לדופמין תפקיד מכריע בקוגניציה כמו תשומת לב, גמישות התנהגותית, בגרע מוטיבציוני וקוגניטיבי במחלות מוח כמו סכיזופרניה, התמכרות, ADHD

דופמין מוביל הרכב קורטקס הפרהפרונטלי: מחקר מדווח על דרכים חדשות שתאי דופמין משפיעים על תפקוד הקורטקס הפרהפרונטלי של המוח

Dopamine Modulation of Prefrontal Cortex Activity Is Manifold and Operates at Multiple Temporal and Spatial Scales, Sweyta Lohani; Bita Moghaddam chair of behavioral neuroscience Oregon Health & Science Uni Sc of Medicine, Cell Reports April 2019

מחקר חדש במכרסמים מגלה לראשונה כיצד דופמין משנה את הפונקציה של הקורטקס הפרהפרונטלי של המוח. חוקרים גילו כי לדופמין השפעה מועטה על תאים בודדים. במקום זאת, הוא יוצר פעילות מתמשכת בהרכב התאים בקליפת המוח הפרהפרונטלי הנמשכת עד 20 דקות.
כל מי שנהנה מטעם של נגיסת שוקולד או מציץ בכל הודעה חדשה המהבהבת בטלפון החכם שלו הוא מכיר את דופמין. אבל זה לא הכל מה שדופמין עושה. דופמין זה נוירוטרנסמיטר כימי המשחק תפקיד מכריע בקליפה הפרהפרונטלית של המוח, אשר שולטת על פונקציות גבוהות יותר, כמו תשומת לב, להישאר עם מוטיבציה, ולקבל החלטות. מחקר מכרסמים חדש מגלה לראשונה איך דופמין משנה את הפונקציה של קליפת המוח הקדמי.
במחקר חדש שפורסם בכתב העת Cell Reports, חוקרים מצאו כי לדופמין השפעה מועטה על תאים בודדים. לעומת זאת, הוא יוצר פעילות מתמשכת בהרכב התאים בקליפת המוח הפרהפרונטלית הנמשכת עד 20 דקות. אנסמבל פעילות תאי המוח, בדיוק כמו הרכבים של מוזיקאים שמבצעים יחדיו, יכולה להיות בעלת השפעה שונה וגדולה יותר מאשר פעילותם של נוירונים בודדים. פעילות אנסמבל מתואמת ע"י דופמין נמשכה דקות רבות לאחר שחרורה, מספק מנגנון שדופמין תומך בפונקציות מורכבות שצריכות להיות ממושכות, כמו מוטיבציה ותשומת לב כדי להשלים משימה.
באמצעות שיטות optogenetic במוח של מכרסמים במהלך התנהגות פעילה, החוקרים גירו עם אור נוירונים של דופמין במוח ולאחר מכן רשמו את התגובה בקליפה הפרהפרונטלית. הם גילו איתות חלש יחסית בין תאים בודדים. עם זאת, בשיטה חישובית הבחינו בצורות שונות של פעילות מתואמת בין תאים בקליפת המוח הפרהפרונטלי שנמשכה מספר דקות לאחר התפרצות האור הראשוני. נוסף להשפעת דופמין על פעילות האנסמבל, המחקר הראה שתאי דופמין מגבירים את פעילות התנודה, גלי מוח, בטווח הגמא. שיבושים בתנודות המוח בתדר גבוה נקשרו בעבר לתשומת לב, כמו גם בסכיזופרניה והפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD). אך הסיבה להפרעה זו אינה מובנת.
גילוי תפקיד דופמין מספק תובנה חדשה להבנת מנגנון מפתח במוח. דופמין בקורטקס הפרה-פרונטלי של המוח משחק תפקיד כמעט בכל ההיבטים של קוגניציה גבוהה, כולל תשומת לב וגמישות התנהגותית. מעורב גם בחסרונות מוטיבציוניים וקוגניטיביים במחלות מוח כמו סכיזופרניה, התמכרות, והפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). זה יכול להסביר שאדם צריך דופמין לשם תשומת לב ממושכת. זה עוזר להבין איך הפרעות כמו ADHD, שם יכול להיות חסר בדופמין, כאשר ההשפעה לא יכולה להיות על נוירון בודד אלא ברמת האנסמבל (הרכב הקבוצה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s