האם ויטמין D משפר סימפטומים של ADHD?

נטילת ויטמין D בנוסף למתילפנידאט מקלה על תסמיני ערב של ADHD בילדים
Effect of vitamin D supplementation as adjunctive therapy to methylphenidate on ADHD symptoms: A Nutr Neurosci, randomized, double blind, placebo-controlled trial, Mohammadpour NakisaNutr Neurosci. 2016 Dec 

הוספת תוסף ויטמין D לטיפול יומי עם סטימולנטים אינה משפיעה על התפקוד הכללי של ילדים עם ADHD אך מביאה לשיפור בתסמינים בשעות הערב. מחקרים קודמים הראו כי רמות ויטמין D בדם היו נמוכות יותר בקרב ילדים עם הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) בהשוואה לנבדקי ביקורת ללא ADHD. מטרת המחקר הנוכחי מאוניברסיטת טהרן היתה לקבוע מהי ההשפעה של תוסף ויטמין D כטיפול משלים למתילפנידאט על תסמיני ADHD בקרב ילדים.
62 ילדים בגילאי 5-12 שאובחנו עם ADHD לפי קריטריוני המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות, מהדורה רביעית (DSM-IV), הוקצו אקראית לקבל 2,000 יחידות בינלאומית של ויטמין D או פלצבו  בנוסף למתילפנידאט, במשך שמונה שבועות. חומרת התסמינים הוערכה בשבועות 4 ו- 8 על ידי ההורים בסולם קונרס (Conner's Parent Rating Scale-Revised – CPRS), סולם להערכת ADHD, דירוג שבועי של ההתנהגות בבוקר ובערב על ידי ההורים (Weekly Parent Ratings of Evening and Morning Behavior -WPREMB). רמות 25 OH) D) בסרום הדם נמדדו כבסיס. לאחר שמונה שבועות של התוסף בוצעו הערכות של משתנים אנתרופומטריים, צריכה תזונתית, פעילות גופנית, חשיפה לשמש ותופעות הלוואי. 44 משתתפים השלימו את המחקר.
לאחר שמונה שבועות של נטילת התוסף, רמות 25 OH) D) בדם עלו באופן מובהק בקרב המטופלים שהוקצו לתוסף ויטמין D. היתה הקלה מובהקת בתסמיני ADHD בשתי הקבוצות (p<0.05). נמצאו הבדלים מובהקים בין הקבוצות בחומרת תסמיני ADHD בערב ובציון הכללי בסולם WPREMB בשבועות 4 ו- 8 (p=0.013, p=0.016 בהתאמה), אך לא נצפו הבדלים מובהקים בתסמינים לפי סולמות ההערכה CRPS או ADHD-RS.
לסיכום, תוסף של ויטמין D כטיפול משלים למתילפנידאט מביא לשיפור בתסמיני ADHD בקרב ילדים בשעות הערב. יש צורך במחקר נוסף בכדי לבאר את ההשפעות של ויטמין D כמונותרפיה עבור ADHD ואת מנגנון הפעולה של תוסף זה.
תגובתי: לא משהו. לא רע כהתחלה ל'ידידנו האירנים'. עדיין ארוכה הדרך בפניהם… (במלוא משמעותה)
אגב, מדובר בטיפול עם ריטלין וקונצרטה – מה עם תרופות אמפטמינים ואחרות, טרם שמעו מהן!?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s