תרופת אמפתמין חדשה Mydayis טווח השפעה ל-16 שעות משפרת ADHD וגם הפרעות שינה

Mydayis משפרת סימפטומים של ADHD ללא קשר עם או ללא בעיות שינה

Mydayis improves ADHD symptoms regardless of sleep issues Craig B. Surman, MD, Dep of psychiatry, Massachusetts General Hospital, presentation at APA May 2018

חוקרים מראים כי Mydayis – amphetamine product mixed salts, משפר סימפטומים ותפקודים מנהליים אצל בוגרים לוקים בהפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) עם או ללא ליקויים באיכות השינה בתחילת המחקר. מחקר זה הוא המחקר הראשון, המיידע את הרופאים על מה שהם עשויים לצפות במונחים של טיפולים ממריצים עבור ADHD כאשר למטופלים יש גם תלונות על הפרעות בשינה בנוסף ל- ADHD שממנו סובלים.
יש חפיפה גדולה של ADHD ובעיות שינה. רואים הרבה אנשים מתקשים להירדם, ושמדווחים על איכות שינה ירודה. זו חפיפה נפוצה מאוד אצל ילדים ובוגרים כאחד. יחד עם זאת, תרופות המטפלות ב- ADHD יכולות גם הן לקדם ערנות, כלומר, הן עשויות להקשות על הירדמות. זה מוסיף מימד נוסף של דאגה קלינית, מכיוון שאיכות שינה ירודה משפיעה על התפקוד בשעות היום, ולכן אופטימיזציה של השינה מהווה עדיפות קלינית כאשר מנסים לשפר את הסימפטומים של ADHD ולשפר את החוויה של אלה הלוקים עם ADHD.
תרופה מקורית חדשה ל-ADHD, מידייס (Mydayis) אמפתמין, שהוצגה בכינוס האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה (AAP) כתרופה להפרעות קשב והיפראקטיביות עם טווח השפעה של 16 שעות (בעוד אדראל XR טווח השפעה עד 12 שעות) משפיעה גם לשיפור הפרעות שינה שיכולות להופיע כהפרעה נלוות ל-ADHD ו/או כתופעת לוואי לטיפול ב-ADHD עם מתילפנידאט. התרופה מאושרת במטופלים מעל גיל 13 שנה (בעוד אדראל XR  יכול להינתן מגיל 6 שנים).
במחקר סמוי של 7 שבועות, החוקרים הקצו באופן אקראי בוגרים עם ADHD לקבלת Mydayis )12.5ׁ מ"ג עד 75 מ"ג) או פלסבו. הם העריכו האם איכות השינה בתחילת המחקר תחשוף את השינויים מנקודת ההתחלה לנקודת הסיום בשתי קבוצות משנה של משתתפים: כאשר איכות שינה נפגעה ואיכות שינה לא נפגעה. בוצעו התאמות לגיל, BMI, נדודי שינה לאורך החיים ודכאון. בסך הכל, השתתפו במחקר 132 חולים שקיבלו טיפול עם Mydayis ו- 132 משתתפים שקיבלו תרופת דמה.
אנליזה המחקר של Mydayis הראתה תוצאות וביצועים טובים יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת בשיפור סימפטומים של ADHD מנקודת ההתחלה ועד לנקודת הסיום: ימים שאינם מתפקדים עקב ישנוניות, הפרעות בשינה ושינה חבויה. המחקר מצא כי אנשים הנוטלים Mydayis – אמפטמין ארוך טווח, שצפוי לספק 16 שעות של השפעה – דיווחו על שיפור משמעותי הן ב- ADHD והן באתגרים הארגוניים הקשורים, כפי שצפוי מסוג כזה של תרופה. הודגם כי נוכחות של בעיות שינה לפני תחילת הטיפול הושפעה עם הטיפול ונצפה שיפור כזה. זה מצביע על כך שבעוד הרופאים צריכים לתעדף את תסמונת ADHD ממנה מודאגים ביותר קלינית,והאתגרים הקשורים בה, Mydayis יכולה לשפר גם את המצב הרפואי של בעיות השינה.
הערותיי:  אם תרופה זו במחקרים נוספים ובניסיון קליני אכן תוכיח עצמה לשיפור ADHD וקשיי שינה, כי אז תוכל להוות פיתרון לטיפול במקרים קשים ועקשניים לטיפול (כמו בסינדרומים קיצוניים), ובמשך הזמן תאושר גם לילדים פחות מגיל 13 שנה (או בטופס 29ג).
הרכב התרופה: 

