האם זיהום אימהי בתקופת היריון מגדיל הסיכון להתפתחות אוטיזם (ASD) בילד?

סיכונים ארוכי טווח למחלות נוירו-פסיכיאטריות לאחר חשיפה לזיהום ברחם

Long-term Risk of Neuropsychiatric Disease after Exposure to Infection In Utero, Benjamin J. S. al-Haddad, JAMA Psychiatry, Published March 6, 2019

שאלת המחקר, האם חשיפה לדלקת אימהית במהלך הריון מגדילה את הסיכון לטווח ארוך להפרעות פסיכיאטריות עיקריות אצל הילד? ממצאי מחקר השוואתי המבוסס על אוכלוסיות ילדים שנולדו בין השנים 1973 עד 2014, הראה כי חשיפה לזיהומים בהריון העלתה באופן משמעותי את הסיכון להפרעות בספקטרום אוטיזם (ASD), ולדיכאון. משמע, זיהום אימהי במהלך הריון עשוי להיות אחראי לחלק מסוים של אוטיזם ודיכאון בילדות ובגרות בקרב הצאצאים שנחשפו לו.
הגורמים להתפתחות  מחלות נפשיות אינם מובנים עדיין. למרות שהתפתחות אוטיזם וסכיזופרניה קשורים לזיהומים במהלך חיי העובר, לא ידוע אם מצבים פסיכיאטריים שכיחים יותר כמו דיכאון, עשויים להתחיל ברחם. מטרת המחקר להעריך את הסיכון למצבים פסיכו-פתולוגים המועברים מחשיפה עוברית של זיהום אימהי כלשהו בזמן אשפוז במהלך ההריון.
השתתפו במחקר 1,791,520 ילדים שנולדו בשוודיה בין 1 ינואר 1973 עד 1 דצמבר 2014, (48.6% בנות ו-54% בנים) נצפו עד 41 שנים לפי רישומים מבוססי אוכלוסייה, סך  32,125,813 שנות אדם. לא נכללו ילדים שנולדו מאוחר מדי מכדי לתרום, או מתו לפני שהיו בסיכון לתוצאות, או חסרים בנתוני מודל. זיהום ואבחנה פסיכיאטרית נגזרו מקודי אשפוז.גרפים מכוונים פותחו מסקירת ספרות שיטתית כדי לקבוע מודלים רגרסיביים למסוכנות למצבים פסיכופתולוגיים בילדים. התוצאות הוערכו באמצעות ניתוח הסתברותי ואנליזה פשוטה להטיה. ניתוח סטטיסטי נערך מ- 10 פברואר עד 17 אוקטובר 2018. האשפוז במהלך היריון עם כל זיהום אימהי, זיהום אימהי חמור, ודלקת בדרכי השתן. תוצאות עיקריות ממדידות לאבחון אוטיזם, דיכאון, הפרעה דו-קוטבית או פסיכוזה בקרב צאצאים. 
בתוך מסגרת ההנחות האקראיות, החשיפה לעובר בכל זיהום אימהי הגבירה את הסיכון לאבחון אוטיזם אצל הילד (יחס סיכון, HR, 1.79, 95% CI, 1.34-2.40), או דיכאון (HR, 1.24 , 95% CI, 1.08-1.42). אומדני האפקט של אוטיזם ודיכאון היו דומים לאחר זיהום אימהי חמור או דלקת בדרכי השתן שהיו ללא הבדלים. בתוך מסגרת ההנחות הגרפית, הקשר בין זיהום לדיכאון היה חשוף להטיה מאובדן מעקב, אך נתונים נפרדים ממרשם התמותה השבדי הראו סיכון מוגבר להתאבדות בקרב אלה שנחשפו לזיהומים בזמן הריון. לא נמצאו עדויות לסיכון מוגבר להפרעה דו קוטבית או לפסיכוזה בקרב ילדים שנחשפו לזיהום ברחם.

המסקנות ממצאים אלה מצביעים על כך שחשיפה עוברית לדלקת אימהית בזמן האשפוז הגבירה את הסיכון לאוטיזם ולדיכאון, אך לא להפרעה ביפולרית או פסיכוזה, במשך חיי הילד. תוצאות אלו מדגישות את החשיבות של הימנעות מדלקות במהלך היריון, מה שעלול להוביל לפגיעות מוחיות רגישות בעובר, התורמות להתפתחות אוטיזם, ודיכאון.
הערותיי: 
מחקר נוסף מיני מחקרים רבים שפורטו באתרי, שטוענים שגורמים סביבתיים שונים כמו תזונה לא נכונה, מחסור בויטמינים, זיהום אימהי במהלך היריון (כמו במחקר זה), ועוד גורמים סביבתיים אחרים מגדילים את הסיכון להתפתחות הפרעות בספקטרום האוטיזם (ASD). האמנם? אני סבור שלא. מכיוון שלהערכתי הגנטיקה המשפחתית היא הסיבה העיקרית וכנראה היחידה להתפתחות אוטיזם, כמו גם ההפרעות הנפשיות שיש להן סימפטומים וגנים רבים חופפים ומשותפים. בעוד גורמים סביבתיים כמו התנהלות המשפחה מול הילד, עשויה להביא לשיפור הסימפטומים או עלולה להחמירם.
מעבר לכך, בארץ החלו לשווק שיטות טיפול באוטיזם ע"י טיפול ב"גורמי הסיכון שלה". בימים אלה מסר לי אבא כי "פרופ. מוכר (הוא נקב בשמו) המליץ לבצע 'בדיקות מיוחדות' בילדו בן 3.5 שנים, עם חשד לאוטיזם (להערכתי משולב עם הפרעת התנהגות), וישלח את הבדיקות לחו"ל, לראות איזה 'ויטמינים, מזון' וכדומה, חסרים אצל הילד ולפי התוצאות ייקבע לו תזונה מתאימה שתטפל היטב באוטיזם". לדברי האב זה יעלה לו כסף רב, אולם הוא שוכנע ומוכן להשקיע בזה.
נשאלות שאלות אלה: האם הרופא שהמליץ, נוהג באתיקה רפואית ראויה? האם זה תואם לחוק זכויות החולה לפי חוק ביטוח הבריאות?  האם זו עבירה מדיקו-לגלית כאשר ידוע שאין הוכחות רפואיות מבוססות לטיפול כזה? אני סבור שלא נכון לנהוג כך משלושת הסיבות שציינתי לעיל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s