5 מחקרים חדשים על אוטיזם (ASD): שכיחות, חוסר אחידות, אבחון ראשון בגיל בי"ס, שונות במסלול סימפטומים, 4 תת-קבוצות. כיצד זה קשור לרופאים מטפלים בהפרעת קשב (ADHD).

 רופאי ילדים ומשפחה המטפלים בהפרעת קשב והיפראטיביות (ADHD), אמורים להפיק תובנות ממחקרי הפרעת אוטיזם (ASD) בקשר להפרעת קשב (ADHD) 

רופאי ילדים ומשפחה המטפלים בהפרעות קשב (ADHD) אמורים לדעת לאבחן ולטפל באוטיזם בגלל קרבתה וחפיפתה ל-ADHD. מאידך, לאור השכיחות הגבוהה של שתי הפרעות אלה קשב ואוטיזם, חיוני (ואפשרי!) שרופאי ילדים בקהילה, יתעניינו ויעמיקו בסוגיות רפואיות וטיפוליות של שתי ההפרעות.
עדכנתי אתרי ב-5 מחקרים חשובים לרופאי ילדים המטפלים ב-ADHD, שפורסמו החודש (דצמבר 2018) על הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD), ששכיחותה בארה"ב נסקה ל- 2.79%  בשנת 2016. 
מחקר ראשון, מראה מגמת עלייה ניכרת בשכיחות אוטיזם בילדי ארה"ב, גילאי 3-17 שנ' – 2.79% לשנת 2016, עם שוני גדול בין מדינות (1.54% בטקסס; 4.88% בפלורידה). כ-70% מהילדים עם אוטיזם טופלו, 43.3% קיבלו טיפול התנהגותי בלבד; 6.9% קיבלו טיפול תרופתי בלבד; 20.3% קיבלו טיפול משולב התנהגותי ותרופתי; יתר 29.5% ילדים עם אוטיזם לא קיבלו כלל טיפול. נתוני סקר הבריאות הלאומי של ארה"ב משנת 2018 הצביעו על מגמת העליה בשכיחות אוטיזם (ASD) בילדים: 0.67% בשנת 2000; 1.46%- 2012; 2.24%- 2014; 2.41%- 2015; 2.66%- 2016.
המחקר השני, מוכיח כי אוטיזם אינו מושג (קונצפט) אחד, ואין מסלול אחיד לילדים המאבחונים בילדות המוקדמת, ולאלה המאבחונים מאוחר יותר בגיל בית ספר.
המחקר השלישי, מראה שונות במסלול הסימפטומים של הפרעה בספקטרום אוטיזם בפעוטות,  דבר המאפשר סיווג אוטיזם (ASDׂׂ) לארבע תת-קבוצות. 5 תת-קבוצות לאוטיזם של וייסר
עוד בעבר הבחנתי בהיבט הקליני הרחב בשונות הסימפטומים של ילדים עם ASD, אלה שאובחנו בהפרעה קשה בספקטרום אוטיזם (ADHD) עם מאפיינים חמורים בשפה,בדיבור, בתקשורת ובמנת משכל נמוכה, זו האבחנה  המהותית של ASD, שמהווים כ-20% מכלל המאובחנים. יתר המאובחנים עם אוטיזם מציגים סימפטומים יחסית קלים, חולפים עם טיפול נכון (עושים זאת היטב בגן טיפולי). יש מצבים שאבחון שגוי. לכן , חשיבות רבה לסיווג ASD לתת-קבוצות, גם במחקרים כדי שיוסקו מהם מסקנות נכונות. אותו הכלל באשר לסיווג ADHD כפי שפרסמתי בשעתו  Antebi's Classification 
המחקר הרביעי, מראה כי ילדים בגיל בי"ס מאובחנים לראשונה עם ASD, ומסביר מדוע זה קורה.

המחקר החמישי, מוכיח שאין קשר בין הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD) לבין חשיפה טרום לידה לתרופות המשפיעות על מערכות הנוירוטרנסמיטר.
כיצד זה קשור לרופאי ילדים ומשפחה המטפלים בהפרעת קשב היפראקטיביות (ADHD)?
