האם ADHD, סכיזופרניה, התמכרות לקנביס ולאלכוהול קשורים להזדקנות מואצת של המוח?

דפוסי זרימת הדם באזורי המוח כפונקציה של הגיל לאורך מהלך החיים

Patterns of Regional Cerebral Blood Flow as a Function of Age throughout the Lifespan. Daniel G. Amen, Journal of Alzheimer's disease, : August 21, 2018

מחקר הדמית המוח הגדולה ביותר, מדענים העריכו 62,454 סריקות מוח SPECT (טומוגרפיה ממוחשבת) של יותר מ-30,000 אנשים מגיל 9 חודשים עד 105 שנים, כדי לחקור גורמים שמאיצים את הזדקנות המוח. והעריכו את הפחתת זרימת הדם באזורי המוח, בהפרעות נפשיות שונות.
במחקר מדעי של הדמיית מוח הגדול ביותר הידוע, לקחו חלק מדענים ממספר מרכזים, ממרפאות אמן (קוסטה מסה,קליפורניה),גוגל, אוניברסיטתג'ון הופקינס,אוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס ואוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו.
המחקר הנוכחי השתמש בהדמיות מוח SPECT כדי לקבוע מסלולי ההזדקנות במוח, ואיזה הפרעות מוחיות נפוצות חוזות הזדקנות מואצת באופן חריג. נבחנו פונקציונלית סריקות הדמיה הללו ממרפאות לפסיכיאטריה גדולות מאזורים שונים, ממטופלים עם הפרעות פסיכיאטריות רבות, כולל הפרעה דו קוטבית, סכיזופרניה והפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).

החוקרים בראשות הפסיכיאטר המוביל דניאל אמן אומרים כי "בהתבסס על אחד המחקרים הגדולים ביותר בתחום ההדמיה המוחית שנעשה עד כה, יכולים כעת לעקוב אחר הפרעות והפרעות התנהגויות  שקודם הזמן מאיצות את הזדקנות המוח. טיפול טוב יותר להפרעות אלה יכול להאט או אפילו לעצור את תהליך הזדקנות המוח. עניין התמכרות לקנביס חשוב במיוחד, שכן התרבות שלנו מתחילה לראות את מריחואנה כחומר לא מזיק. מחקר זה צריך לאפשר לנו להשהות תהליך זה".
החוקרים בחנו 128 אזורים במוח כדי לחזות את הגיל הכרונולוגי של המטופל. גיל מבוגר יותר שנצפה מן הסריקה לעומת הגיל הכרונולוגי בפועל פורש כהזדקנות מואצת. במחקר נמצא כי מספר הפרעות התנהגויות ונפשיות ניבאו הזדקנות מואצת, במיוחד סכיזופרניה שהראתה בממוצע 4 שנים של הזדקנות מוקדמת, התמכרות לקנביס (2.8 שנים הזדקנות מואצת), הפרעה דו קוטבית (1.6 שנים הזדקנות מואצת), ADHD (י1.4 שנים הזדקנות מואצת) והתמכרות לאלכוהול (0.6 שנים הזדקנות מואצת). מעניין לציין כי החוקרים לא ראו הזדקנות מואצת בדיכאון ובהזדקנות טבעית, והם מניחים כי זה בגלל סוגים שונים של דפוסי מוח להפרעות אלו.
החוקרים אומרים כי מאמר זה מהווה צעד חשוב קדימה בהבנת אופן הפעולה של המוח לאורך כל החיים, והתוצאות מצביעות על כך שאנו יכולים לחזות את הגיל של הפרט בהתבסס על דפוסי זרימת הדם במוח, כמו כן הוכנסו היסודות כדי לחקור כיצד הפרעות פסיכיאטריות נפוצות יכולות להשפיע על דפוסים בריאים של זרימת הדם במוח.
בהתייחסו למחקר, אמר ג'ורג' פרי, המדען הראשי לבריאות המוח מאוניברסיטת טקסס בסן אנטוניו, "זהו אחד ממחקרי ההדמיה הראשונים המבוססים על אוכלוסייה, ומחקרים גדולים אלה חיוניים כדי לענות על האופן שבו יש לשמור על מבנה המוח ותפקודו במהלך ההזדקנות. האפקט של גורמים לשינוי ולגורמים של אי שינוי הזדקנות המוח, זה ינחה אותנו כיצד לשמור על תפקוד קוגניטיבי ".
הערותיי: מחקר מעניין, שהראה על סמך זרימת הדם באזורי המוח באמצעות סריקות מוח כי הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), כמו מצבים נפשיים נוספים, קשורים להזדקנות מואצת של המוח. יש לחקור כיצד הפרעות פסיכיאטריות נפוצות יכולות להשפיע על דפוסים בריאים של זרימת הדם במוח והזדקנותו המואצת? והאם יידע זה יאפשר לנו לדעת כיצד לשמור על התפקוד הקוגניטיבי. להערכתי אנו עדיין בראשית הדרך בתהליך ארוך לפענח צפונות המוח ע"י סריקות מוח ממוחשבות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s