תוצאות תפקודיות בקרב אנשים צעירים: ממצאי הסיכון הסביבתי (E-Risk)

Functional outcomes of ADHD in young adults: findings from the environmental risk (E-Risk) longitudinal twin study, Jessica Agnew-Blais
הפרעת קשב וריכוז (ADHD) קשורה למגוון רחב של תוצאות שליליות בבגרות צעירה. עם זאת, המידה שבה תפקוד לקוי עשוי להיות תוצאה ארוכת טווח של הפרעות קשב בילדים, או ליתר דיוק, מיוחסות לסימפטומים של ADHD בשלב מאוחר יותר בחיים, אינה מובנת היטב. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לנתק את הקשר בין ADHD בילדות לבין ADHD בגיל בוגר עם תוצאות תפקודיות בגיל 18 שנה.
מחקר ה- Longitudinal Twin מבוסס על אוכלוסייה הכוללות אבחנות של ADHD בילדות בגיל 5, 7, 10 ו -12 ובגיל צעיר בגיל 18. תחומי הנתונים כללו: בריאות פיזית, בריאות נפשית, שימוש בחומרים ממכרים, חינוך, תעסוקה, חוק, ותוצאות פסיכו-סוציאליות. החוקרים בדקו האם הקשר בין ADHD בילדות לבין תוצאות מאוחרות יותר נובע בו זמנית מהשפעה ארוכת טווח של ADHD בילדות או ADHD בבגרות הצעירה, על ידי השוואה בין אנשים עם ADHD מתמשך ומועבר לאלה שלא היו להם ADHD. החוקרים בחנו את ההשפעה של ADHD במקביל על ידי בחינת התוצאות בקרב אלו שהחלו עם ADHD מאוחר. בדקנו גם האם ניתן להסביר את התוצאות השליליות על ידי מאפייני הילדות הקשורים ל-ADHD או לגורמים סביבתיים גנטיים ומשפחתיים משותפים.
תוצאות המחקר הראו כי ל- ADHD בילדות הייתה השפעה ארוכת טווח על הבריאות הגופנית ועל התוצאות בחינוך, תעסוקה וחוק בבגרות הצעירה. לעומת זאת, בו זמנית ADHD (שהתחיל בילדות או מאוחר יותר) היה גורם סיכון מובהק יותר לבעיות נפשיות ולתפקוד פסיכו-סוציאלי לקוי. בסך הכל הקשר בין ADHD לתפקוד ירוד לא הוסבר על ידי גורמים סביבתיים או גנטיים משותפים בין תאומים, או ע"י גורמי ילדות הקשורים ל- ADHD. והמסקנות שההתערבויות צריכות למנוע את הופעתן של בעיות הקשורות ב- ADHD בחיים מאוחרים יותר על-ידי אימוץ גישה התפתחותית כוללת, המכוונת לא רק ל- ADHD בילדות, אלא גם בהתחשב בהשפעת ה- ADHD בעת ובעונה אחת על התפקוד.
הערותיי: מחקר נכון, אולם צריך היה להדגיש שתוצאות שליליות בגיל בוגר קורה  כאשר ADHD בילדות הינה קשה ומלווה בהפרעות נפשיות כמו הפרעת התנהגות ו/או חרדה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s