Mydayis has a triple-bead release formulation for long action. It  contains equal amounts (by weight) of 4 salts: dextroamphetamine sulfate and amphetamine sulfate, dextroamphetamine saccharate and amphetamine aspartate monohydrate

2 מחשבות על “תרופת אמפתמין חדשה Mydayis טווח השפעה ל-16 שעות משפרת ADHD וגם הפרעות שינה

 1. שלומי שלום,
  תודה לגבי המידע על תרופת האמפתמין החדשה – אסתכל בחומר ששלחת, למרות שאני קצת סקפטית לגבי יעילותה למטופלי האנגלמן אשר באופן די גורף לא מגיבים או אף מגיבים פרדוקסאלית לתרופות השונות מקבוצת הסטימולנטים והאמפתמינים.
  לגבי מרפאת האנגלמן, אתה מוזמן כמובן בשמחה.
  היא מתקיימת בימי רביעי פעם-פעמיים בחודש ביחידה לנוירולוגיה ילדים בבית החולים לילדים ספרא אשר בשיבא.
  לאחרונה אף צורפנו לרשת מרפאות האנגלמן הבינלאומית – ראה לינק מצורף.
  https://www.angelman.org/clinic/israeli-angelman-syndrome-clinic/
  ד"ר גלי היימר, נוירולוגית ילדים בי"ח לילדים ספרא, שיבא.

  ‫בתאריך יום א׳, 30 ביוני 2019 ב-17:06 מאת ‪shlomi antebi‬‏ :‬ שלום גלי,
  תודה על תרומתך, ותגובתך הראויה והנכונה, לזה בדיוק כיוונתי.
  אגב, רוב ילדי ADHD עם הפרעות שינה הבעיה היא לא רק בהירדמות אלא גם בהתעוררות בלילה, לפיכך מלטונין קצר טווח לא פותר את הבעיה, ולכן אני נוהג במקרים בודדים נדירים שאני נאלץ לטפל בהם להמליץ על טיפול עם מלטונין ארוך טווח.
  מעניין אותי מאד ללמוד מניסיונך במרפאת האנגלמן (אשמח להשכיל בביקור במרפאתך).
  אגב, לאחרונה פורסמה תרופת אמפתמין חדשה Mydayis שלאחר שתוכיח עצמה במחקרים נוספים ובניסיון קליני שמועילה להפרעות קשב וגם לקשיי שינה, תוכל לעזור למטופלים במרפאתך, למרות מגבלת הגיל שבמשך הזמן כנראה תאושר. להלן המחקר על Mydayis.
  בברכה, שלומי ענתבי.

  On Sun, Jun 30, 2019 at 1:42 PM gali heimer wrote: שלומי שלום,
  הסירקאדין הינו הוריאנט של השחרור האיטי של המלאטונין.
  היתרון שלו על המלאטונין הוא שהוא מסייע למניעת יקיצות במהלך הלילה, בניגוד למלאטונין שלרוב עוזר רק בהשראת שינה אך לא מונע את ההתעוררות כעבור שעתיים-שלוש.
  החיסרון – חייבים לבלוע כדור שלם (אי אפשר לחצות, לרסק או להמיס) אחרת השחרור האיטי לא עובד.
  בנוסף – בחלק מהקופות / מחוזות מאושר רק מעל גיל 55 שנים, ועושים לפעמים בעיות לרכוש אותו גם עם טופס 29ג'. אני משתמשת בו בעיקר במסגרת מרפאת האנגלמן הארצית שלי. מקווה שתרמתי – ד"ר גלי היימר.

