האבחון הנכון לאיתור מתחזי ADHD

תועלתיות של ממדי אישיות לאיתור מתחזים להפרעת קשב והיפראקטיביות
The utility of personality inventories for Detecting Malingered ADHD
Mandy Musso, Academic Research Director

 

מחקר שהוצג בכינוס ADHD (וונקובר אפריל 2017) בחן השיקולים להערכה ואבחון ADHD, על פיו: ראשית, רופאים מאבחנים צריכים להיות מסוגלים לשלול הפרעות נפשיות אחרות שעלולות לגרום לסימפטומים סובייקטיביים של חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ואימפולסיביות.
שנית, על רופא לאבחן גם את הפרעות הנפשיות הנלוות (שחלקן טיפול בממריצים יש התווית נגד).
שלישית, על רופאים לשלול אפשרויות שאנשים מעמידים פנים כלוקים ב-ADHD על מנת לקבל תמריצים משניים כמו תרופות ממריצות, או לצורך התאמות אקדמיים.

במחקר, נבדקו שיטות בספרות בקשר לשימוש במדדי אישיות לאיתור ADHD מזויף.
תוצאות מדדים העצמיים של פסיכופתולוגיה מועילים להערכת ADHD, כי הם מסייעים לרופאים לאבחן דיאגנוזות דיפרנציאליות ותחלואות נלוות. עם זאת, מחקרים הבוחנים יכולות של אנשים לחקות ADHD קליני במדידות פסיכופתולוגיה כמו מינסוטה מהדורה שנייה (MMPI-2), והערכת אישיות (PAI), מצביעים על כך שקשה מאד להבחין בין החמרת סימפטומים של הפרעת קשב (ADHD) לבין זיוף (fake) גם מתשובות כנות.למרות שסימולטור ADHD במדגמים קליניים,חשודים להעמדת פנים ל-ADHD נוטים להשיג ציונים גבוהים יותר באופן משמעותי בממדי אישיות בהשוואה לדגימות קליניות של ADHD, הציונים נוטים להיכלל בטווחי אמינות ואינם מזוהים בקלות כהתחזות. נראה שיש הבטחה בשימוש בציונים חלופיים עבור מדדים תקפים משולבים בהערכת האישיות. בנוסף מתבצע מחקר על מנת לפתח מדדים קבועים ותקפים שתוכננו במיוחד לאיתור ADHD הכולל הערכת אישיות נרחבת.
פיתוח ציונים מובהקים ל- ADHD מוצלחים ותקפים שינטרלו סימפטומים מזויפים של ADHD, ואזי מדדי הערכת האישיות יוכלו לענות על שלושה שיקולים מכריעים בהערכת ADHD: אבחנה דיפרנציאלית, הפרעות נלוות, וגילוי התחזות להפרעה.
להערכתי, המחקר שהוצג בכינוס ADHD (וונקובר אפריל 2017),
 אינו מוסיף דבר. דעתי מאז ותמיד, שרופא מומחה בתחום, מיומן ומנוסה, המבצע אבחון קליני כהלכתו וכנדרש (ללא כול בדיקות עזר ממוחשבות כמו מוקסו וטובה, שאינן מועילות ואף מטעות את הרופא), הוא לבטח מסוגל לאבחן היטב הפרעת קשב (ADHD) בילדים ובוגרים, וגם לשלול התחזות פציינט ל-ADHD. כמו כן לבצע אבחנה מבדלת, ולאבחן הפרעות נפשיות נלוות. דעתי זו התחזקה מאד לאין ערוך במהלך השנים, והוכחה על ידי באבחון קליני וטיפול מוצלח של אלפי ילדים ובוגרים.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s