האם תרופות להפרעות קשב מתאימות גם להפרעה בספקטרום אוטיזם?

חולים עם אוטיזם (ASD) פלוס הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) יכולים ליטול בבטחה תרופות להפרעת קשב

Patients with comorbid autism and ADHD can safely take ADHD medication, Muit JJ, Dep psychiatry Radboud University Medical Center Netherlands. J Atten Disord. October 22, 2019

חולים עם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD) יחד עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) יכולים ליטול בבטחה וביעילות תרופות להפרעות קשב והיפראקטיביות , כך עולה ממחקר שנערך בהולנד ופורסם בכתב העת של הפרעות קשב (Journal of Attention Disorders).
בניגוד להמלצת הקווים המנחים ההולנדים 'להתחיל בטיפול תרופתי במינון נמוך ולעלותו בהמשך באיטיות', ממצאי המחקר הנוכחי מראים כי חולים עם ADHD יחד עם ASD אינם זקוקים למינונים אופטימליים נמוכים יותר, ולמשך זמן ארוך יותר כדי להגיע למינון אופטימלי, או שחווים יותר תופעות לוואי מתרופות בהשוואה לחולי ADHD ללא ASD. משמע, על פי תוצאות אלה נראה כי אין צורך ברישום מרשמים לבצע אמצעי זהירות נוספים.
ההנחיות ההולנדיות הנוכחיות ממליצות על מתילפנידאט (methylphenidate), דקס-אמפטמין ((dexamphetamine, אטומוקסטין (atomoxetine) או בופרופיאון (bupropion) כטיפולים להפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD). הנחיה משנת 2018 מהמכון הלאומי למצוינות בבריאות וטיפול המליצה על טיפול תרופתי ל-ADHD גם עם הפרעה נלוות ASD, אך קיימות עדויות מועטות ליעילותם ובטיחותם של תרופות להפרעת קשב בקרב חולים עם שני ממצבים (ADHD פלוס ASD).
כדי להתמודד עם הפער הזה בחרו Muit ועמיתיו, 60 בוגרים עם ADHD יחד עם הפרעה נלוות ASD ממרפאת חוץ של בית החולים. והשוו בין תוצאות הטיפול על התנהגויות עם 226 בוגרים מאותה מרפאה עם ADHD בלבד.
החוקרים דיווחו על ירידות משמעותיות בסימפטומים של ADHD בקרב שתי הקבוצות – 24.6% במדד ADHD עבור קבוצת ADHD פלוס ASD; ו-31.3% בקבוצה עם  ADHD בלבד. אבחנת ASD לא השפיעה על הפחתת סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז. הם גם לא דיווחו על הבדלים קבוצתיים משמעותיים בתסמינים חיוניים או בתופעות לוואי.
בעתיד, יש לערוך ניסוי מבוקר אקראי כדי להעריך את האפקטיביות ואת תופעות הלוואי האפשריות של טיפול פרמקולוגי בהפרעת קשב וריכוז בקרב חולים עם ASD בצורה אמינה יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s