  ‫בתאריך יום א׳, 30 ביוני 2019 ב-13:03 מאת ‪shlomi antebi‬‏ :‬ שלום רב,
  "סירקדין" (CIRCADIN) זה השם המסחרי של מלטונין (Melatonin) ארוך טווח- בשמו הרפואי / הגנרי,
  סירקדין זו התרופה המצויה והנמכרת בבתי מרקחת של קופ"ח כללית, הן השפעתה הסבירה והן תופעות הלוואי שלה זהים לאלה של מלטונין.
  בברכה, שלומי ענתבי.

  On Sun, Jun 30, 2019 at 9:54 AM Kimhi Gal wrote:
  תודה רבה לכל העונים, החכמתי!
  בנוסף אשמח לדעת מה דעתכם על CIRCADIN שלפי מיטב הבנתי נכנס לשימוש בארץ, ואמור להוות אלטרנטיבה טובה יותר להכנה הרוקחית שדיברתם עליה?

  Subject: Re: מלטונין בילדים
  On Thu, Jun 27, 2019 at 10:52 AM shlomi antebi wrote:
  באתרי יש מחקר מקיף על יעילות ובטיחות מלטונין בילדים עם ASD ו/או ADHD הסובלים מהפרעות שינה,
  שפורסם בכתב בעת הנחשב של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה לילד והמתבגר (JAACAP) וציטטתי אותו באתרי לפני כשנה.
  קישור כניסה למחקר-> יעילות ובטיחות מלטונין בילדים עם ASD ו/או ADHD הסובלים מהפרעות שינה
  לאור ניסיוני, בטיפול של אלפי ילדים עם הפרעות קשב-היפראקטיביות ואוטיזם, אשר רבים מהם (להערכתי כשליש) סובלים מהפרעות שינה, אולם רק למעטים מאד (בודדים) אני ממליץ על טיפול עם מלטונין, היות והרוב המכריע מסתדרים עם אורחות שינה מתאימים (שגם אותן פרסמתי באתרי).
  לפיכך, אני ממליץ לא למהר ולטפל במלטונין, כאשר ברוב הילדים של הילדים ניתן להתגבר על קשיי השינה תוך אימוץ והסתגלות לאורחות שינה נכונים.
  מי שמבקש להתעמק יותר בסוגית הפרעות שינה בילדים והטיפול בהן, כולל המלצות האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה (פרסמתי באתרי בחמישה לאפריל 2013)
  יוכל להיכנס לקישור זה – המלצות האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה
  בברכה, שלומי ענתבי.

  On Wed, Jun 26, 2019 at 3:19 PM Kimhi Gal wrote: שלום לכולם.
  לאחרונה נשאלתי ע"י אמא של מטופל על הספקטרום האוטיסטי אם ניתן לעזור עם מלטונין היות ומחזורי השינה שלו מופרעים לדבריה. אין לי שום נסיון עם מלטונין. אני יודע שזו תרופה מאוד בטוחה, אבל אשמח מנסיונכם לקצת מידע על התוויות בעד ונגד. דווקא לפי מיטב הבנתי באבחנות פסיכיאטריות מומלץ שלא לתת. ד"ר גל קמחי.

 2. שלום רב ד"ר,
  כיצד ניתן לקבל את התרופה בישראל? האם ידוע מתי תתחיל להיות משווקת כאן? תודה רבה.

  לא ניתן לקבל את התרופה בישראל. גם לייבא אותה זה לא קל בגלל הרגולציות המחמירות של תרופות אמפתמין.
  ד"ר שלומי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s