תזונת אימהות במהלך הריון עשויה לשנות הסיכון לסימפטומים של ADHD בילדים

תזונת אימהות במהלך הריון עשויה לשנות את הסיכון לסימפטומים של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) בילדים: קשר ביחס בין אומגה 6 לאומגה 3 בחבל הטבור, לבין הופעת סימפטומים של ADHD

Maternal diet during pregnancy may modulate the risk of ADHD symptoms in children: Association found between omega-6:omega-3 ratio in the umbilical cord and the appearance of ADHD symptoms The Journal of Pediatrics, March 28, 2019, Mónica López-Vicente, Barcelona Institute for Global Health

מחקר חדש העלה כי הסיכון של ילד לפתח תסמינים של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) עשוי להשתנות לטובה ע"י תזונה של ​​האם במהלך ההריון. המחקר ניתח דגימות פלזמה מחבל הטבור כדי למדוד את רמות אומגה-6 ואומגה-3 שמגיע לעובר. הבדיקה הראתה יחס גבוה יותר מסוג אומגה-6: לאומגה -3, הקשור בסיכון גבוה יותר לסימפטומים של ADHD בגיל שבע שנים.
תוצאות מחקר שנערך ע"י צוות ממכון ברצלונה לבריאות עולמית העלו כי הסיכון של ילד לפתח סימפטומים של הפרעת קשב (ADHD) עשוי להיות מווסת ע"י תזונה של ​​האם במהלך ההריון. במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Pediatrics, בחנו דגימות של פלזמה בחבל הטבור כדי לקבוע את רמות אומגה 6 ואומגה 3 המגיעות לעובר.
הניתוח הסטטיסטי הראה כי יחס גבוה יותר בין אומגה-6 לאומגה-3, קשור בסיכון גבוה יותר לתסמיני ADHD בגיל שבע שנים.
אומגה-6 ואומגה-3 הן חומצות שומן בלתי-רוויות בשרשרת ארוכה, שממלאות תפקיד מכריע בתפקוד ובמבנה של מערכת העצבים המרכזית, במיוחד בשלבים מאוחרים יותר של הריון. אלה שתי חומצות שומן מתחרות על הכללתם בתוך ממברנות התא, מתקבלים בעיקר באמצעות תזונה. מאחר שלאומגה-6 ולאומגה-3 יש תפקודים פיזיולוגיים מנוגדים. אומגה6 מקדמת מצבים פרו- דלקתיים מערכתיים, בעוד אומגה-3 מקדמת מצבים נוגדי דלקת, לכן, צריכה מאוזנת של שתי חומצות השומן חשובה. מחקרים קודמים הראו שבילדים עם ADHD יש יחס גבוה יותר בין אומגה 6: לאומגה 3. 
המחברים בדקו נתונים של 600 ילדים המתגוררים בארבעה אזורים ספרדיים (אסטוריאס, באסקים, קטלוניה, וולנסיה). נותחו דגימות פלזמה של חבל הטבור ונתונים משאלונים שהושלמו ע"י אמהות הילדים. סימפטומים של ADHD הוערכו באמצעות שני שאלונים סטנדרטיים: הראשון הושלם ע"י המורים של הילדים בגיל 4 שנים, והשני ע"י הוריהם בגיל 7 שנים.
התוצאות הראו כי בגיל שבע שנים, מספר הסימפטומים של ADHD עלה ב-13% לכל עלייה ביחידה אחת ביחס בין אומגה-6 לאומגה-3 בפלזמה של חבל הטבור. המחקר בחן את מספר הסימפטומים בילדים שעמדו בקריטריונים האבחוניים ל-ADHD (לפחות שישה סימפטומים) וגם אצל ילדים עם מספר קטן יותר של תסמיני ADHD. היחס בין שתי חומצות השומן היה קשור למספר הסימפטומים של ADHD, אך לא עם אבחנה של ההפרעה, ורק בהערכה שבוצעה בגיל 7 שנים. החוקרים מציינים כי ההערכה שבוצעה בגיל 4 שנים עלולה להיות מושפעת משגיאת מדידה מאחר שסימפטומים של ADHD שדווחו בגילם מוקדם עשויים להיגרם ע"י עיכוב נוירו-התפתחותי שנמצא בטווח הנורמלי. 
למרות שהקשר לא היה משמעותי מבחינה קלינית, ממצאי המחקר חשובים ברמת האוכלוסייה בכללה. אם חלק גדול מהאוכלוסייה חשוף ליחס גבוה בין אומגה 6 לאומגה 3, אזי ההתפלגות של דירוג הסימפטומים של ADHD צפויה לנוע ימינה והשכיחות של ערכים קיצוניים תגדל, מה שיוביל להשפעה שלילית על עלויות הבריאות של הקהילה והפרודוקטיביות שלה.
ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים, שהראו קשר ביחס בין אומגה-6 לאומגה-3 אצל אמהות לבין תוצאות נוירו-התפתחותיות שונות מוקדמות. מחקר זה הוסיף ראיות נוספות למידע ההולך וגדל במחקרים על החשיבות של תזונה אימהית במהלך ההריון. היצע התזונה בשלבים מוקדמים ביותר של החיים הוא חיוני בכך שהוא מתכנת את המבנה והתפקוד של האיברים, ולתכנות זה, יש השפעה על הבריאות בכל שלבי החיים. למוח לוקח זמן רב להתפתחותו, והוא פגיע במיוחד לתכנות לא נכון. השתנות מסוג זה עלולה להוביל להפרעות נוירו-התפתחותיות.
תגובתי: ככלל, אין שום ספק שנדרשת תזונה עשירה ומגוונת הנכונה ומתאימה לאישה בתקופת ההיריון, אשר מועילה להתפתחות כללית תקינה של העובר כולל נוירו-התפתחותית. מאידך, איני סבור שיחס בין אומגה 6 לאומגה 3 קשור בסיכון גבוה יותר לסימפטומים של ADHD בילדים, כפי שנטען במחקר. רצויים עוד מחקרים רבים שאכן יוכיחו זאת ספציפית, אולם עדיין אנו לא שם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s