האם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) גורמת לתסמינים פסיכוטיים?

אלכוהול ושימוש בקנביס בבני נוער עלול לגרום לתסמינים פסיכוטיים
Psychotic Symptoms in ADHD: An Analysis of the MTA Database

מחקר בדק את השכיחות של תסמינים פסיכוטיים בקרב בני נוער (גיל 14-25 שנים) שאובחנו בילדות עם הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD). במחקר נבדק גם הקשר בין שתיית אלכוהול ושימוש בחומרים ממכרים. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר (Benedetto Vitiello MD).
בממצאי המחקר לא הייתה כל ראיה כי ADHD הגדיל את הסיכון לתסמינים פסיכוטיים. לעומת זה, השימוש תכוף בקנאביס נמצא קשור בסבירות גבוהה יותר לחוות סימפטומים פסיכוטיים. לפיכך יש לתמוך בהמלצה שהנוער לא צריך להשתמש בקנביס.
במדגם זה של בני נוער עם אבחנת ילדות של ADHD שיעור סימפטומים פסיכוטיים בממוצע גיל 25, לא היה גדול מזה שנמצא בקבוצת השוואה נורמטיבית, דבר העולה בקנה אחד עם שיעור אפידמיולוגיה של פסיכוזה הצפוי. תסמינים פסיכוטיים היו תופעות חולפות בשלושה רבעים מן המקרים. דבר המאשש את התוצאות ששימוש בקנאביס קשור לסיכון מוגבר של אפיזודות פסיכוטיות, ובכך לתמוך בהמלצה שקנביס לא אמורים להשתמש במהלך התבגרות.
לסיכום, תוצאות מחקר זה מאשרים ש-ADHD לא מגדילה את הסיכון של אפיזודות פסיכוטיות או של הפרעה פסיכוטית. מאידך, שימוש בקנביס במתבגרים  גורם לסימפטומים פסיכוטיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s