מה ידוע על טיפול בקנביס להפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD) – האם זה יעיל או מסוכן? על אוטיזם וקנאביס 

טיפול באוטיזם (ASD) מתמקד בתרופות אנטיפסיכוטיות
הפרעת אוטיזם היא אחת מהפרעות התפתחות השכיחות, משפיעות על 1 מתוך 68 ילדים בארה"ב, לפי מרכז לבקרת מחלות ומניעתן. הסימפטומים כוללים פגיעה בתקשורת, בכישורים חברתיים, ובהתנהגויות כפייתיות חוזרות על עצמן, הפוגעים ומזיקים. אוטיזם מופיע בדר"כ בינקות או בילדות מוקדמת. טיפול באוטיזם מתמקד בתרופות אנטיפסיכוטיות, בשלוב טיפולים פסיכולוגים התנהגותיים והכשרה למיומנויות חברתיות. שתי תרופות מאושרות לטיפול באוטיזם, תרופות אנטי-פסיכוטיות, שהן ביסודו של דבר סמי הרגעה. התומכים בטיפול בקנביס טוענים שלתרופות אנטי-פסיכוטיות מחיר גבוה של תופעות לוואי קשות שעלולות להחמיר את התסמינים של אוטיזם. ילדים אוטיסטים חווים קשיים בתקשורת ובמיומנות חברתית, בעוד תרופות אנטי- פסיכוטיות חזקות עלולות לגרום לאדישות לאפתיות וזומביות, שאינן מבשרות טובות לשיפור האינטראקציות החברתיות.
האם קנאביס יעיל לטיפול באוטיזם (ASD)?  אין מחקרים קליניים על טיפול בקנביס להפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD)
יש מספר גדל והולך של ראיות אנקדוטיות חיוביות של רופאים והורים. העדר נתונים מדעיים מונע מרופאים לאמץ קנאביס כטיפול באוטיזם. יש הורים לילדים עם הפרעה חמורה בספקטרום האוטיזם (ASD), מתוסכלים ממיעוט אפשרויות הטיפול או שהטיפול שקיבלו "לא עזר", ואז פונים לקנאביס. רבים שמעו דיווחים אנקדוטליים על הצלחה, ואחרים קראו תוצאות מבטיחות בטיפול בילדים אפילפטיים. עם זאת, תוצאות מחקר קליני עדיין אין.
בעוד שאפשר כיום למצוא 562 מחקרים שלא על בני אדם, הקשורים בקנביס אשר מופיעים ברשימת המחקרים הקליניים בארה"ב, אולם אף אחד מהם אינו כולל אוטיזם. מחקר שנערך ע"י Dr. Dario Siniscalco ופורסם בשנת 2013 מצא סימנים לכך שתרכובות מסוימות, של קולטן CB2, שנמצאות בקנביס, עשויות לסייע בטיפול באוטיזם. מחקר נוסף של Csaba Foldy משנת 2013 מאוניברסיטת נאפולי בשיתוף אוניברסיטת סטנפורד מצא כי שינויים ביולוגים במערכת אנדוקנבינואיד (endocannabinoid) עשויה לסייע לאוטיזם.
לפי המכון לחקר האוטיזם, טיפול במריחואנה (קנאביס- Medical Marijuana MMJ ) גרם לשיפור בסימפטומים כולל לחרדה, תוקפנות, פאניקה, זעם כללי, התקפי זעם, הרס רכוש, והתנהגות מזיקה עצמית.  Daniele Piomelli ו- Olivier Manzoni גילו כי כימיקלים מסוימים הנמצאים בקנביס עשויים לסייע בבעיות התנהגותיות אצל ילדים עם אוטיזם או תסמונת X שביר.
ד"ר פיומלי פרסם מספר תגליות פורצות דרך, על פוטנציאל של קנבינואידים, במיוחד אנדוקנבינואיד הנקרא אנאנדמיד. הוכיח שניתן להשתמש בו לטיפול באוטיזם לוויסות התנהגות חברתית. פיומלי וצוותו גילו שלאנדוקנבינואידים יש לא רק חשיבות בוויסות התנהגות חברתית בילדים עם אוטיזם, אלא גם במעורבות התנהגויות קשות הנלוות לאוטיזם קשה.

