"רפואה דיגיטלית" כאפשרות טיפול חדשה לילדים עם ADHD + ASD ?

האם משחק וידאו המבוסס על "רפואה דיגיטלית" יכול לסייע לילדים הלוקים בהפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD) יחד עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD)?

Can a video game-based 'digital medicine' help children with autism and co-occurring ADHD, Benjamin E. Yerys, Children's Hospital of Philadelphia Journal of Autism and Developmental Disorders, January 3, 2019

מחקר שנערך ע"י בית החולים לילדים של פילדלפיה (CHOP), העריכו החוקרים כלי לרפואה דיגיטלית שתוכנן כטיפול מחקרי עבור ילדים עם הפרעת ספקטרום אוטיזם (ASD) יחד עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). תוצאות המחקר, שפורסמו בכתב העת Journal of Autism and Developmental Disorder אישרו את הקבילות (acceptability), הכדאיות והבטיחות של פרויקט EVO, המספק גירויים חושיים ותנועתיים באמצעות חוויית משחק וידאו, שתוכננה ע"י Akili Interactive, חברת תרופות למרשם דיגיטלי.
כ-50% מהילדים עם ASD יש להם גם סימפטומים של ADHD, כאשר כ-30% קיבלו אבחנה משנית של ADHD. עם זאת, מאחר ותרופות לטיפול ב- ADHD יעילות פחות אצל ילדים עם שתי ההפרעות (ASD+ADHD) בהשוואה לאלו עם ADHD בלבד, החוקרים מחפשים טיפולים חלופיים. ילדים עם תסמיני ASD ו- ADHD נמצאים בסיכון גבוה לליקוי תפקוד קוגניטיבי, כולל יכולת המוח לשמור על תשומת הלב ולהתמקד במטרות תוך התעלמות מהסחות דעת. כאשר ילדים מגיעים לגיל בית ספר ומעבר לו, ליקויים קוגניטיביים אלה מקשים עליהם להציב מטרות ולהשיג אותן, וכמו כן לנווט בהצלחה את הדרישות של חיי היומיום בקהילה.
מחקר היתכנות נערך ע"י צוות חוקרים ממרכז מחקר לאוטיזם בשיתוף פעולה עם Akili. המחקר כלל 19 ילדים בגיל 13-9 שנים שאובחנו עם ASD ותסמיני ADHD. המשתתפים קיבלו את הטיפול בפרויקט EVO, שניתן באמצעות פעילות בניסיון משחק וידאו, או פעילות חינוכית הכרוכה בהכרת תבניות. המדד העיקרי ליעילות היה מדד תוצאה המשני העיקרי לפי דיווחים על סימפטומים של ADHD ויכולתו של הילד לתכנן ולהשלים משימות, כמו כן גם בדיקה קוגניטיבית המעריכה זיכרון עבודה.
המחקר מצא כי ילדים שדבקו בפרוטוקול הטיפול ע"י טיפול עם 95% או יותר מהטיפולים המומלצים. הן ההורים והן הילדים דיווחו כי הטיפול היה בעל ערך לשיפור יכולתו של הילד לשים לב, ושימש כגישה ראויה לטיפול. המחקר מצא גם כי לאחר שימוש בפרויקט EVO , ילדים הראו מגמה לשיפור תשומת הלב, ושיפור כללי בסימפטומים של ADHD על סמך דיווחי הורים.
למרות גודל המדגם של המחקר שהיה קטן, המחקר הראה כי פרויקט EVO הינו קביל וריאלי עם פוטנציאל להשפעות טיפוליות. בהתבסס על תוצאות המחקר המבטיחות, צוות המחקר מתכנן מחקר מעקב גדול יותר, והחוקרים מצפים להמשיך ולהעריך את הפוטנציאל של פרויקט EVO כאפשרות טיפול חדשה לילדים עם ASD ו- ADHD.
הערותיי:
הבאתי המחקר לאתרי,אם כי אני לא מצפה שבעתיד קרוב ולא הרחוק, ניווכח שמשחק וידאו המבוסס על "רפואה דיגיטלית" יהווה אפשרות טיפול חדשה לילדים הלוקים בהפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD) עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), זאת לאור ההיסטוריה הארוכה של טיפולים דיגיטליים למיניהם וטיפולי ביופידבק, שלא צלחו ולא סייעו לילדים.
המחקר לוקה במגרעת רצינית בכך שלא הגדיר על איזה דרגות חומרה של אוטיזם והפרעת קשב הוא מתכוון. אם כוונתו כפי שצויין במחקר, לחסרים בקשב, ריכוז, ובתשומת לב, וכן סימפטומים קלים אחרים של שתי הפרעות אלה (ASD+ADHD), אזי טיפול בתרופות של ADHD (לאור ניסיוני הרב בטיפול בילדים אלה) יכול כן לשפר סימפטומים בילדים עם ASD ו-ADHD. זאת בניגוד מוחלט לנטען ע"י החוקרים במחקר: "מאחר ותרופות לטיפול ב- ADHD יעילות פחות אצל ילדים עם שתי ההפרעות (ASD+ADHD) בהשוואה לאלו עם ADHD בלבד, החוקרים מחפשים טיפולים חלופיים".
לאור ניסיוני הקליני רב שנים, התרופות המיועדות להפרעות קשב כן מועילות  לטיפול בילדים הלוקים באוטיזם יחד עם הפרעת קשב וריכוז. מדובר על 80% מהילדים שאובחנו תחילה ASD, אולם בהמשך הסימפטומים שלהם זהים לחלוטין לאלה  של הפרעת קשב ולכן הגדרתם יותר ADHD. איני מדבר על 20% מקרי אוטיזם הקשים הלוקים בהפרעה  חמורה בדיבור, בתקשורת ועם מנת משכל (IQ) נמוכה, הנזקקים לטיפול ספציפי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s