מה מתניע וממריץ מתבגרים עם ADHD?

מה מתניע מתבגרים עם ADHD? מחקר ניתוח איכותי מנקודת מבטם של מתבגרים

What motivates individuals with ADHD? A qualitative analysis from the adolescent’s point of view, Sarah M. Edmund, Department of Neurosciences Leuven Belgium European Child & Adolescent Psychiatry Aug 2017

מתבגרים עם ADHD מגיבים אחרת לתמריצים מאשר עמיתיהם, זה יכול להיות בגלל רגישות שונה לחיזוקים (לפצות או להעניש על מנת לעודד או להרתיע תגובה מסוימת). עם זאת, מלבד הבדלים במידת המוטיבציה, מתבגרים עם ADHD עשויים להיות מונעים גם ע"י גורמים איכותיים שונים. מחקר זה נועד לדעת את מגוון הגורמים למוטיבציה ולזהות הבדלים איכותיים הקשורים ל-ADHD במוטיבציה, מנקודת המבט של מתבגר. נעשו ראיונות עם מתבגרים צעירים (9-16 שנים) עם וללא ADHD, חצי מובנים המאפשרים למשתתפים לתאר מה מניע אותם בחיי יום-יום. נעשה ניתוח מתמטי.
מנתוני ראיונות עם צעירים (9-16 שנים) נמצאו נושאים עיקריים הקשורים למוטיבציה: (1) השגת תחושת היחד; (2) הרגשת היכולת להצליח; (3) הגשמת הצורך בשינוי; (4) השגת הנאה מעשיית מאמץ כדי להשיג מטרה; (5) חשיבות לתמיכה וחיזוק חברתי; (6) רצון להיות שקועים ולשכוח בעיות; (7) הרגשת חופשיות ועצמאות; (8) השגת חיזוק החומריות;  (9) הנאה של גירוי גופני.
המוטיב המרכזי היה דומה מאוד לשתי הקבוצות. עם זאת, מתבגרים עם ADHD נבדלו בכמה פרטים ספציפיים: ההתמקדות שלהם בחלוף זמן; היעדר העדפה למשימות צפויות ומוכרות; ופחות תיאור מפורט של הנושא המשותף.

לסיכום, זוהו מגוון רחב של נושאי מוטיבציה, המשתרעת מעבר למיקוד הנוכחי של מחקרי ADHD ותורות מוטיבציה. הדמיון וההבדלים בערכים מוטיבציוניים של מתבגרים עם ADHD וללא ADHD צריכים להילקח בחשבון במחקרי פיצוי רגישות, ובטיפול פסיכולוגי.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s