האם טיפול בקנאביס בילדים צעירים עם אוטיזם שווה את הסיכון?
מכיוון שמדענים פועלים על פי רפואה מבוססת, מעטים הרופאים או חוקרים מוכנים להמליץ על קנאביס לטיפול באוטיזם. בניגוד לאפילפסיה, שלה יש סימוכין מאז 1843 אולם אין מספיק ראיות שרופאים ירגישו בנוח להמליץ על קנאביס כטיפול. Piomelli מזהיר שמינון קנאביס עלול להיות בעייתי, כי הורים רבים עלולים להיות לא מסוגלים לעקוב אחר מינון תקין, וכי עלולות להיות השלכות חמורות בניסיון לעשות זאת ללא הדרכה של איש מקצוע מוסמך. מינונים נמוכים עשויים להיות טובים, בעוד למינון גבוה עלולה להיות השפעה מזיקה. צריך להבין שאם למערכת האנדוקנבינואידית יש תפקיד מגן, אין זה אומר שהפעלת מערכת זו אינה עלולה גם להזיק. יש סיכון במערכת האנדוקנבינואידית, שלמרות מטרתה לשפר התנהגות חברתית, אפשר בסופו של דבר לקבל השפעה הפוכה. יש רבדים נוספים של מורכבות, הואיל שברוב התרופות יש בדרך כלל תרכובת אחת פעילה לטיפול במצב הרפואי, הקנביס מכיל פוטנציאל לטיפול בהרבה מצבים רפואיים. זה יכול להיות דבר טוב או דבר רע. רבים מייחסים את יעילות הקנביס להשפעה המונית (אפקט העדר). אמנם זה עשוי להיות חיובי לכלל, אולם זה לא מפחית את המורכבות של קביעת איזה רכיב עשוי לעזור,או להיות לא מועיל ואף מזיק. פיומלי, כמו מרבית הרופאים, אינו ממליץ על קנאביס כטיפול, כי יש מעט מחקר מדעי המבסס זאת. בניגוד לאפילפסיה, המחקר על אוטיזם נמצא בחיתוליו. עם זאת, בהכרה כי הורים שניסו הכל, ורואים את הקנביס כהגנה אחרונה, ולכן לא ניתן לשפוט הורה שהוא נואש ועושה את זה, רק להיות זהירים מאוד במה שעושים. יש מספר הולך וגדל של ראיות אנקדוטיות כי טיפולים בקנביס מועילים לילדים ומבוגרים הלוקים בצורות קשות של אוטיזם. בארצות הברית, קבוצות תמיכה מקיימות מאבק לטיפול באוטיזם כמו במדינות מסוימות, פנסילבניה, המאפשרות לחולים אוטיסטים לטפל בקנביס כדי לסייע בניהול סימפטומים של אוטיזם כמו פגיעה עצמית ותוקפנות. ראו הצלחה עם tetrahydrocannabinol ו CBD. תמצית קנביס לטיפול העשירה בקנבידיול (CBD), זו תרכובת ייחודית נקראת קנבינואיד שאינה מספקת רמה פסיכו-אקטיבית גבוהה. למרבה הצער, בארה"ב וברוב המדינות בעולם, הורים עומדים בפני סיכונים עצומים במתן לילדיהם קנביס רפואי, גם אם זה נראה כפועל ביחידים.
האם ראוי לבצע מחקר קליני לטיפול בקנאביס בילדים צעירים עם אוטיזם (ASD)?
