יותר הפרעות נפשיות בילדים להורים קרובי משפחה

הקשר בין נישואין של קרובים בקרבת דם לפסיכופתולוגיה של צאצאים

Consanguineous Marriage and the Psychopathology of Progeny
A Population-wide Data Linkage Study, Aideen Maguire, Centre for Public Health, Queen’s University Belfast, Belfast, United Kingdom, JAMA Psychiatry, April 4, 2018

מחקר מקורי בריטי שפורסם לאחרונה ב-JAMA בדק האם ילדים להורים קרובים  בקרבת דם נמצאים בסיכון מוגבר להפרעות במצב רוח ולפסיכוזה. המחקר נערך באוכלוסייה של הורים עם קרבת דם, מתוך 363,960 משתתפים נמצא שילדים להורים אלה קשורים עם עלייה בסיכוי לשימוש בתרופות פסיכוטרופיות בבגרותם.ילדים להורים עם קרבת דם של בני דודים צפויים ליותר מפי 3 לקבל טיפול תרופתי להפרעות מצבי רוח, וצפויים יותר מפי שניים לקבל תרופות לפסיכוזה – בהשוואה לילדים של הורים שאינם קרובי משפחה. משמעות תוצאות המחקר שילדים להורים בני דודים מדור ראשון נמצאים בסיכון מוגבר להפרעות נפשיות כמו מצבי רוח ופסיכוזות.
חשיבות המחקר מכיוון שאחד מכל 10 ילדים ברחבי העולם נולדים להורים קרובים.ספרות רפואית על קשר בין קרבת הורים לבריאות הנפש של הצאצאים היא מצומצמת, למרות העובדה שרבים מהגורמים הקשורים בקרבת דם משפחתית קשורים גם עם בריאות הנפש. לפיכך מטרת המחקר היתה לבדוק האם ילדים של הורים עם קרבת דם נמצאים בסיכון מוגבר להפרעות נפשיות או פסיכוזות.
המחקר היה רטרוספקטיבי מקיף על כלל האוכלוסייה שנולדה בצפון אירלנד בין 1 בינואר 1971, ל-31 בדצמבר 1986. הנתונים נלקחו ממערכת בריאות הילד עם מקורות מידע ארציים על תרופות מרשם ורשומות מוות, של כל 447,452 לידות לאימהות מתגוררות בצפון אירלנד בין שנים 1971-1986. נתונים סטטיסטיים כללו 363,960 יחידים, חיים ומתגוררים בצפון אירלנד בשנת 2014, עם נתונים מלאים על כל המשתנים. ניתוח הממצאים נעשה מ-1 יוני עד 31 אוקטובר 2017. דרגת קרבת דם הורית הוערכה משאלות שנשאלו ההורים במהלך שיחות שגרתיות לביקוריהם בבי"ח תוך שבועיים מיום לידת הילד. פוטנציאל בריאות נפשית נאמדה ע"י קבלת תרופות פסיכוטרופיות בשנים 2010 עד 2014, במשך 3 חודשים לפחות. קבלת תרופות נוגדות דיכאון או תרופות נוגדות חרדה שימשה כפרוטוקול להפרעות שכיחות במצב רוח, ואילו קבלת תרופות אנטי-פסיכוטיות שימשה אינדיקטור להפרעות פסיכוטיות.
התוצאות הראו כי מתוך 363,960 אנשים (52.5% זכרים), 609 (2%) נולדו להורים עם קרבת דם. לאחר התאמה מלאה לגורמים ידועים הקשורים לבריאות נפשית ירודה,  נמצא כי ילדים של הורים בני דודים מדור ראשון היו בסיכון גבוה פי 3 לקבל תרופות נוגדות דיכאון או תרופות לחרדה (odds ratio, 3.01; 95% CI, 1.24-7.31), ובסיכוי גבוה פי שניים לקבל תרופות אנטי-פסיכוטיות (odds ratio, 2.13; 95% CI, 1.29-3.51) בהשוואה לילדים להורים שאינם קרובי משפחה. הוכח כי ילדים להורים עם קרבת דם נמצאים בסיכון מוגבר להפרעות נפשיות של חרדה דיכאון ופסיכוזות.
הערותיי: מחקר חשוב, גם למדינתנו בה יש מגזרים מסויימים בקרב האוכלוסייה אשר נישואין של קרובי משפחה טבועה במסורת שלהם, אם כי אני משער שעם השנים התופעה פוחתת. בהחלט יש מקום להמליץ למשפחות להימנע מנישואי קרובים מהיבטים רפואיים, ולכן על רופאים ליטול תפקיד בתחום זה גם כן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s