הקשר בין דלקת מפרקים שגרונית (RA) להפרעות בספקטרום האוטיזם (ASD)

דלקת מפרקים שגרונית אצל הורה והפרעות בספקטרום אוטיסטי בצאצאים
מחקר ארצי מקיף מדנמרק

Parental Rheumatoid Arthritis and Autism Spectrum Disorders in Offspring: A Danish Nationwide Cohort Study, Ane Lilleøre Rom, Copenhagen University Hospital, Denmark

דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis -RA) אימהית נמצאה קשורה בסיכון מוגבר להפרעות בספקטרום האוטיזם (ASD) אצל הצאצאים. במחקר זה החוקרים העריכו את ההשפעה הפוטנציאלית של דלקת מפרקים אימהית ואבהית על סיכון ל-ASD אצל צאצאים תוך כדי הפרדה מהשפעת תורשה גנטית ומצבים פוטנציאלים אחרים שעלולים להוביל לתכנות עוברית.
המחקר הארצי כלל את כל הילדים שנולדו בחיים בין השנים 1977 ל- 2008 בדנמרק- 1,917,723. מודלים של רגרסיה Cox שימשו לחישוב יחסי סיכון של ASD בצאצאים שנחשפו לדלקת מפרקים שגרונית (RA) אימהית או אבהית, בהשוואה לילדים שלא נחשפו לזה.
תוצאות המחקר הראו שדלקת מפרקים שגרונית (RA) אימהית הייתה קשורה עם עלייה של כ- 30% בסיכון להופעת ASD בצאצאים . כמו כן, נראה כי דלקת מפרקים שגרונית אבהית הגדילה את הסיכון ל ASD -בכ- 30% (HR = 1.33 [95% CI 0.97-1.82]) .
מסקנות ממצאי המחקר מצביעות על כך שראומטואיד ארטריטיס אימהית או אבהית- RA קשורים לעלייה בסיכון לדלקת מפרקים שגרונית אצל הצאצא, דבר המצביע על כך שגורמים גנטיים הקשורים לראומטואיד ארטריטיס יכולים לשחק תפקיד באטיולוגיה של הפרעות בספקטרום האוטיזם (ASD) בילדים להורים עם ראומטואיד ארטריטיס (RA).
תגובתי: ידוע זה מכבר כי בילדים עם חולי אוטואימוני ואלרגי שכיחות הפרעת קשב גבוהה יותר מאשר בילדים שאינם אלרגים. ייתכן ויש תהליך אתיולוגי דומה לשתי המחלות. תוצאות המחקר חשובות לידיעה ולתשומת ליבנו. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s