קשר בין גיל הורים לסיכון להפרעות נוירו-פסיכיאטריות בצאצאים

ילדים להורים צעירים ומבוגרים כאחד חולקים סיכון להפרעות נוירו-התפתחותיות 

;Children of both young and old parents share risk for certain neuro-development disorders Parental Age and Differential Estimates of Risk for Neuropsychiatric Disorders: Findings from the Danish Birth Cohort. JAACAP, May 21, 2019

תוצאות מחקר חדש שפורסם בכתב העת של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר JAACAP)) במאי 2019, מדווח כי גיל הורים קשור לסיכון מוגבר להתפתחות הפרעות נוירו-פסיכיאטריות בילדים. ממצאי המחקר מראים כי גיל הורים קשור לסיכון להתפתחות הפרעות נוירו-פסיכיאטריות בילדיהם, כולל הפרעת ספקטרום האוטיזם (ASD); הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD); הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD); הפרעת טורט/ הפרעת טיק כרונית (TD / CT).
בעבר הראו כי גיל צעיר ומבוגר של הורים בעת הריון, מהווה סיכון מוגבר למספר הפרעות נוירו-פסיכיאטריות בצאצאים, כולל ASD, ADHD וסכיזופרניה. המחקר הנוכחי מספק עדויות חדשות על הקשר בין הגיל להורות לבין הסיכון ל-TD/CT ו-OCD אצל ילדים, ומאמתים את הקשר בין גיל האב הצעיר לבין ADHD, ובין גיל הורים המבוגר יותר ו- ASD.
בפעם ראשונה במדגם מבוסס אוכלוסייה, מחקר מראה כי גיל הורים קשור לסיכונים שונים להפרעות פסיכיאטריות בילדים. תוצאות אלו תואמות מודל הכולל מבנה סיכון משותף וברור למצבים נוירו-פסיכיאטריים בילדות, ומדגישות כי ישנן תרומות ייחודיות לגיל הורים על הסיכון בקרב הילדים.
חוקרים מתכנית Tics ו-OCD במרכז לחקר וטיפול באוטיזם, הן בבית-ספר לרפואה של אוניברסיטת הר סיני והן מקרן "לונדבק" למחקר פסיכיאטרי אינטגרטיבי (iPSYCH), ביצעו מחקר חוצה אבחנות על ההשפעות של גיל אימהי ואבהי בתפיסה על מצבים נוירו-פסיכיאטריים שמתחילים בילדות, תוך שימוש במדגם גדול המבוסס על אוכלוסייה. קבוצת המחקר כללה 1,490,745 ילדם שנולדו בדנמרק בין השנים 1980 עד 2007, עם מידע מפורט על גיל הורים. המחקר עוקב מדצמבר 2013. מקרים של ASD, ADHD, OCD ו-TD/CT זוהו בפנקס המרכזי של המרכז הפסיכיאטרי הדני ובמרשם החולים הלאומי. המחקר עם 1.4 מיליון ילדים איפשר ביתר דיוק בבדיקת הקשרים המורכבים בין גיל הורים לבין הסיכון של הצאצא למצבי בריאות הנפש.
באמצעות גישות אלה, החוקרים בחנו את יחסי הסיכון בין גיל הורות לבין מספר מצבים פסיכיאטריים שונים אצל הצאצא. וגילו כי גיל ההורים הצעיר היה קשור באופן משמעותי עם עלייה בסיכון ל-ADHD ו-TD/CT, בעוד שגיל הורים מבוגר היה קשור יותר ל-ASD ו-OCD. עם זאת, המחקר מצא כי העלייה בסיכון הקשור לגיל הורה היא קטנה ואינה צריכה להשפיע על החלטות של הפרט על הגיל שבו ללדת ילדים.
תוצאות המחקר יסייעו להנחות את החיפוש אחר מנגנונים ספציפיים המשפיעים על הסיכון להתפתחות הפרעות פסיכיאטריות בילדות.
תגובתי:  בקליניקה איני נוכח שגיל הורים קשור לסיכון מוגבר להתפתחות הפרעות נוירו- פסיכיאטריות בילדים, כפי שמסקנות המחקר הראו שגיל הורים צעיר קשור באופן משמעותי עם עלייה בסיכון ל-ADHD ו-TD/CT, בעוד שגיל הורים מבוגר היה קשור יותר ל-ASD ו-OCD. על פי הניסיון הקליני, הסיכון להתפתחות הפרעות נפשיות אצל הצאצא לא קשור לגיל צעיר של הורים אלא קשור בעיקרו לגורמים גנטיים משפחתיים, אם כי ייתכן קשר מסוים לגיל  הורות מבוגר.  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s