זה קשור ועוד איך. יש קשר וחפיפה גדולים בין הפרעת ASD להפרעת ADHD. ילדים עם ASD בקבוצה בדרגה חמורה ויציבה (19.5% במדגם Janne C. Visser פורסם ב-JAACAP ביוני 2017),ללא שיפור בשפה, עם יכולת מילולת נמוכה, בעיות תקשורת, ומנת משכל (IQ) נמוכה – הם נותרים עם אבחנת ASD יציבה לאורך שנים, ואילו יתר 80% מילדי ASD נשארים עם קשיים בתשומת לב, היפראקטיביות אימפולסיביות וקשיי התנהגות, סימפטומים בחפיפה מלאה להפרעת קשב (ADHD) ולכן במרבית המקרים הטיפול בשתי ההפרעות זהה. נוכחתי בתמונה קלינית זו כבר לפני כעשור ועוד אז הבעתי דעתי והערכתי בכיוון זה ופרסמתי באתרי, למרות שנשללה לחלוטין ע"י קולגות נוירולוגים בארץ ופסיכיאטרים בארה"ב, ואילו כעת בשנים האחרונות המחקרים מוכיחים זאת.
בנוסף לזה, הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) האמיתית המהותית היא הטרוגנית ומורכבת, ובשני שליש מהמקרים נלוות לה לקויות למידה, הפרעות שינה, הפרעות טיקים, הפרעות אכילה, הפרעת התנהגות, חרדה ודיכאון, ורופא המטפל ב-ADHD אמור להתעמק בתחומים אלה ולדעת לאבחן ולטפל בהם או במקרים מסוימים להפנותם למומחים. רופאים שלא עושים או לא יעשו כן, עלולים לטעות באבחון ובטיפול.
מקרים רבים מאד מגיעים אלי, שיש לדעת להבחין בהם, בין קשיים בקשב וריכוז הנגרמים בגלל ADHD או בגלל בעיה אחרת כמו לקויות למידה, דיכאון ועוד. יש דוגמאות רבות לכך, כמו בנות ובנים הנשלחים ב"חשד מבוסס" לאבחנת הפרעת קשב (ADHD) בגלל סימפטומים של אי קשב,חוסר בריכוז,חולמנות,אי שקט, שהם אלה הגורמים לדעת המפנים לקשיי למידה ופער לימודים ניכר של שנה עד שנה וחצי, ולכן מצפים שיקבלו טיפול תרופתי. ואכן בד"כ מאובחנים הילדים עם ADHD וממליצים להם טיפול תרופתי. בעוד באבחוני אני נוכח כי הם  סובלים מלקויות למידה שהן הגורמות לקשיי למידה, ולא ADHD גרם לקשיי למידה, ובהתאם לכך אני ממליץ על מתן עזרה בלימודים לפי צורכי הילד (עד להמלצה למסגרת לימודית של כיתה קטנה), וגם התאמות לימודיות של הארכת זמן מבחנים והקראת שאלות מבחנים, בהתאם לצורכי הילד. יש רופאים הסבורים שזה לא אמור לעניין את הרופאים  ואנו לא אמורים לעסוק בזה, כי זאת בעית משרד החינוך. אני תוהה האם זו טובת הילדים שאנו אמונים עליה? ושואל האם קל יותר ועדיף לתת טיפול תרופתי בעוד עזרה/התאמה בלימודים יכולים לסייע לו? אני ממליץ לרופאים לדעת לאבחן לקות למידה, שזה לא קשה כלל.
דוגמאות נוספות, בנות שבעתיין העיקרית הדומיננטית היא דיכאון שהיא זו הגורמת לקשיי קשב וריכוז, וצריך לאבחן ולטפל תחילה בדיכאון, ולא בהפרעת קשב. כך עלול לקרות עם מצבים רפואיים והפרעות אחרות שיגרמו לקשיי קשב וריכוז וזה לא ADHD הגורם. רופאים אמורים להיות מודעים למצבים הרפואיים השונים ולדעת להבדיל ולהבחין ביניהם.

