קשר בין דלקת גרון סטרפטוקוקלית לבין הפרעות נפשיות

קשר בין דלקת גרון סטרפטוקוקלית לבין הפרעות נפשיות

Association of Streptococcal Throat Infection with Mental Disorders:Testing Key Aspects of the PANDAS Hypothesis in a Nationwide Study, Sonja Orlovska MD, Copenhagen University Hospital, JAMA Psychiatry May 24, 2017

שאלת המחקר האם דלקת גרון סטרפטוקוקלית קשורה בהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) והפרעת טיקים, כהיפותזה שהפרעות נוירו-פסיכיאטריות אוטואימוניות קשורות לילדים עם זיהום סטרפטוקוקלי   PANDAS- Pediatric autoimmune neuropsychiatric disorders associated with streptococcal infection hypothesis.
מחקרים קודמים על קשר זה היו קטנים, והתוצאות היו סותרות. 
מחקר קוהורט מבוסס אוכלוסייה, תוך שימוש בנתונים מרשומות דניות ארציות החל מ-1 בינואר 1996 ועד 31 בדצמבר 2013, עד 17 שנ' מעקב.שרות בריאות לאומי הדני סיפק מידע על אנשים עם רישום של בדיקת סטרפטוקוקוס. ניתוח הנתונים החל ב-1 בינואר 2016 ועד 28 בפברואר 2017. מעקב אחר אנשים נעשה בפיקוח המרכז הפסיכיאטרי הארצי לאבחון של כל הפרעה נפשית, הפרעת OCD או הפרעות טיקים.
תוצאות של 1,067,743 ילדים (מתחת לגיל 18) שנכללו במחקר (519,821 בנות ו-547,922 בנים), 638,265 עברו בדיקה סטרפטוקוקלית, 349,982 מתוכם היו תוצאות בדיקה חיובית לפחות פעם אחת.אנשים עם תוצאת בדיקה חיובית סטרפטוקוקלית היו בעלי סיכון מוגבר לכל הפרעה נפשית, במיוחד של OCD והפרעות טיקים, בהשוואה לאנשים עם בדיקה שלילית לסטרפטוקוקוס. יתר על כן, הסיכון לכל הפרעה נפשית OCD היה גבוה יותר לאחר זיהום גרון סטרפטוקוקלי מאשר לאחר זיהום לא-סטרפטוקוקלי. בכל זאת, אנשים עם דלקת גרון לא-סטרטוקוקוקלית היו בעלי סיכון מוגבר במידה מסוימת להפרעות נפשיות, OCD והפרעות טיקים.
ממצאי מחקר זה מבוסס אוכלוסייה, שזיהומים סטרפטוקוקלי בגרון הגבירו את הסיכון להפרעה נפשית, הפרעת OCD והפרעות טיקים. לעומת זאת, בהשוואה לזיהומים בגרון לא-סטרטוקוקוקלי, הסיכון לכל הפרעה נפשית ו-OCD היה גבוה משמעותי לאחר זיהום סטרפטוקוקלי. המשמעות במחקר זה כי השערת ה- PANDAS נתמכה במידה מסוימת, אך מכיוון שגם זיהומים אחרים הגבירו את הסיכון להפרעות נפשיות, התוצאות יכולות לתמוך גם בהיבטים של המושג האבחוני הרחב יותר של תסמונת נוירו-פסיכיאטרית ילדים אקוטית.
מסקנות מחקר רחב היקף זה שחקר היבטים מרכזיים של השערת PANDAS מצא כי אנשים עם זיהום גרון סטרפטוקוקלי היו בסיכון מוגבר להפרעות נפשיות, בעיקר הפרעות OCD וטיקים. עם זאת, זיהום גרון לא-סטרפטוקוקלי היה קשור גם עם סיכונים מוגברים, אם כי פחות מאשר זיהומים סטרפטוקוקלי עבור OCD וכל הפרעה נפשית.
הערותיי:
מחקר מעניין ומסקרן. בינתיים קשה להסיק ממנו מסקנות לפעולות מניעה ו/או יישום קליני, לשם כך דרושים מחקרים נוספים שיאירו יותר באישוש הממצאים והכוונה לטיפול מניעתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s