בעיות שינה בהפרעות פסיכיאטריות בילדות

בעיות שינה בהפרעות פסיכיאטריות בילדות – מחקר סקירה 
 Sleep problems in childhood psychiatric disorders- a review of the latest science, Alice M. Gregory

שינה כסמן לבריאות טובה. עם זאת, מבחינה היסטורית, חוקרים בפסיכופתולוגיה התפתחותית התעלמו במידה רבה מתפקיד אפשרי של שינה לא טיפוסית. עם זאת, לאחרונה יש עניין בתחום זה, שייתכן ומשקף ראיות מוגברות כי שינה מופרעת או לא מספקת עלולה לגרום לתפקוד לקוי בתחומים רבים.
סקירה זו מתארת מה ידוע על שינה והקשר לאבחנות פסיכיאטריות ורלוונטיים ביותר לילדים, שמתחילים להיות מובנים. על בסיס סקר מקיף בספרות, מוקד הסקירה הנוכחית הוא על מדע עדכני (בעיקר משנת 2010). תיאור של קישורים מקבילים ואורכיים, ומנגנונים אפשריים העומדים בבסיס הקשרים. מחקר ראשוני מציע כי טיפול בהפרעות שינה עשוי להביא לשיפור באזורים התנהגותיים במוח מעבר לאיכות השינה. 
כדי למקסם את ההתקדמות בתחום זה, יש: (א) להקדיש תשומת לב רבה יותר להערכת השינה אצל ילדים. (ב) מחקר שינה על מגוון רחב יותר של הפרעות פסיכיאטריות. (ג) התמקדות רבה יותר ובדיקת מנגנונים העומדים בבסיס הקשרים. (ד) שיקול ברור יותר של שאלות המתפתחות. (ה) לבצע מחקרים בקנה מידה גדול מתוכנן היטב.
נדונו מספר ממצאים, ראשית, מתברר יותר ויותר שהפרעות שינה בילדות קשורות ומנבאות טווח רחב של פסיכופתולוגיות, אף על פי שאסוציאציות מסוימות אינן נחקרות, והקשרים האורכיים בין פנוטיפים מרמזים על כך שהפרעות שינה עשויות לייצג "דגל אדום" לקשיים מאוחרים יותר. כדי לספק הבנה טובה יותר של מנגנונים העומדים בבסיסו של הקשר, יש לערוך ניסויים מבוקרים אקראיים המבוצעים היטב כדי לקבוע מה הטיפולים הטובים ביותר עבור ילדים בגילאים שונים, ועם קשיי תחלואה מסוגים שונים. יתר על כן, במחקרים אלה צריך לקבוע אם למידת הטיפול בהפרעות שינה אצל ילדים תהיינה השפעות חיוביות על תחומים התפתחותיים (פסיכופתולוגיה) מעבר להשפעה הישירה על איכות השינה.
בעיות שינה עשויות לפעמים להיות מוחמצות ע"י הורים וספקי שירותי הבריאות, ומכאן הם מהווים סיכון חבוי לפסיכופתולוגיה אחרת. הידיעה על קשיים אלה יוצרת הזדמנויות ייחודיות. ההתרגשות הנוכחית של מומחים בתחומי פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה קלינית, נוירופסיכולוגיה וגנטיקה צריכה להפוך את ההזדמנויות האלה למציאות.
הערותיי: ידוע זה מכבר שהפרעות שינה נלוות להפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD), וקשורות גם להפרעות נפשיות אחרות. אני נוכח זאת יום יום בעבודתי הקלינית במרפאה. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s