ישראל היא אחת המדינות הראשונות כחלוצה במחקר, והשימוש במריחואנה מותר רפואית משנת 1992, יחד עם קנדה והולנד. ביצוע מחקר הקנביס הוא פחות יקר בישראל וגם קל יותר תחת חוקי ישראל, במיוחד בהשוואה לארה"ב, בה יש מגבלות משפטיות רבות יותר. מחקר בישראל החל בבי"ח שערי צדק בירושלים, שיכלול 120 ילדים ובוגרים צעירים, בגילאי 5 עד 29, עם אוטיזם קל עד חמור. כמעט כל המשתתפים לקחו בעבר תרופות אנטי-פסיכוטיות וכמעט מחציתם הגיבו בשלילה. בישראל, ראו כי הקנביס עזר לילדים עם אפילפסיה ע"י צמצום דרמטי של התקפים ושיפור התנהגות עבור אלה שיש להם גם אוטיזם, כאשר אפילפסיה פוגעת ב- 30% מהילדים האוטיסטים. הורים רבים ביקשו קנאביס עבור ילדיהם, בהתחלה נאמר להם: "לא, אין נתונים לתמיכה בקנאביס לאוטיזם, אז אנחנו לא יכולים לתת לך את זה". לאחר שנראו תוצאות חיוביות בחולים אוטיסטים במחקר תצפיתי, עברו לשלב ניסוי קליני.
לאחרונה פורסמו בארץ על שני מקרים של ילדים צעירים שהורעלו מקנביס והוריהם נחקרו.
מחקר שפורסם בימים אלה על "השפעות בריאותיות שליליות בשימוש במריחואנה"
מחקר חדש של ריקנר, קליינשמידט ופלמינג שפורסם בימים אלה, נובמבר 2017 בכתב העת טוקסיקולוגיה קלינית פילדלפיה- דו"ח מקרה של טוקסיות נוירולוגית וקרדיאלית כתוצאה מקנביס. מקרה של רעילות לבבית ועצבית בעקבות שימוש בתמציות קנאביס – היפרתרמיה, טכיקרדיה, יתר לחץ דם, חרדה חמורה, ורעילות עצבית ולבבית לאחר שימוש ב-Dub.
אתלט צעיר פיתח חרדה חמורה, חום, טכיקרדיה ונזק לשריר הלב. לאחר שלילת גורמים אחרים וחיפוש בביתו, נמצא כי הסיבה לתופעות אלו נעוצה בשימוש ב"דאב", תמצית קנאביס עם ריכוז גבוה של טטראהידרוקנאבינול (THC) והאבחנה אושרה בבדיקת שתן.

השימוש במריחואנה ותמציות קנאביס נמצא במגמת עלייה, בפרט במספר מדינות שאישרו לגליזציה של שימוש בחומרים אלה. דווח בעבר על פסיכוזה ורעילות לבבית בעקבות שימוש בקנאביס, אך עד עתה לא דווח על נזק לשריר הלב עקב שימוש בדאב, תמצית מרוכזת של קנאביס המכילה ריכוז גבוה במיוחד של טטראהידרוקנאבינול (Tetrahydrocannabinol – THC). אתלט בן 17 ספורטאי פיתח חרדה המחייבת סדציה, ואינטובציה לבטיחות, עם לחץ דם סיסטולי בשיא של 190 והיפרתרמיה של 38.9. עלייה ברמות טרופונין, טכיקרדיה עיקשת, למרות סדציה.  התגלה כי המטופל השתמש בדאב, בעקבות חיפוש נרחב בביתו. בבית נמצאו דגימות דאב אשר נבדקו במעבדה, אשר אישרה את החשד.