 

שכיחות ASD עלתה בילדי ארה"ב ל- 2.79% לשנת 2016 עם שוני גדול בין מדינות

מחקר מקורי חדש גילה שכיחות  גבוהה של הפרעת ספקטרום אוטיזם (ASD), וחקר את דפוסי הטיפול בה, בארצות הברית נכון ל- 2016
Prevalence and Treatment Patterns of ASD in the US, 2016, Guifeng Xu, Wei Bao, MD,  Dep. Epidemiology Public Health University of Iowa, JAMA pediatrics, Dec. 3, 2018

שאלת המפתח מה היא השכיחות הנוכחית ודפוסי הטיפול של הפרעת הספקטרום האוטיזם (ASD) בקרב ילדים בארה"ב? על פי ממצאי נתוני סקר הבריאות הלאומי לילדים בשנת 2016, בקרב 43,032 ילדים בארה"ב בגיל 3 עד 17 שנים, 2.79% אובחנו בזמן כלשהו עם ASD. בקרב 1,115 ילדים עם ASD הנוכחי, 43.3% מהם טופלו בטיפול התנהגותי בלבד, 6.9% קיבלו טיפול תרופתי בלבד, 20.3% קיבלו טיפול משולב של טיפול התנהגותי עם טיפול תרופתי, ואילו  29.5% ילדים לא קיבלו שום טיפול. המשמעות, שכיחות הפרעת הספקטרום האוטיזם (ASD) היא גבוהה יחסית בארצות הברית, ומהיבט הטיפולי כשליש מהילדים בארה"ב עם ASD לא קיבלו טיפול התנהגותי או תרופתי.
הפרעת ספקטרום האוטיזם (ASD) היא הפרעה נוירו-התפתחותית מורכבת. סקרים קודמים דיווחו על עלייה מתמדת בשכיחות ASD בקרב ילדים בארה"ב במהלך העשורים האחרונים. מספר טיפולים התנהגותיים ותרופות, פותחו לטיפול בסימפטומים של ASD; עם זאת, מעט ידוע על המצב הנוכחי של שימוש בטיפול בילדים המאובחנים עם ASD.מטרת המחקר להעריך את השכיחות ואת דפוסי הטיפול של ASD בקרב ילדים בארה"ב באמצעות נתונים מייצגים ארציים. במחקר זה נעשה שימוש בנתונים מסקר "from the 2016 National Survey of Children’s Health, a nationwide, population-based, cross-sectional survey". נכללו 43,032 ילדים גילאי 3-17 שנים. הנתונים נאספו באמצעות שאלונים שהושלמו על ידי הורה או אפוטרופוס. הנתונים נותחו מפברואר 2018 עד מרץ 2018. תוצאות עיקריות ותוצאות מדדים משתנים, כללו ילדים עם ASD שאובחנו ע"י רופא או איש מקצוע בריאות, ושימוש בטיפול התנהגותי או טיפול תרופתי בקרב ילדים עם ASD.
תוצאות של 43,032 משתתפים, כללו 22,072 (51.3%) היו בנים, וגיל הממוצע (SD) היה 10.7 (4.4) שנים. השכיחות המשוקללת של ASD מאובחנת ו-ASD הנוכחי הייתה 2.79% ו-2.50% בהתאמה. השכיחות ברמת המדינה של ASD בילדים שאובחנו אי פעם נע בין 1.54% בטקסס ל- 4.88% בפלורידה. ארצית, כ-70% מהילדים עם ASD הנוכחי, טופלו; 43.3% קיבלו טיפול התנהגותי בלבד, 6.9% קיבלו טיפול תרופתי בלבד, ו-20.3% קיבלו טיפולים התנהגותיים ותרופות. שאר 29.5% הילדים עם ASD הנוכחי לא קיבלו טיפול התנהגותי ולא תרופתי. 
מסקנות ורלוונטיות מחקר זה הראה כי שכיחות ASD בארצות הברית הייתה גבוהה יחסית, והיא משתנה במידה ניכרת במדינות שונות ארצות הברית. כמעט 30% מהילדים בארה"ב עם ASD לא קיבלו טיפול התנהגותי או תרופתי, הדורש צורך קריטי להבין ולטפל במחסומים של אותם ילדים לקבלת טיפולים מתאימים.
הפרעת ספקטרום האוטיזם (ASD) היא הפרעה נוירו-התפתחותית מורכבת המאופיינת על ידי התנהגויות חוזרות ונשנות והתעניינות מצומצמת, בעיות חברתיות וקשיים בתקשורת. האתיולוגיה של ASD נותרה בלתי מובנת, אך סביר שהיא קשורה להשפעה הדדית בין גורמים גנטיים וסביבתיים. עד כה, אין ריפוי ל-ASD, וילדים עם ASD זקוקים לטיפול מתמשך וארוך טווח. הפרעת ספקטרום האוטיזם לא רק גורמת לנטל משמעותי של הטיפול עבור יחידים, משפחות וחברה, אלא גם גורמת לעלויות כלכליות משמעותיות. בארצות הברית. ההערכות לגבי העלויות ליחיד לאורך חייו הקשורות ל- ASD היו בממוצע 1.4 מיליון דולר בקרב אנשים עם ASD ללא נכות אינטלקטואלית, ו-2.4  מיליון דולר בקרב אנשים עם ASD ומוגבלות שכלית.
