האם הילד לוקה ב- ADHD או ASD?

ילדים עם אוטיזם (ASD) עשויים להיות מאובחנים בטעות עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)

חוקרים במחקר חדש מדווחים שילדים עם ASD עלולים בטעות להיות מאובחנים עם ADHD למרות שיש להם ליקויים חברתיים הקשורים לאוטיזם ולא בעיות של הפרעת קשב. זה חשוב להבנת השירותים והטיפולים הנכונים לילד, כי תרופות שפועלות עבור ADHD עשויות להיות פחות יעילות להפרעת ASD Benjamin E. Yerys, PhD, a researcher in the Center for Autism Research at Children's Hospital of Philadelphia -CHOP
כלי סריקה המבוססים להערכת ילדי הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) עשויים להיות פחות מדויקים, כאשר לילד יש הפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD). החוקרים פיתחו כלי מיון לאבחון ADHD, כך שהכלי מעודן יותר כדי לזהות את ההפרעה הנכונה, ורופאים צריכים להשלים את 'כלי המיון' עם ראיונות קליניים זהירים.
גורם שמסבך את האבחנה הוא תחלואה נלווית שיותר מ- 30% של ילדים עם ASD יש להם גם ADHD. החוקרים טוענים כי בכלים הקיימים, המהדורה הרביעית סולם דירוג ADHD (הפרעת קשב וריכוז-RS-IV), התקף להערכת ADHD באוכלוסייה הכללית של ילדים, עשוי להעריך ADHD בילדים עם ASD. בסולם הדירוג נשאלים הורים ומורים לספק דירוגים מספריים בתשובות ל 18 פריטים על התנהגותו של ילד: תשעה פריטים על חוסר תשומת לב ותשעה על היפראקטיביות ואימפולסיביות. המחקר הנוכחי נתח דירוגים של 386 ילדים, בגילאי 7 עד 17, שהיו עם ASD ללא מוגבלות שכליות. כדי לבדוק אם סולם הדירוג ADHD היה תקף אצל ילדים על ספקטרום האוטיזם.
צוות המחקר השתמש בתהליך שנקרא ניתוח גורמים. הם מצאו כי כמה שאלות על סולם דירוג ADHD היו גבוהות בילדי ASD במקום להיות גבוהים רק עבור קבוצת המשנה של ילדים אשר סבלו מתסמיני ADHD משמעותיים. בעיה בסיסית אחת, יכולה להיות איך אנחנו שואלים את השאלות האלה. לדוגמא, הורים ומורים נשאלים "האם הילד הגיב כשפנו אליו ישירות?" עם זאת, בתשובה כן או לא לשאלה זו אינה מבחינה בין חוסר תשומת לב בפועל (סימפטום של ADHD) לחוסר של ילד לדעת כיצד להתנהג בסיטואציה חברתית ולהגיב לאדם אחר – ליקוי חברתי הנמצא לעתים קרובות ב ASD. באופן דומה, שאלות אחרות מתמקדות אם ילד מתמיד במשימה של פעילות במשחק. אצל ילד עם ADHD זה יקרה כי הוא מוסח בקלות במהלך פעילות,אבל אצל ילד אחר הוא עלול להפסיק לשחק בגלל קשיי ASD הקשור עם קשיים במשחק חברתי.

צוות המחקר ממליץ על שינוי סולם דירוג האבחון לטוב יותר כדי למזער השפעת ASD על דירוגים של התנהגויות ADHD. עד שסולם דירוג מורכב יותר יהיה זמין, רופאים צריכים לשלב עם שאלון הדירוג גם ראיון קליני עם הילד והורים כדי להבין טוב יותר אם ההתנהגויות של ילד נובעות מסימפטומים של ADHD או מליקויים חברתיים הקשורים ל- ASD. באופן אידיאלי, רופא קלינאי צריך להיות מנוסה בהערכה של ADHD ו ASD. מרכזי ילדים גדולים כגון CHOP במיוחד מתאימים היטב כדי לספק הערכות כאלה, כשיש להם מרכזים קליניים ומרכזי מחקר לשני מצבים אלה. הדיוק הרפואי להבדיל ADHD מ ASD יהיה חיוני במתן טיפולים בטוחים ויעילים יותר המבוססים על המצב הספציפי של ילד.
תגובתי: המחקר חדש, אולם אינו מחדש שום דבר. מי מאבחן היום רק על פי השאלונים וללא אבחון קליני מלא? אם כי לצערי, אני נתקל גם בארץ בכאלה שמאבחנים רק על סמך שאלוני דרוג… או רק על סמך בדיקה ממוחשבת… במרפאתי נתקלתי דווקא יותר במקרים הפוכים, למשל שני אחים שהגיעו אלי כמאובחנוים עם אוטיזם (ASD) בעוד אני אבחנתי אותם בברור עם ADHD ללא אף סימפטומים של ASD. באתרי (אפשר לקרוא בקישורים הרצופים), דנתי רבות בכל ההיבטים על המשותף והמבדיל בין אוטיזם להפרעת קשב, כאשר רב המשותף על המבדיל, על פי רוב המחקרים ולאור ניסיוני הקליני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s