אימהות צעירות בסיכון גבוה יותר שיהיו להן ילדים עם ADHD

הקשר הגנטי בין תכונות הרבייה הנשית לבין שש הפרעות פסיכיאטריות

Genetic relationship between female reproductive traits and six psychiatric disorders. Hong Lee Uni of South Australia, Nature's Scientific Reports October 24, 2019

לפי מחקר חדש, לאימהות צעירות סיכוי גדול יותר ללדת ילד עם הפרעת קשב (ADHD). המחקר שפורסם ב- Nature's Scientific Reports, בחן את הקשר הגנטי בין תכונות הרבייה הנשית והפרעות פסיכיאטריות מרכזיות, ונמצא כי הסיכון הגנטי להפרעות קשב בקרב ילדים היה קשור מאוד לגיל צעיר של האם בלידה ראשונה, במיוחד בקרב נשים מתחת לגיל 20.
באוסטרליה, הפרעת קשב וריכוז (ADHD) פוגעות באחד מכל 20 אנשים. הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו-התפתחותית מורכבת המשפיעה על יכולתו של אדם להפעיל שליטה עצמית המתאימה לגילו. מאופיינת על ידי דפוסי התמדה של התנהגות בלתי קשובה, אימפולסיבית, ולעיתים התנהגות היפראקטיבית, אנשים מתקשים להתמקד, להתרכז ולווסת את רגשותיהם.
באמצעות נתונים גנטיים של 220,685 נשים דרך ה- Biobank בבריטניה, המחקר בדק מתאם גנטי בין חמש תכונות רבייה של נשים (גיל בלידה ראשונה, גיל במגע מיני ראשון, גיל בהופעת המחזור הראשון, גיל של גיל המעבר ומספר לידות חיים), לשש הפרעות פסיכיאטריות שכיחות (הפרעות קשב וריכוז, אוטיזם, הפרעות אכילה, דיכאון, הפרעה דו קוטבית וסכיזופרניה).
ממצאי המחקר עשויים לסייע בשיפור בריאות הרבייה אצל נשים ולהביא תוצאות טובות יותר עבור ילדיהם. אמהות צעירות יכולות להיות קשוחות, במיוחד כשהן מסתגלות להפוך להורה בזמן שהן עדיין צעירות בעצמם. על ידי הבנת הקשר בין אם שיולדת בגיל צעיר ילד עם הפרעות קשב וריכוז, מסוגלים לחנך ולתמוך במשפחות טוב יותר ומוקדם יותר.
הגישה היא כפולה. ראשית, יכולים ליידע נשים צעירות על הסיכון הגנטי הגבוה ללדת ילד עם הפרעות קשב וריכוז אם הן יולדות בגיל צעיר. זה עשוי להזהיר ולמנוע מהן ללדת בגיל לא בוגר, מה שמשפר את בריאות הרבייה שלהן, וגם את הסביבה האימהית לתינוקן. שנית, מסוגלים לחנך אמהות צעירות לגבי התכונות של הפרעות קשב וריכוז, כמו אימפולסיביות והתנהגויות אי קשב, שעשויות לעזור לאימהות להכיר טוב יותר את המצב אצל ילדן ולבקש טיפול מוקדם יותר ולא מאוחר. ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז, אך אבחון מוקדם והתערבויות הן המפתח לתוצאה מוצלחת.
הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה תורשתית מאוד שמשמעותה שאם צעירה עשויה להיות עם גנים המשפיעים על הסיכון להפרעות קשב וריכוז אשר עוברת לאחר מכן בתורשה לילד שלה. לדעת כי לאישה יש נטייה גנטית להפרעות קשב וריכוז, ניתן לרשום אותה בהיסטוריה הרפואית המשפחתית שלה, ואז היא משמשת לפיקוח על בריאותה ובריאות צאצאיה. בדרך זו יכולים להבטיח שאם וגם תינוקה יקבלו את התמיכה והעזרה הם צריכים.
למרות שהממצאים משמעותיים, ישנן כמה מורכבויות סמויות. חשוב להבין שבעוד שיש קשר גנטי ברור בין הפרעות קשב וריכוז לאימהות צעירה, זה לא בהכרח קשר סיבתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s