תוצאות תפקודי מבוגר – 16 שנים לאחר אבחון ADHD בילדות (ממצאי MTA)
Functional adult outcomes 16 years after ADHD childhood diagnosis: The MTA findings. Lily Hechtman, Professor of psychiatry and pediatrics at McGill University Montreal Canada and Director of Research Division of Child Psychiatry

מטרת המחקר להשוות בתוצאות של חינוך, עיסוק, חוק, ברגשית וההתנהגות מינית אצל אנשים צעירים עם סימפטומים של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) מתמשכות ונפסקות וקבוצת השוואה נורמטיבית מקומית (LNCG) במחקר Multimodal Treatment Study של ילדים עם ADHD .
הנתונים נאספו 12, 14, ו 16 שנים לאחר הבסיס (גיל ממוצע 24.7 שנים ב- 16 שנים לאחר הבסיס) מ 476 משתתפים עם ADHD מאובחנים בגיל 7 עד 9 שנים, ו-241 בני גיל ומין תואם. המבדקים היו תת-קבוצתיים בין התמדת סימפטומים בהשוואה להפסקת התסמינים לפי DSM-5. נעשו השוואות אורתוגונליות (מצטלבות) של הסימפטומים בין קבוצת ADHD לעומת קבוצת השוואה הנורמטיבית, ובין קבוצת ADHD המתמיד לבין קבוצת ADHD שנפסק. התוצאות הפונקציונליות נמדדו במכשירים סטנדרטיים ודמוגרפיים.
על פי תוצאות המחקר נצפו שלושה דפוסים של תוצאות תפקודיות:
בדפוס הראשון, בתחומי חינוך על-תיכוני, פיטורין או הפסקת עבודה, הכנסה שוטפת, קבלת סיוע ציבורי, והתנהגות מינית מסוכנת (התבנית השכיחה ביותר): קבוצת הביקורת הראתה תוצאות טובות; והסיכון הגבוה ביותר היה לקבוצת סימפטומים מתמשכים של ADHD; וקבוצת סימפטומים של ADHD שנפסקו הראו מצב ביניים; עם ההבדל הגדול ביותר היה בין קבוצת הנורמה לבין קבוצת סימפטומים של ADHD הנמשכים.
בדפוס השני, בתוצאות רגשיות (אי יציבות רגשית, נוירוטיזם, הפרעת חרדה, הפרעת מצב רוח) ושימוש בחומרים ממכרים: בקבוצת הביקורת הבריאה ובקבוצת ADHD שסימפטומים נפסקו – התסמינים לא היו שונים, אך שניהם היו טובים יותר מקבוצת ה- ADHD המתמשך.
בדפוס השלישי, היו זמן בכלא (נדיר), הפרעת שימוש באלכוהול (שכיח), ומספר מקומות עבודה שהוחלפו: הבדלים בין הקבוצות לא היו משמעותיים. בקבוצת ADHD היו 10 מקרי מוות בהשוואה למוות אחד בקבוצת הביקורת הבריאה.

מסקנות המחקר הוכיחו שתפקוד מבוגרים לאחר ילדות עם ADHD משתנה לפי התחום, והוא בדרך כלל גרוע יותר כאשר הסימפטומים של ADHD נמשכים. חשוב לזהות גורמים והתערבויות המקדמים תוצאות תפקודיות טובות יותר.
הערותיי: מחקר בסיסי פשוט ועושה סדר, אם כי לא מחדש וודאי שאינו פורץ דרך בתחום שחקר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s