הכשרת מטפלים לבריאות הנפש בקהילה לספק אסטרטגיות התערבויות טיפול מבוססות ראיות לשיפור התנהגויות מאתגרות בילדים עם ASD

היעילות של מטפלי הדרכה לספק התערבות טיפולית אישית לבריאות הנפש לילדים עם ASD בשירותי בריאות הנפש ממומנים לציבור

Effectiveness of Training Therapists to Deliver an Individualized Mental Health Intervention for Children with ASD in Publicly Funded Mental Health Services, Lauren Brookman-Frazee, JAMA Psychiatry March 6, 2019

שאלת המחקר, האם הכשרה קהילתית של מטפלים לבריאות הנפש כדי לספק התערבות טיפולית, משפיעה על התנהגויות מאתגרות אצל ילדים עם הפרעה בספקטרום אוטיזם? ממצאי מחקר אקראי של 202 ילדים עם הפרעת ספקטרום האוטיזם שהמטפלים שלהם קיבלו הכשרה וייעוץ מתמשך באסטרטגיות המבוססות על ראיות, הראו ירידה גדולה יותר בהתנהגויות מאתגרות לאורך 18 חודשים בהשוואה לילדים שהמטפלים שלהם סיפקו טיפול רגיל. המשמעות שמחקר זה תומך ביעילות של התערבות שתוכננה במיוחד עבור שירותי קהילה ממוקדים ומדגיש את הצורך לפתח ולבדוק אסטרטגיות יישום המכוונות לספק התערבויות טיפוליות נאמנות של מטפלים.
חשיבות ציבורית לשירותי בריאות הנפש במימון ציבורי ממלאים תפקיד חשוב בהתמודדות עם הבעיות לבריאות הנפש בקרב ילדים עם הפרעת ספקטרום האוטיזם (ASD); עם זאת, מטפלים מדווחים על היעדר הכשרה כדי לשרת ביעילות את האוכלוסייה המורכבת הזאת. מטרת המחקר היא לבחון את היעילות של מטפלים קהילתיים לאחר הכשרתם להתערבות טיפול אישית לבריאות הנפש עבור ASD על התנהגויות מאתגרות לאורך 18 חודשים בקרב ילדים עם ASD ולזהות מתווכים ומגשרים של כל תופעות התערבות.
משתתפי המחקר ממקבץ אקראי שנערך ב -29 תכניות טיפול נפשי לבריאות הנפש הממומנת ע"י הציבור בקליפורניה, בין 2012 ל-2017. הנתונים נותחו מ-202 ילדים עם ASD בגילאי 5-13 שנים. התערבויות פרוטוקול AIM HI הוא חבילה של אסטרטגיות הורים-מתווכות וממוקדות לילדים, שמטרתן לצמצם התנהגויות מאתגרות בילדים עם ASD בגילאי 5 עד 13 שנים. היא נועדה לאספקת שירותי בריאות הנפש הממומנים ע"י הציבור, בהתבסס על הערכה שיטתית לצרכים של המטפל והדרישות הקליניות לילדים. תהליך ההכשרה וההתייעצות של המטפל אורך כ-6 חודשים וכולל סדנת מבוא, 11 מפגשי התייעצות מובנים, כאשר המטפל מספק AIM HI עם לקוח קיים, ומשוב לטיפול ספציפי ע"י מאמנים. תוצאות עיקריות ומדידות לילדים המשתתפים נבחנו עבור התנהגויות מאתגרות באמצעות מערכת אימוני התנהגות הילד (EBI), שהתבססו על דיווחי הורים בתחילת המחקר ובפרקי זמן של 6 חודשים למשך 18 חודשים. 
