משתמשי תרופות מרשם אינם מודעים לסיכונים הקשורים בנהיגה

ההשלכות על השפעות בנהיגה תוך שימוש בתרופות פסיכוטרופיות 

Benedikt Fischer (Centre for Addiction and Mental Health in Toronto, Canada), Robin Pollini (Injury Control Research Center at West Virginia University): Implications for Interventions for Driving While Using Psychotropic Medications with Impairment Risk, Journal of Studies on Alcohol and Drugs, November 2017

מחקר חדש שפורסם בגיליון נובמבר 2017 בכתב העת ללימודים על אלכוהול ותרופות, מצא שחלק גדול מהחולים הנוטלים תרופות מרשם המשפיעות על נהיגה, אינם מודעים לכך שנהיגתם עלולה להיות פגומה. מפתיע מאד שזה המחקר הראשון שאפשר למצוא בנושא זה.
קרוב ל- 20% מהאנשים במחקר דיווחו שבתקופה האחרונה השתמשו בתרופות מרשם עם פוטנציאל פגיעה, אך לא כולם אמרו שהם היו מודעים לכך שהתרופה עלולה להשפיע על הנהיגה שלהם, למרות האפשרות לקבלת אזהרות מרופא, רוקח או מתוויות התרופות. אחוז אלה שקיבלו אזהרה מאחד ממקורות הללו השתנה לפי סוג התרופות: 86% עבור תרופות הרגעה, 85% עבור נרקוטיקה (משככות כאבים), 58% לממריצים ו- 63% לתרופות נוגדות דיכאון. במחקר זה, החוקרים השתמשו בנתונים מסקר ארצי 2013-2014, שביקש מנהגים שנבחרו באקראי ב- 60 אתרים ברחבי ארצות הברית על שימוש בסמים, כולל תרופות מרשם. 7,405 נהגים מילאו בשאלון הסקר את החלק של תרופות מרשם. אם כי לא ברור אם משתתפי המחקר אכן קיבלו אזהרות, או אם קיבלו את האזהרות אך לא שמרו את המידע, ולדברי החוקרים תרחיש זה זקוק למחקרים נוספים.
במחקר זה, סוג התרופות המדוברות היה קשור גם לתפיסות הנהגים לגבי סיכון הפגיעה שלהם. הם נטו יותר לחשוב כי כדורי שינה היו עם הסיכוי הגבוה ביותר להשפיע על נסיעה בטוחה, ואחריהם משככי כאבים כמו מורפיום וקודאין, אמפטמינים אחרים, ומרפי שרירים. הפרעות קשב וריכוז (ADHD) נתפסו כבעלות סיכוי נמוך יותר להשפיע על הסיכון לנהיגה. כדורי שינה נתפסו גם עם סיכון גבוה ביותר לגרום לתאונה או לתוצאה של האשמות פליליות, ותרופות ADHD נחשבו כסיכון פחות סביר.
החוקרים מצפים שמחקר זה יוביל לאזהרות מוגברות הניתנות על ידי רופאים ורוקחים, כמו גם תיוג משופר לתרופות העלולות לפגוע בנהיגה. הרוב המכריע של הנהגים שמשתמשים לאחרונה בתרופות מרשם שיש להם פוטנציאל לפגיעה בנהיגה, באו במגע עם רופא, רוקח ותווית תרופות. יש לספק לאנשים מידע מדויק על הסיכונים הקשורים עם תרופות אלה, כך שאנשים יוכלו לקבל החלטות מושכלות אם הם מסוגלים לנהוג במצבם. אם כי יש דאגה מכך שאזהרות והתערבויות גוברות עשויות שלא להקטין את הסיכויים לפגיעה בנהיגה, ורק אמצעים מבוססי הרתעה – כגון בדיקות בכבישים, שלילת רישיונות והעלאת פרמיות ביטוח – עשויים לשנות את ההתנהגות.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s