חשיפה לבריונות בילדות משפיעה על בריאות הנפש

חשיפה לבריונות בילדות ובגיל התבגרות- משפיעה על בריאות הנפש לטווח ארוך

Concurrent and Longitudinal Contribution of Exposure to Bullying in Childhood to Mental Health, Judy Silberg, Dep. of Psychology, King’s College, London, England JAMA Psychiatry

המחקר בדק את השפעה ארוכת טווח של חשיפה לבריונות בילדות ובגיל התבגרות- על בריאות הנפש, תוך שימוש בהבדלים תאומים כדי לחזק את ההיבט הסיבתי. ממצאי מחקר זה, המבוסס על אוכלוסיות שונות (11,108 תאומים), מעיד על כך שחשיפה בילדות ובגיל התבגרות לבריונות, משפיעה באופן ישיר על תחומים רבים של בריאות הנפש, במיוחד חרדה, דיכאון, מחשבות פרנואידיות, וחוסר ארגון קוגניטיבי. השפעה ישירה זו מתפוגגת או מצטמצמת לאחר 5 שנים.
המסקנות נוסף למניעה ראשונית שמטרתה להפסיק חשיפת הילדות לבריונות, התערבויות מניעה משניות צריכות לתמוך בתהליכי החזרה ולטיפול מוקדם בפגיעות בילדים החשופים לבריונות.
המחקר הראה כי חשיפה לבריונות קשורה עם בריאות נפשית ירודה. עם זאת, המידה שבה הקשר הנצפה משקף השפעה מזיקה ישירה של חשיפה לבריונות על בריאות נפש, נותרה בלתי ודאית, שכן קשרים סיבתיים עשויים לנבוע ממעורבות גנטית וסביבתית (כמו פגיעויות קיימות). חשיפה לבריונות המשפיעה על בריאות נפש מעוררת דאגה, והשלכות להתערבות ראשונית ומשנית.
המחקר  המוגדר "מחקר התאומים המוקדמים", קבוצת מבוססת אוכלוסייה שגויסה מתוך רישומי אוכלוסין של לידות באנגליה ובווילס בין 1 בינואר 1994 לבין 31 בדצמבר 1996. איסוף הנתונים התרחש כאשר המשתתפים היו בין 11 ל 16 שנים מיום 1 בדצמבר 2005, עד 31 בינואר 2013. ניתוח הנתונים נערך מ 1 ינואר 2016, עד 20 יוני 2017. נבדקו מדדי בריאות הנפש בגילאי 11 ו-16 שכללו חרדה, דיכאון, היפראקטיביות ואימפולסיביות, חוסר תשומת לב, בעיות התנהגות, וחוויות דמויות פסיכוטיות כמו, מחשבות פרנואידיות וחוסר ארגון קוגניטיבי. תוצאות של 11,108 תאומים שנכללו במדגם סופי (5,894 בנות ו- 5,214 בנים) היו בגיל ממוצע של 11.3 שנים בהערכה ראשונה ו- 16.3 שנים בהערכה האחרונה. ההבדלים המחמירים ביותר בין שני monozygotic היו עקביים עם השפעה סיבתית בחשיפה לבריונות בגיל 11 שנ' לחרדה, דיכאון, היפראקטיביות ואימפולסיביות, חוסר תשומת לב ובעיות התנהגות. השפעות ירדו עם הזמן. השפעות משמעותיות של חרדה נמשכו שנתיים,לא 5 שנים. השפעות ישירות למחשבות פרנואידיות ולאי-סדר קוגניטיבי נמשכו 5  שנים.
רלוונטיות המחקר שהוא הגדול ביותר שנעשה עד כה כדי לאפיין את השפעת החשיפה לבריונות בילדות על בריאות הנפש באמצעות עיצוב התאמות תאומים רב מידע (נתונים multiscale). המחקר הוכיח באופן ברור השפעה מזיקה ישירה של חשיפה לבריונות בילדות, על בריאות הנפש. ממצאי המחקר מצביעים גם על כך שחשיפה בילדות לבריונות עשויה להיראות באופן חלקי כתסמין של פגיעויות קיימות.
תגובה: בריונות היא צורה מובהקת של התנהגות תוקפנית מכוונת, חוזרת ונשנית, והיא כרוכה בחוסר איזון בין העבריין לבין הקורבן. כמעט 1 מתוך 5 ילדים הוכו על ידי בני גילם. זה כבר לא נחשב עוד להתנהגות נורמטיבית של הילדות, היות שהפרעה בקרב עמיתים היא גורם סיכון משמעותי למגוון רחב של תוצאות שליליות בילדים. מספר המתאבדים והאלימות בקרב ילדים שנאבקו בהבנת התהליכים הסיבתיים הם בעדיפות גבוהה. התנהגויות של הפנמה, בעיות חיצוניות, ביצועים ירודים בבית ספר, סומטיזציה והערכה עצמית נמוכה הם חלק מקשיים מדווחים בקרב ילדים הנאבקים. עם זאת, הבעיות אינן מוגבלות לילדות. מחקרים המבוססים על אוכלוסייה מדגימים השפעה מתמשכת על תוצאות בריאות הנפש בבגרות זמן רב לאחר שבריונות נפסקה. למרות הקשר המוכח, לא ידוע עד כמה בריונות ובריאות הנפש קשורים זה לזה באופן סיבתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s