מחקר חדש: קשר לקוי בין אזורים במוח גורם להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD)

פעילות דינמית של ErbB4 בסנכרון היפוקמפוסי-פרהפרונטלי ותשומת לב במכרסמים
Tan Z., Case West Res Uni Cleveland Ohio. Dynamic ErbB4 activity in hippocampal prefrontal synchrony and top-down attention in rodents. Neuron, April 5, 2018

חוקרים של מדעי המוח בבי"ס לרפואה באוניברסיטת קייס, קליבלנד אוהיו, גילו במחקר חדש כיצד שני אזורי מוח פועלים יחד כדי לשמור על תשומת הלב, וכיצד קשר לקוי  בין האזורים עלול להוביל להפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD), כולל סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית ודיכאון מז'ורי.
אנשים עם קשיי קשב מתקשים להתמקד ולעתים קרובות מציגים התנהגות כפייתית. מחקר מראה שתסמינים אלו יכולים להיות תוצאה של תפקוד לקוי של הגן ErbB4 המסייע לתקשר אזורים שונים במוח. הגן גורם סיכון ידוע להפרעות פסיכיאטריות, ותפקידו לשמור על רמות נוירוטרנסמיטר  במוח.
במחקר שפורסם בגיליון הנוכחי של Neuron, חוקרים הראו כי עכברים החסרים פעילות של ErbB4 באזורי מוח ספציפיים, מתפקדים בצורה גרועה במשימות תשומת לב בזמן. העכברים נאבקו לשים לב ולזכור רמזים חזותיים הקשורים למזון. מדעני מוח מתארים סוג של תשומת לב מחשבתית הנדרשת עבור משימות כתשומת לב מהכלל לפרט. תשומת לב מהכלל לפרט היא מכוונת מטרה, וקשורה למיקוד. אנשים חסרי תשומת לב מכלל לפרט נמצאים בסיכון גבוה יותר להפרעות קשב והיפראקטיביות. מחקר זה הוא הראשון המקשר בין ErbB4 לתשומת לב. תוצאות המחקר חושפות מנגנון של תשומת לב מכלל לפרט, אשר יכול להשתבש בהפרעות קשב (ADHD) ומאחר ש-ErbB4 הוא גורם סיכון לסכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית ודיכאון מז'ורי, התוצאות מספקות תובנות לגבי המנגנונים של הפרעות אלו.
החוקרים שבדקו עכברים ומדדו את פעילות מוחם, מצאו שעכברים ללא ErbB4 היו להם אזורים במוח שפעלו באופן עצמאי, ולא בסנכרון. במחקר בחנו הקורטקס הפרהפרונטלי שבדרך כלל קשור בקבלת החלטות, ובאזור היפוקמפוס התומך בזיכרון. שני אזורים אלה מתואמים במגוון רחב של משימות המוח, כולל זיכרון ותשומת לב. נמצא שתשומת לב, שבעבר נחשבה כנשלטת ע"י קליפת מוח פרהפרונטלית, קשורה גם בהיפוקמפוס, באופן שבו שני האזורים מסונכרנים מאוד בעת תשומת-לב גבוהה. המחקר מייחס חשיבות לסנכרון בין קורטקס פרהפרונטלי להיפוקמפוס, ופותח אפשרות שהפרעת קשב וריכוז (ADHD), עשויה להיות קשורה בליקוי בסנכרון בין שני אזורים אלה.
על פי המחקר החדש, ErbB4 מתאם מפל של אותות המוח כמגשר בין שני האזורים. ErbB4 עצמו מקודד קולטן נמצא על פני השטח של תאי המוח. המחקר מצא שכאשר חלבון (neuregulin-1) מתחבר לקולטן ErbB4, הוא גורם לתגובת שרשרת שקובעת את רמות נוירוטרנסמיטר בקורטקס הפרהפרונטלי ובהיפוקמפוס. ללא ErbB4, רמות הנוירוטרנסמיטר משתבשות. החוקרים גילו כי בעכברים החסרים ב-ErbB4 יש רמות נמוכות של נוירוטרנסמיטר מסוים GABA- gamma-aminobutyric acid במוחם. רמות GABA נמוכות יכולות להוביל לקוי של תשומת לב מכלל לפרט בקורטקס הפרהפרונטאלי, שפוגעת ביכולת קליפת המוח קדם-פרונטלית לתאם ביעילות עם ההיפוקמפוס. החוקרים סיכמו כי ErbB4 מסייע לקשר בין שני אזורי המוח כדי לשמור על תשומת הלב.
במחקר השתמשו במודל עכבר חדש כדי לחקור תפקודי המוח. בטכניקות גנטיות וכימיות, יכלו לעכב באופן ספציפי את ErbB4 באזור מוח מסוים. יצרו עכבר שעבר מוטציה שאפשר להם לבלום פעילות ErbB4 בכל מקום ומתי שירצו, ובכך לאפשר שליטה זמנית ומרחבית בפעילות ErbB4. זה גורם לנו להבין כיצד אזורים שונים במוח ופעילות הנוירוטרנסמיטר שלהם מסדירים תפקודי מוח שונים.
החוקרים מתכננים להשתמש במודל עכבר חדש כדי ללמוד כיצד ErbB4 עשוי לתאם את פעילות המוח, וללמוד עוד על מנגנונים מאחורי הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD).
הערותיי: כל מחקר כזה ודומיו מחכימים אותנו וייתכן ומקדמים אותנו, אם כי באיטיות, להבין טוב יותר את הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) – האיתיולוגיה, הביולוגיה, הגנטיקה, וגורמיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s