מסקנות ורלוונטיות הממצאים הנוכחיים תומכים ביעילות ההדרכה של מטפלים על מנת לספק את מודל ה- AIM HI לילדים עם ASD המקבלים שירותי בריאות הנפש הממומנים ע"י הציבור. במחקר אקראי זה, בדקנו את האפקטיביות של הכשרה של מטפלים שסיפקו שירותי בריאות הנפש (MH) במימון ציבורי כדי לספק חבילה של אסטרטגיות המבוססות על ראיות ל-ASD. ממצאי המחקר הראו שילדים שהמטפלים שלהם קיבלו הכשרה של AIM HI וייעוץ מתמשך הראו ירידה גדולה יותר בתדירות (ECBI עוצמת סולם) וחומרה (ECBI בעיה בקנה מידה) של דיווחים מאתגרים בדיווח של הורה במשך 18 חודשים בהשוואה לילדים שהמטפלים שלהם סיפקו טיפול רגיל. אומדני גודל האפקט הצביעו על הבדלים קטנים עד בינוניים בין הקבוצות. מאפייני הילד לא הראו השפעות ממתנות.
מחקר זה תורם מספר תרומות חשובות. ראשית, זהו מבחן האפקטיביות הקהילתי הראשון של התערבות פסיכו-סוציאלית ב-ASD שנבדק במסגרת שירותי MH הממומנים ע"י הציבור. המספר מצומצם של ניסויים בבדיקות ASD ומחקרים קהילתיים מבוססים שנערכו היו בחינוך, התערבות מוקדמת או הגדרות שירות מיוחדות של ASD. שנית, ההתפתחות של AIM HI היא ייחודית בקרב התערבויות ASD משום שהיא תוכננה במיוחד עבור משתמשי הקצה ואת הגדרת השירות הקהילתי הממוקד בהתבסס על הערכת צרכים מקיפה בשיתוף עם בעלי עניין רלוונטיים. תוצאות המחקר הנוכחי תומכות ביעילות מודל המיועד להתאים את הצרכים והמבנה של שירותי הקהילה כאשר ניתן ע"י מטפלים שאינם מומחים ב- ASD. הירידות המשמעותיות בתדירות ובחומרה של התנהגויות מאתגרות מצביעות על כך ש-AIM HI היה יעיל בהפחתת תסמיני ההתנהגות של הבעיה שנועדה לשיפור.
יש לבחון את ממצאי המחקר הנוכחי בהקשר של מספר מגבלות. ראשית, התוצאות שנמדדו הוגבלו לדוח הורה על התנהגויות מאתגרות בילדים. הצעדים הבאים הם לבחון שינויים בהתנהגויות של ילדים המדווחים ע"י המורים ושינויים בתפקוד המדווחים ע"י הורים. שנית, בהתחשב במורכבות של קבלת נתונים במסגרת ניסוי קהילתי, היו מספר נקודות נתונים חסרות, במיוחד בקבוצת הטיפול הרגיל. מגבלה זו צומצמה באמצעות גישה אנליטית המחשבת נתונים חסרים. שלישית, למרות שהחוקרים שערכו את הערכת התוצאות היו סמויים למצב, מטופלים/ מטפלים לא היו. רביעית, כי המחקר בו זמנית בדקו את פרוטוקול ההתערבות של AIM HI ואת מודל ההכשרה למטפלים, לא ניתן היה להפריד בין יעילות ההתערבות לבין ההדרכה. מחקר עתידי יכול לשלוט על הכשרה המטפל ע"י השוואת האימון בשתי קבוצות טיפול פעיל כדי להבין עוד יותר את האפקטיביות של AIM HI על תוצאות הילד.
לסיכום, ממצאי מחקר קהילתי זה תומכים ביעילות הכשרה של מטפלים בשירותי בריאות הנפש (MH) הממומנים ע"י הציבור, שאינם מומחים ל- ASD, כדי לספק אסטרטגיות מבוססות ראיות להפחתת התנהגויות מאתגרות בקרב ילדים עם ASD. ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של פיתוח ובדיקת אסטרטגיות יישום שמטרתן להקל על מהימנות מטפל גבוהה באספקת התערבויות מבוססות ראיות.

מחשבה אחת על “הכשרת מטפלים לבריאות הנפש בקהילה לספק אסטרטגיות התערבויות טיפול מבוססות ראיות לשיפור התנהגויות מאתגרות בילדים עם ASD

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s