קשר בין מתבגרים שנולדו פגים והפרעת קשב

קשר בין לידה מוקדמת להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD)

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב עת של אקדמיה אמריקאית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר (Anna-Sophie Rommel) בדק במתבגרים את הקשר בין לידה טרם-מועד לבין הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).
לידה מוקדמת נקשרה עם סיכון מוגבר לקשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) כמו סימפטומים וליקויים קוגניטיביים הדומים לאלה שנראים ב- ADHD, כולל אי תשומת לב וקשיים בעיכוב שליטה עצמית. עם זאת יש רק נתונים מוגבלים שמשווים ב- ADHD את הממדים של לקויים קוגניטיביים נוירופיזיולוגיים אצל מתבגרים שנולדו במועד, לעומת מתבגרים שנולדו לפני המועד.
במחקר זה, השוו ישירות את הביצועים הקוגניטיביים של: 186 מתבגרים עם ADHD שנולדו לפני המועד, ו- 69 מתבגרים שנולדו במועד, וקבוצת בקורת של 135 שנולדו בזמן ללא ADHD. החוקרים ביקשו לבדוק אם תופעות וליקויים קוגניטיביים דמויי ADHD אצל מתבגרים שנולדו פגים, זהים לליקויים קוגניטיביים נוירופיזיולוגיים אצל מתבגרים עם ADHD שנולדו במועד.
תוצאות המחקר הראו כי השליטה על תגובות נמצאה לקויה יותר במתבגרים שנולדו לפני המועד, לעומת מתבגרים עם ADHD שנולדו במועד וגם קבוצת הביקורת. כמו כן, במתבגרים שנולדו לפני המועד, כמו במתבגרים שנולדו במועד עם ADHD, יש ירידה משמעותית שלילית, המשקפת ליקויים בהכנת תגובה, בהשוואה לקבוצת ביקורת.
סיכום ממצאי המחקר מעידים על ליקויים בהכנת תגובה, ובעיכוב השליטה על תגובות, אצל מתבגרים שנולדו לפני המועד. הליקויים בהכנה לתגובה וליקויים בעיכוב תגובה שנמצאו בקרב מתבגרים שנולדו לפני המועד, חופפים עם אלה שנמצאו במתבגרים עם ADHD שנולדו במועד, אולם מתבגרים שנולדו פגים מראים גם ליקויים ייחודיים, אשר מוכיחים כי הליקויים במתבגרים שנולדו לפני המועד הנם רחבי היקף בהשוואה למתבגרים שנולדו במועד.
הערותיי: מחקר מפורט מאד שהבאתי רק את תמציתו. הוא נוגע בדברים שוליים כביכול, אולם הוא ממחיש את ההערכה ההגיונית הרווחת, שאצל פגים יש כנראה במקרים מסויימים פגיעה במערכת עצבים המרכזית, היכולים להופיע כסימפטומים של הפרעת קשב והיפראקטיביות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s