של המתאם בין נטייה ל ADHD ומוגבלות שכלית נבעו מגורמים גנטיים.
נתונים אלה מספקים ראיות לכך שכמעט כל התחלואה הנלווית בין ADHD למוגבלות שכלית ניתן לייחס גורמים גנטיים, שיש לה השלכות על פרקטיקת האבחון. התוצאות תומכות בהשערה כי גנים משותפים אחראים לתחלואה הנלווית בין ADHD לבין פיגור שכלי.
הקשר של תחלואה נלווית בין ADHD ומוגבלות שכלית, פחת ככל שחומרת המוגבלות שכלית גדלה; היעדר תחלואה נלווית בין ADHD ומוגבלות שכלית קשה, יכול לשקף בקליניקה שקלינאים היו מוטים נגד אבחון ADHD במקרים חמורים של מוגבלות שכלית. סביר להניח כי ממצאי המחקר באשר לחומרת מוגבלות שכלית מציעים אטיולוגיה שונה עבור הסוג החמור ביותר של מוגבלות שכלית בהשוואה לרמות אחרות של מוגבלות שכלית. בדיקה העלתה כי במקרים חמורים של מוגבלות שכלית, היו עם מומים כרומוזומליים נדירים, אספיקסיה, זיהומים טרום לידתי, או פגיעות כלי דם.
עבודה זו מקדמת את הספרות הקודמת על הגנטיקה של ADHD והאינטליגנציה, ע"י הצגה משפחתית (סביר גנטי) של הקשר בין מאובחן קליני עם ADHD ומאובחן קליני עם מוגבלות שכלית.
תגובתי: 
מסכים לגמרי עם תוצאות מחקר זה. הכול בכול מכול, גנטיקה משפחתית. גורמים סביבתיים משפיעים רק בקטנה. אני נוכח בזה יום יום בעבודתי הקלינית עם אלפי פציינטים מכול רמות השכבות הסוציו-כלכליות, ורובדי החברה האינטלקטואלית הגבוהה, המשכילה, הפחות משכילה וללא השכלה. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s