האם רמה גבוהה של פלואוריד בשתן קשורה ל-ADHD בילדים?

חשיפה פרינטלית לפלואוריד וסימפטומים של ADHD בילדים 

Prenatal Fluoride Exposure and ADHD Symptoms in Children at 6-12 Years of Age in Mexico City. Morteza Bashash et al. Environment International, 2018

ADHD היא ההפרעה הפסיכיאטרית השכיחה ביותר שאובחנה בילדות, והיא משפיעה על חמישה עד תשעה אחוזים מכל הילדים בגיל בית הספר. הסימפטומים של ADHD מתמידים לעיתים קרובות בבגרות ויכולים לפגוע בחיי היום-יום.לדעת החוקרים, אם נוכל להבין את הסיבות מאחורי הפרעה זו, נוכל להתחיל לפתח אסטרטגיות מניעה כדי להפחית את הסיכון להתפתחות ADD.
רמות גבוהות של פלואוריד בשתן במהלך ההריון קשורות לסימפטומים דומים ל-ADHD בילדים בגיל בית-ספר, לפי חוקרים מאוניברסיטאות טורונטו ויורק. החוקרים מוסיפים כי ממצאים שלהם עולים בקנה אחד עם מספר גדל והולך של ראיות המצביעות על כך שמערכת העצבים הגדלה של העובר עלולה להיות מושפעת לרעה מרמות גבוהות יותר של חשיפה לפלואוריד.
המחקר, מומן ע"י מכון לאומי למדעי בריאות הסביבה, במסגרת מכונים לאומיים לבריאות (NIH), ניתח נתונים מ-213 זוגות אם-ילד במקסיקו-סיטי, שהיו חלק מפרויקט "חשיפה מוקדמת בחיים" לחומרים טוקסיים סביבתיים. גויסו נשים הרות בשנים 1994-2005 ומאז המשיכו לעקוב אחר הנשים וילדיהן.
מי ברז שעברו הפלרה ומוצרים דנטליים שמכילים פלואור, בקנדה ובארצות הברית (כמו גם חלב ומלח שולחן במדינות אחרות) בכמויות משתנות במשך יותר מ 60 שנים כדי למנוע עששת שיניים. בשנים האחרונות התנהל ויכוח חריף על בטיחות פלואורידציה של המים,בעיקר להתפתחות המוח של ילדים, הניע את החוקרים לחקור את הנושא ולספק ראיות למידע על הסטנדרטים הלאומיים של מי השתייה.
צוות המחקר – כלל מומחים מאוניברסיטת טורונטו, אוניברסיטת יורק, המכון הלאומי לבריאות הציבור של מקסיקו, אוניברסיטת מישיגן, אוניברסיטת אינדיאנה, אוניברסיטת וושינגטון ובית-ספר לבריאות הציבור בהרווארד – ניתח דגימות שתן שקיבלו מאימהות במהלך הריון ומילדיהן בגיל 6 עד 12 שנים כדי לשחזר את המדדים האישיים של חשיפה לפלואוריד הן לאם והן לילד.
לאחר מכן החוקרים ניתחו כיצד רמות הפלואוריד בשתן קשורות לביצועים של הילד על מגוון רחב של בדיקות ושאלונים שמודדים חוסר תשומת לב והיפראקטיביות, אשר מספקים תוצאות כלליות הקשורות ל-ADHD. האנליזות הותאמו לגורמים אחרים הידועים כגורמים המשפיעים על התפתחות מערכת העצבים, כגון גיל הריון בלידה, משקל לידה, תקינות לידה, מין, מצב משפחתי אימהי, היסטוריה של עישון, גיל בעת הלידה, השכלה, מצב סוציו-אקונומי.
ממצאי המחקר מראים כי ילדים עם חשיפה מוקדמת טרום-לידתית לפלואוריד היו בסיכון גבוה יותר ללקות בסימפטומים של ADHD כפי שדווח עלידי הורים, כמו כן, הייתה קשורה בצורה חזקה יותר להתנהגויות של חוסר קשב ולבעיות קוגניטיביות, אך לא עם היפראקטיביות.
מחקר זה מתבסס על מחקרים קודמים שפורסמו על אוכלוסייה זו, המדגימים כי רמות גבוהות יותר של פלואוריד בשתן במהלך הריון, קשורות עם ציונים נמוכים יותר במבחני IQ ובקוגניטיביות, בקרב ילדי בית ספר.
הערותיי: מסקנות המחקר כי ילדים עם חשיפה מוקדמת טרום-לידתית לפלואוריד היו בסיכון גבוה יותר ללקות בסימפטומים של ADHD אינן משכנעות כלל, ולו רק מנקודת מבט חשובה ועיקרית, שבמחקר לא נלקח בחשבון גורם הגנטיקה הנפשית של האם ו/או האב (חולי בהפרעות קשב וריכוז, או חרדה ודיכאון והפרעות נפשיות אחרות), שהיא הגורם העיקרי להתפתחות ADD/ADHD אצל הצאצא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s