מגמת העלייה בשכיחות ASD בילדים דווחה במדינות מפותחות ומתפתחות רבות ברחבי העולם, כולל ארצות הברית. לדוגמה, רשת לניטור אוטיזם ונכויות ההתפתחותיות (Autism and Developmental Disabilities Monitoring Network ADDM) דיווחה על עלייה בשכיחות ASD מ 0.67%- בשנת 2000 ל-1.46% בשנת 2012. במחקר שנערך בשנת 2018, שנעשה בו שימוש בנתוני סקר הבריאות הלאומי, נמצא כי שכיחות ASD בקרב ילדים בארה"ב בגילאי 3 עד 17 שנים עמדה על 2.24% בשנת 2014 ; 2.41% בשנת 2015 ; 2.66%  בשנת 2016.
בעוד טיפולים המכוונים לסימפטומים של ASD מצויים בשפע, טיפולים התנהגותיים ותרופות היו כפופים למחקרים קפדניים על יעילות. מודלים טיפוליים מקיפים וממוקדים המבוססים על עקרונות ניתוח התנהגות יישומי, נועדו לחזק התנהגויות מקובלות מבחינה חברתית ולהקטין או לבטל התנהגויות בלתי רצויות, והם מזוהים באופן קבוע כטיפולים מבוססים עבור ASD. להתערבות התנהגותית אינטנסיבית מוקדמת לילדים עם ASD יש פוטנציאל להשפיע טוב על תוצאות התפתחותיות, במיוחד באשר להתנהגות, התאמה והסתגלויות מיומנויות, ולתקשורת. בעוד טיפולים המכוונים לסימפטומים של ASD מצויים בשפע, בגלל רמות התפתחותיות וסימפטומים נבדלים באופן משמעותי אצל ילדים עם ASD, אין עד כה שיטת טיפול אוניברסלית אחת יעילה עבור כל הילדים עם ASD. בנוסף להתערבויות התנהגותיות, תרופות פסיכוטרופיות משמשות לעיתים קרובות אצל ילדים עם ASD לטיפול בתסמינים התנהגותיים, כולל היפראקטיביות, חוסר תשומת לב, אימפולסיביות, תוקפנות, התפרצויות, פגיעה עצמית, התנהגות אובססיבית-כפייתית, קשיחות, התנהגויות חוזרות, חרדה, דיכאון והפרעות שינה. מחקרים קודמים מצביעים על כך ש 46%-56% מהילדים עם ASD לקחו לפחות תרופה פסיכוטרופית אחת בשנה האחרונה. כעת, מעט ידוע על המעמד והמצב של דפוסי הטיפול ההתנהגותי והפרמקולוגי של ASD בקרב ילדים בארה"ב.
במחקר זה, ניתחו החוקרים נתונים מייצגים ארצית מהסקר הלאומי לבריאות ילדים (NSCH), על מנת להעריך את השכיחות העדכנית ביותר של ASD בקרב ילדים בארה"ב ברמה הארצית וברמת המדינות בארה"ב לשנת 2016. כמו כן, העריכו את שיעור השימוש של טיפולים התנהגותיים ותרופתיים בקרב אלו שאובחנו עם ASD.
מחקר גדול זה, ארצי מבוסס אוכלוסייה, מצא כי שכיחות ASD בקרב ילדים בארה"ב שאובחנו הייתה 2.79% בשנת 2016. זהו המחקר הראשון המדווח על שונות בשכיחות ASD ברמת המדינות של ארצות הברית. נמצא כי המדינה עם השכיחות הגבוהה ביותר של 4.88% בפלורידה, שהיא גבוהה פי שלוש מהמדינה עם השכיחות הנמוכה ביותר 1.54% בטקסס.
השכיחות הכללית בארה"ב דומה לשכיחות בדיווחים משנת 2016 (2.76%), תוך שימוש בנתונים ארציים של סקר בריאות לאומי אחר (the National Health Interview Survey) . השכיחות הייתה גבוהה מאומדנים בשנים קודמות עד 2012 לפי ADDM, אם כי אומדני ADDM אינם זמינים להיום.