סיכום דברים על קנביס ואוטיזם בילדים
יש להרגיע את ההתלהבות שהתעוררה בארץ לאחרונה בכל כלי תקשורת על "טיפול פורץ דרך בילדים עם קנביס", שמא נתפתה ב 'אפקט העדר' וילדים עלולים להיפגע. להערכתי הרפואית חד משמעית כיום לא נכון לטפל בקנביס בילדים צעירים הלוקים בספקטרום אוטיזם (ASD), כל עוד המחקרים הקליניים עדיין בחיתוליהם. גם אם מחקרים קליניים יראו שיפור סימפטומים במרבית הילדים במחקר, האם ראוי יהיה לקחת קנביס בקביעות ובהתמדה לשנים, בעוד שעדיין לא נדע מה ההשלכות העתידיות של טיפול קנביס בילדים לאורך שנים, לזה יידרשו מחקרי מעקב למשך שנים. בגלל "תכונות מטיבות כלליות" קנביס עשוי להימצא כמסייע בהרבה מצבים רפואיים, כמו בהפרעות בספקטרום אוטיזם, אם כי בילדים צעירים עשוי להראות מועיל לטווח קצר, אולם עלול להזיק לטווח ארוך. לכן כיום, פחות להתלהב, לא להתפתות, לנהוג במשנה זהירות, ולא לטפל בקנביס בילדים צעירים כדי להימנע מפגיעה בהם. בקנדה שהיא בין המובילות בעולם בקנאביס הרפואי מאז 2001 , ממשלתה אישרה לפני חמישה ימים לקידום לגליזציה של מריחואנה, שאמורה להיכנס לתוקפה ביולי 2018, אולם קבעה גיל מינימום של 18 שנה, ומי שייתפסו מוכרים מריחואנה לקטינים עד גיל 18, צפויים למאסר של עד 14 שנים. משמע גם בקנדה יש חשש גדול מהנזק שייגרם בשימוש בקנאביס בילדים ובני נוער.
נ.ב. תמוה בעיני כיצד וועדת הלסינקי ומשרד הבריאות אישרו מחקר קליני לטיפול בקנביס בילדים צעירים. להיות "מובילים בעולם" במחקר קליני לטיפול בקנביס בילדים צעירים, זה לא צריך להיות מקור גאוותנו. בשלב ראשון רצוי לבצע ניסיון קליני בקנביס אצל בוגרים ולא ילדים.

2 מחשבות על “מה ידוע על טיפול בקנביס להפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD) – האם זה יעיל או מסוכן? על אוטיזם וקנאביס 

 1. צר לי, הנחיות קליניות להתרת הנקה לאם מעשנת או משתמשת בסמים, אינה ראויה ומסוכנת בראש וראשונה רפואית, ומסיבות רבות אחרות של אימהות, גידול ילדים וחינוכם.
  מי ערב, שאם מכורה לסמים היא מתאימה להנקת הילד ובכלל לגידולו וחינוכו? רק לאחרונה פורסמו שני מקרי ילדים שהוריהם מכורים לסמים נתנו להם קנביס והיו בסכנת חיים והוריהם נעצרו ונחקרו.
  ובאותו עניין, "התבשרנו" אתמול בטלוויזיה בקול צהלה גדולה, שיש בי"ח נוסף ש"גרף הצלחה בטיפול בקנביס בילדים". אנו "משחקים" בילדים אוטיסטים שהוריהם אובדי עצות, חסרי אונים ותקווה, כאשר המערכת הרפואית אינה נותנת מעלה הולם לבעיית ילדיהם, בעוד ניתן לעשות זאת. ולא פתרון קסם.
  שימוש בקנביס בילדים צעירים עם אוטיזם הוא שגוי, ומחקר קליני כזה ראוי שייעשה תחילה אצל בוגרים בלבד ולא ילדים. הרי יתחילו בטיפול בקנביס בילדים עם אוטיזם "שעיקרו מכוון לטיפול בסימפטומים של חרדה, תוקפנות, פאניקה, זעם כללי, התקפי זעם, הרס רכוש, והתנהגות מזיקה עצמית". ויעברו לטפל בקנביס באותם סימפטומים כנ"ל שקיימים בילדים עם הפרעות קשב והיפראקטיביות, הפרעת מרדנות מתריסה, הפרעת התנהגות –
  אזי נגרר ונדרדר לטפל בקנביס בכל הילדים עם הפרעות התנהגותיות/נפשיות. האם זה נכון לעשות כך? האם זו הבשורה הרפואית לעולם שתגיע מישראל?
  לדעתי, וועדות הלסינקי ומשרד הבריאות שגו שאישרו (יחידים בעולם) לבצע מחקר קליני בילדים צעירים. אפשר לתקן זאת, ובשלב ראשון לאפשר מחקר קליני אצל בוגרים בלבד.
  ד"ר שלומי ענתבי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s