תפקיד תרופות נוראדרנרגיות בטיפול בהפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD)

מה תפקיד תרופות נוראדרנרגיות בטיפול ב- ADHD?
What is the role of noradrenergic drugs in the treatment of ADHD? Jeffrey Newcorn, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry

תיאוריות מובילות על הבסיס הנוירוביולוגי של ADHD מדגישות את התפקיד הבולט של דופמין, ותרופות ממריצות נחשבות יעילות ביותר בגלל ההשפעות הדופאמינרגיות החזקות שלהן. עם זאת, ADHD זה מצב הטרוגני כאשר רשתות עצביות מרובות מעורבות בהפרעה. מנגנונים Noradrenergic תורמים לרגולציה של עוררות ותשומת לב.
חשוב לציין, שכל התרופות הלא-ממריצות עבור ADHD המטרה היא נוראדרנלין. לכן חשוב ללמוד על תרופות נוראדרנרגיות עבור ADHD, וללמוד כיצד להשתמש בהן בצורה הטובה ביותר. על פי תוצאות ניסויים קליניים יש בסיס מדעי לתרופות נוראדרנרגיות בטיפול ב-ADHD, תוך הדגשת מנגנונים נוירוביולוגיים. 
Atomoxetine ואלפא 2 אגוניסטים מאושרים לטיפולים ב- ADHD בארה"ב, קנדה ובאיחוד האירופי, Guanfacine מאושר לשימוש כאשר הממריצים נכשלים או לא מתאימים. בניסויים קליניים נמצא כי לתרופות לא-סטימולנטיות יש אפקט נמוך יותר מאשר תרופות ממריצות. עם זאת, ישנן גם המגיבות מעולה,פחות אופטימלי,או שלא מגיבות.לכן זיהוי תרופות נוראדרנרגיות לטיפול ב-ADHD המגיבות הטובות ביותר שאינן ממריצות הנו חיוני כדי להשתמש בהן היטב. משך ההשפעה של non-stimulants בדרך כלל ארוך יותר מאשר תרופות סטימולנטים הזמינות כיום, ויכולים לשמש יחד עם stimulants במקרים נבחרים, עם יתרונות יחסיים.
מחקרים מראים כי Atomoxetine עשוי להיות שימושי במיוחד בקרב בני נוער עם ADHD + חרדה, ואלה עם הפרעות התפתחותיות (PDDs -pervasive developmental disorders) . נראה כי אלפא-2 אגוניסטים מועילים במיוחד לבני נוער עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), אשר מלווה בהפרעות טיקים ותוקפנות. גם, שני סוגי התרופות נוגדות חרדה.

משמע, לתרופות נוראדרנרגיות יש תפקיד חשוב בטיפול ב-ADHD. בעוד גודל ההשפעה שלהן נמוך יותר מאשר תרופות ממריצות, הן יעילות במיוחד עבור ילדים מסוימים.
הערותיי: 
מחקר שמחזק את הידוע לנו מעבודה הקלינית על אופן שימוש בתרופות נוראדרנרגיות כתרופות נוספות ל- ADHD ביחוד כאשר יש גם הפרעת התנהגות, או חרדה ודיכאון, או תופעות לוואי כמו טיקים, הפרעות שינה, וחסר תיאבון. אני נוהג להשתמש בהם במקרים כנ"ל בהצלחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s