מחקרים קודמים דיווחו על שונות בשכיחות גיאוגרפית באזורי המפקד (כמו בצפון-מזרח, במערב-תיכון, בדרום ובמערב). עם מדגם גדול ותכנית מחקר ייחודית, המחקר הנוכחי הצליח להראות כי שכיחות ASD שונה במידה ניכרת במדינות אפילו מאותו אזור (למשל, טקסס ופלורידה, שתיהן באזור הדרום). נדרשים מחקרים נוספים כדי להבין את הסיבות לשינויים הגיאוגרפיים בשכיחות ASD בארה"ב.
מחקרים קודמים מצביעים על כך שהתערבויות המבוססות על ראיות, במיוחד אם הן יופעלו מוקדם, יכולות להקל על התנהגויות בעייתיות ולקדם שיפור בתסמיני הליבה המשותפים לילדים עם ASD. למרות שעד כה אין ריפוי ל-ASD, הסימפטומים יכולים לרדת עם הזמן בטיפול מתאים ובמיעוט קטן מהמקרים הם מצטמצמים עד כדי כך שהם מאבדים את האבחנה של ASD. הקמתן של אסטרטגיות טיפול מתאימות בשנים הראשונות עשויה לצמצם או אפילו למנוע מבעיות התנהגותיות שלאחר מכן. במחקר הנוכחי, נמצא כי כמעט 30% מהילדים עם ASD הנוכחי לא קיבלו טיפול התנהגותי או תרופתי. שיעור אי הטיפול בילדים עם ASD לא השתנה באופן משמעותי לפי גיל, מין, גזע/מוצא אתני או רמת הכנסה משפחתית. מחקרים עתידיים נדרשים לזהות את הסיבות הבסיסיות לכך שחלק מהילדים עם ASD אינם מקבלים טיפול.
עיקר כוחו של המחקר הנוכחי הוא שימוש בנתונים ארציים מייצגים מסקר בריאות לאומי מוביל, מה שהופך את הממצאים של המחקר כמייצגים את ילדי ארה"ב. בנוסף גודל המדגם ומגוון האוכלוסייה הרב-גונית אפשרו לחקור את השוני בשכיחות ASD באוכלוסייה הכללית ואת השונות ברמת המדינה.
המחקר כולל מספר מגבלות. ראשית, מידע על אבחון רופא של ASD התקבל מדווח עצמי של הורים או אפוטרופוסים, אשר עשויים לדווח שלא כהלכה כזיהוי שגוי והטיה. עם זאת, יש לציין כי שכיחות ASD במחקר זה היתה דומה לאומדנים בסקר ארצי נוסף באותה שנה. שנית, למרות ש- ASD מאובחן על פי ההנחיות הקליניות הסטנדרטיות, עדיין יכול להיות אבחון-יתר over-diagnosed או תת-אבחון under-diagnosed  של ASD, ע"י אנשי מקצוע ומוסדות רפואיים שונים. על כן נדרשת בדיקה נוספת כדי לזהות את ההשפעה של over-diagnosis ודפוסי under-diagnosis על אומדנים לאומיים ושונות בין מדינות בשכיחות ASD. שלישית, לא ידוע אילו טיפולים התנהגותיים ספציפיים או תרופות שימשו לטיפול ולא ידוע העיתוי והמינון של טיפולים התנהגותיים ותרופתיים. בנוסף, לא נאסף מידע על טיפולים נלווים נוספים לטיפול ב-ASD, כגון טיפולי דיבור ושפה, ריפוי בעיסוק וטיפולים משלימים ואלטרנטיביים. למרות העדר ראיות איכותיות, מחקרים קודמים הראו כי מספר טיפולים משלימים ואלטרנטיביים, כגון תוספי ויטמינים, דיאטות לתזונות מיוחדות וטיפולים מבוססי גוף (כגון טיפול בעיסוי וכירופרקטיקה) שעושים בהם שימוש שכיח משפחות של ילדים עם ASD.
המחקר הוכיח שכיחות גבוהה יחסית של ASD בקרב ילדים בארה"ב, והראו הבדל משמעותי על פני מדינות ארצות הברית. יתר על כן, כמעט 30% מהילדים בארה"ב עם ASD לא קיבלו טיפול התנהגותי או תרופתי. המשך ניטור רציף לשכיחות וטיפול ב-ASD הוא מוצדק. מחקרים עתידיים ומאמצים לקביעת מדיניות נדרשים בצורה קריטית כדי להבין ולהתמודד עם המחסומים של ילדים עם ASD כדי לקבל טיפולים מתאימים להם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s