טיפול עם מתילפנידאט ל-ADHD גורם להפרעות שינה

מתילפנידאט לטיפול ב- ADHD קשור למספר סוגים של בעיות שינה

Methylphenidate treatment for ADHD tied to several types of insomnia, Faraone SV, Psychiatry, Neuroscience, Physiology, Upstate Medical Uni, J Clin Psych. 05. 13. 2019

השימוש ב- Methylphenidate קשור באופן משמעותי לבעיות שינה ולכמה סוגים שונים של נדודי שינה, על-פי מחקר מטא-אנליזה שפורסם ב J. of Clinical Psychiatry
למרות שתוויות FDA לתרופות methylphenidate (בארץ תרופות ריטלין לסוגיהן, קונצרטה ופוקלין) כוללות את הקשר שלהן עם תופעות לוואי הקשורות לשינה. מידת השפעה זו, כמו גם אילו סוגי בעיות שינה קשורות ספציפית לשימוש בה, הינה פחות ברורה. גודל ההשפעה וסוג בעיות השינה הם מרכיבים חשובים שיש לקחת בחשבון בגישה הקלינית היומיומית, כאשר המטפלים והמטופלים שוקלים את היתרונות ואת הסיכונים הקשורים לטיפול במתילפנידאט.
כדי להבין טוב יותר את בעיות השינה הקשורות לטיפול עם methylphenidate, בתכנון המחקר נלקחו בחשבון הגורמים המשפיעים על הסיכון לבעיות שינה, החוקרים ערכו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים מבוקרי פלצבו, אשר בדקו את בני הנוער עם ADHD. תופעות לוואי הקשורות לשינה כללו נדודי שינה (כללי), קשיי שינה בהתחלה, קשיי שינה באמצע, וקשיי שינה בסוף, נדודי שינה משולבים, התעוררות בשעות הבוקר המוקדמות והפרעת שינה. במחקר נכללו 35 מחקרים שהניבו 75 תצפיות של תופעות לוואי הקשורות לשינה, שכללו 3,079 שנחשפו לתרופות ו-2,606 חולים שטופלו בפלסבו.
החוקרים מדווחים כי הנתונים שנאספו הראו גידול משמעותי בסיכון לתופעות לוואי הקשורות לשינה בעקבות טיפול ב- methylphenidate, בנדודי שינה כללית (RR = 1.61, P <0.001), נדודי שינה ראשוניים (R = 2.78, P <.001), נדודי שינה אמצעיים (RR = 2.97; P <0.001), נדודי שינה משולבים (RR = 2.97, P <0.001) והפרעות שינה (RR = 1.99, P <0.001).
גורמים משפיעים פוטנציאליים היו: הגיל הממוצע, אחוז זכרים ואחוז של מגיבים שקיבלו ממריצים במדגם; שנת פרסום; מספר אתרי המחקר; שימוש בייצוב ואופטימיזציה במהלך תקופת המינון; דירוג תופעות לוואי ושימוש בסולם הדירוג של תופעות לוואי. לאור התוצאות החוקרים מצאו כי קיימים הבדלים משמעותיים במקבלי התרופות על קשיי שינה התחלתיים, נדודי שינה כללית, והפרעות שינה.
למחקר זה יש השלכות על תכנון ניסויים קליניים בעתיד. לאור העובדה כי נדודי שינה מתרחשת עם כל המוצרים של methylphenidate, מחקרים יהיו יותר אינפורמטיביים אם ידווחו בתוצאותיהם על סוגים שונים של נדודי שינה ולא כל סוגי נדודי שינה תחת מונח אחד ספציפי. יש לדווח באופן שגרתי על נדודי השינה ועל תופעות חריגות של שינה אחרות, ועל דוחות המחקר לספק נתונים מספקים להכללה במטא-אנליזות עתידיות.
הערותיי: 
דנתי פעמים רבות באתרי על הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) עם הפרעות שינה (תוכלי לעיין בהם בקישורים המצורפים להלן). זו שאלת 'הביצה והתרנגולת' מה קדם למה, הפרעות קשב או הפרעות שינה. מניסיוני הקליני, הפרעת שינה בדר"כ נלוות למחלה הבסיסית הפרעת קשב, לכן באבחון קליני של ילדים/מתבגרים להפרעות קשב צריך לוודא: אם יש קושי בהירדמות, אם מתעוררים הרבה בלילה, ואם מתקשים ביקיצה לקום בבוקר, ביחוד בימי לימודים. מרבית המאובחנים עם הפרעת קשב (ADHD) סובלים מאחד או יותר מתסמיני הפרעת שינה, ובמידה ואני מאבחן ילד עם הפרעת קשב הזקוק לטיפול תרופתי, איני חושש לטפל כרגיל עם סטימולנטים שעל פי רוב משפרים התנהלות, תוך מעקב על השינה. אני נוהג להדריך את הנערים והורים כיצד להתגבר על קשיי שינה תוך הסתגלות לאורחות שינה נכונים. מנסיוני הקליני, במרבית המקרים האלה הפסקת טיפול עם סטימולנטים לניסיון לא גורמת לקשיי שינה להיעלם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s