מומלץ לאבחן אוטיזם בגיל שנה עד שנתיים כדי להקדים הדרכת הורים והתערבות טיפולית

כיצד קלינאים יכולים לדבר על אוטיזם עם הורים מודאגים?

How clinicians can talk to worried parents about autism? Estes A. Uni Washington Center  Human Development & Disabilities, JAMA Psychiatry August 9, 2019

אבחון ילדים צעירים זמן קצר לאחר הופעת הסימפטומים מזרז את תחילת התערבויות טיפוליות בהפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD), ויכול לעזור בהכנת ילדים והוריהם, על פי מחקר חדש שהתפרסם ב- JAMA Psychiatry. החוקרים מציינים כי למרות הגברת המודעות הציבורית, רק 43% מהילדים הסובלים מ- ASD מקבלים הערכה התפתחותית מקיפה עד גיל 3 שנים. איתור וגילוי במועד מאפשר גישה להתערבות התפתחותית והתנהגותית מתאימה, שכאשר היא מתחילה זמן קצר לאחר הופעת הסימפטומים, יכולה לשפר משמעותית את התוצאות ולהפחית את הלחץ של ההורים.
האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) ממליצה לבצע בדיקת סינון ילדים צעירים בגיל 18 חודשים עד 24 חודשים. הורים עשויים לצפות בכמה אינדיקציות מוקדמות אפשריות לבעיות, כמו : מעט מאד מלמול, לא הרבה קשר עין, לא מגלה תחומי עניין, מעט חיוכים או ללא חיוכים חברתיים, מעורבות מופחתת או שאינם מגיבים לקריאה בשמם. סימנים התפתחותיים מוקדמים מאוד של ASD עלולים להופיע בשנה הראשונה לחיים אצל אחים עם סיכון גבוה להפרעה. הבדלים מוטוריים חושיים עדינים אפשריים יכולים להופיע בששת החודשים הראשונים, ליקויים בתקשורת חברתית עשויים להתחיל להתגלות בהמשך השנה הראשונה, והתנהגות חוזרת עלולה להתעורר בתחילת השנה שנייה לחיים.
ההבדלים האישיים נצפים בזמן העיתוי של הופעת סימפטומים של ASD, ועד 24 חודשים ניתן לאבחן קלינית את רוב הילדים עם אוטיזם. מספר קטן של אחים שנמצאים בסיכון גבוה מראים הופעת תסמינים איטית יותר, מה שמצדיק את הצורך בסינון ומיון אחרי אוכלוסיות בסיכון.
החוקרים סבורים כי ילדים צריכים לקבל הפניה להערכה נוספת והמלצות לטיפול אם הסינון חיובי להפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD) או אם הורים או רופאים מאמינים שהם נמצאים בסיכון לאוטיזם. החוקרים דיווחו כי מפרט תצפיות לאבחון אוטיזם ((The Autism Diagnostic Observation Schedule, וכלי הערכה מאומתים אחרים, ושיקול דעת קליני של מומחה יכולים לאבחן ילד עם אוטיזם ולשמש כמדריך עזר להמלצות להתערבויות טיפוליות. עם זאת, כלי הערכה סטנדרטיים אינם יכולים לשמש תחליף לשיקול הדעת של הקלינאי.
הערכת אבחון מקיפה צריכה לכלול: בחינה ישירה של תקשורת חברתית (כמו שימוש במחוות ואיכות יוזמות חברתיות), נוכחות של התנהגויות שחוזרות על עצמן, ועניין בחושיים חריגים; הערכה סטנדרטית של יכולת אינטלקטואלית, כישורי דיבור ושפה ותפקוד אדפטיבי; ודווח הורים על ההיסטוריה ההתפתחותית של ילדם.
הערותיי: מחקר על דברים ידועים וברורים, כמו מחקרים רבים אחרים, המצדיקים סינון פעוטות בגיל צעיר מאד (שנה עד שנתיים)  המצויים באוכלוסיות סיכון, זאת כדי להדריך מוקדם הורים מודאגים, ולהקדים התערבויות טיפוליות שימקסמו את תוצאות הטיפול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s