כלבי טיפול יעילים להפחתת סימפטומים של ADHD בילדים

מחקר מבוקר אקראי של התערבויות פסיכוסוציאליות מסורתיות בסיוע כלבים, בילדים עם ADHD

A Randomized Controlled Trial of Traditional Psycho-social and Canine-Assisted Interventions for Children with ADHD, Sabrina E. B. Schuck, University of California Irvine (UCI), J. American Psychological Association, July 2018 

התערבות טיפולית מסייעת בבעלי חיים שימשה כבר עשרות שנים, אולם רק לאחרונה הוכחו ראיות אמפיריות לתהליכים אלו, תוך הפחתת מתח, שיפור בתפקוד הקוגניטיבי, בהתנהגויות בעייתיות מופחתות, ושיפור תשומת הלב. במחקר ראשון מסוגו, חוקרים מבי"ס לרפואה של UCI מצאו שכלבי טיפול יעילים בהפחתת הסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז (ADHD) בילדים.
התוצאות העיקריות של המחקר פורסמו באחרונה על ידי האגודה לפסיכולוגיה האמריקאית. במחקר השתתפו ילדים בגיל 7 עד 9 שנים שאובחנו עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) ואשר מעולם לא לקחו תרופות למצבם. במחקר משתתפים באופן אקראי, השוו התועלת שחלה בהתערבויות פסיכו-סוציאליות מבוססת מחקר, עם התערבות זהה תוך הוספת סיוע של כלבי טיפול.
ממצאי המחקר מצביעים על כך שילדים עם ADHD שקיבלו התערבויות בסיוע כלב, חוו הפחתה בחוסר תשומת לב ושיפור במיומנויות חברתיות. התערבויות פסיכו-סוציאליות והתערבויות בסיוע כלב נמצאו בסופו של דבר יעילות להקטנת חומרת הסימפטומים של ADHD לאחר 12 שבועות, אך הקבוצה בסיוע כלבים טיפוליים הראתה שיפור טוב יותר בתשומת הלב ובכישורים חברתיים רק בשמונה שבועות, והראו פחות בעיות התנהגותיות. עם זאת, אין הבדל משמעותי בין הקבוצות בהיפראקטיביות ואימפולסיביות. ממצאי המחקר הראו שכלבים יכולים לזרז תגובה טיפולית באופן משמעותי מאד. בנוסף לכך, העובדה שהורים של ילדים שהיו בקבוצת טיפול עם כלבים דיווחו על פחות התנהגות בעייתית לאורך זמן מאשר אלו שטופלו ללא כלבים טיפוליים, מעידים על חשיבות מחקר זה.
הנחיות האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים לניהול ADHD מדגישות את החשיבות של טיפולים פסיכו-פרמקולוגיים ופסיכו-סוציאליים. חולים שקיבלו טיפול פסיכו-סוציאלי לפני טיפול בתרופות הסתדרו טוב יותר. יש משפחות רבות מעדיפות לא להשתמש בתרופות בילדים צעירים, ומחפשות טיפולים אלטרנטיביים,ועכשיו יש אפשרות כזו או בנוסף לטיפול תרופתי לADHD,במיוחד כשמדובר בתשומת לב לקויה. חוסר תשומת לב היא הבעיה הבולטת ביותר שחווים לאורך החיים אנשים עם הפרעה זו.
זה מחקר אקראי ראשון המבוקר על טיפול בכלבים בילדים עם ADHD. זה ממחיש כי אפשרות של טיפול עם כלבים משפר התערבות פסיכו-סוציאלית מסורתית, הוא ריאלי ובטוח ליישום.
הערותיי:
אכן, מזה עשרות שנים רבות, עוד קודם "גילוי" הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), שמשתמשים בבעלי חיים ביחוד כלבים לטיפול הרגעתי בילדים ובוגרים. כעת יש מחקר שמוכיח שטיפול עם כלבי טיפול בילדים עם ADHD משפר ומפחית את הסימפטומים. בעבודתי בקליניקה, לא מעט ילדים במצבים מסוימים שאני ממליץ להם להביא כלב הביתה (כמובן כשיש בבית תנאים מתאימים והתחייבות שהילד יטפל בו), זאת לאור ניסיוני שכלב באחריות הילד יכול לשפר היכולות הקוגנטיביות שלו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s