כיצד משפיעות התרופות השונות של ADHD בבני נוער עם ASD בעלי יכולות אינטלקטואליות נמוכות או גבוהות

תרופות של הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) לילדים עם ASD ביכולות אינטלקטואלית: סקירה של ספרות

PHARMACOTHERAPY OF ADHD IN INTELLECTUALLY CAPABLE YOUTH WITH ASD: A REVIEW OF LITERATURE
Timothy Wilens MD, Annual Meeting American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Chicago October 14-19, 2019

עדויות ניסיוניות (אמפיריות) לטיפול בתרופות להפרעות קשב (ADHD) בקרב אוכלוסיות עם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD) בתפקוד גבוה הן מוגבלות. מחקר זה מסכם ממצאים מתוך סקירה עדכנית של עדויות אמפיריות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב בני נוער עם ASD בתפקוד גבוה.
נערך חיפוש שיטתי ב- PubMed בספרות שנבדקה. ניסויים מבוקרים, שפורסמו באנגלית ובחנו את הבטיחות והיעילות של תרופות ל- ADHD בקרב נוער עם ASD ו-ADHD, נכללו בסקירה. מינימום 3 חוקרים סקרו טקסטים מלאים של כל המאמרים הרלוונטיים, והוציאו משתנים עם מידע דמוגרפי שכיסו פסיכופתולוגיה הקשורה, מינון התרופות של הפרעות קשב ותוצאות ליעילות ולסבילות.
שנים עשר מחקרים עמדו בתנאי הכללה למחקר. לרוב היה גודל מדגם קטן עד בינוני (N = 9–24), למעט (randomized control trial) RCT מתילפנידאט  (N =66) 2 אטומוקסטין (N = 128, 97) ו-RCT גואנפצין 1 (N =62). קבוצות המדגמים כללו בדר"כ ילדים עם מוגבלות שכלית (ID) הסובלים מהיפראקטיביות. אף RCT לא שלל משתתפים עם ASD הסובלים מחרדה ורגולציה במצב הרוח. מספר לא מבוטל של RCTs לא חשפו את המשתתפים למינון מקסימלי הנסבל בדר"כ של תרופה נגד ADHD. ניסויים של סטימולנטים בולטים בשל היעדר ניסויים מבוקרים של מיקסד-אמפטמין (mixed-amphetamine).
ה- RCT הגדול ביותר של מתילפנידאט(Methylphenidate (MPH מראה סבילות לקויה ותגובה של היפראקטיביות אצל ילדים עם ASD וגם לקות אינטלקטואלית (ID). שני RCTs גדולים של אטומוקסטין  (Atomoxetine) בקרב נוער עם הפרעות קשב (ADHD) דיווחו על סבילות הדומה לבני נוער עם ADHD בלבד, אך עם שיעור התגובה לסימפטומים של הפרעות קשב גרוע יותר מהמצופה בקרב בני-נוער עם ADHD בלבד. תגובה נגד סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז ב- RCT אחד גדול של גואנפצין (Guanfacine) מראה רק אצל בני-נוער עם ADHD בלבד. שני ניסויים קטנים של קלונידין (Clonidine) דיווחו על סבילות לקויה עם יעילות שולית נגד הפרעות קשב וריכוז בקרב בני-נוער עם הפרעות קשב וריכוז.
חסרים מחקרים מבוקרים הבוחנים טיפולים נגד ADHD באוכלוסיות עם ASD אך ללא מוגבלות שכלית (ID). תגובות לא טיפוסיות לתרופות מתילפנידאט ואטומוקסטין עלולות להיות מטעות בגלל נוכחות מוגבלות שכלית  ללא הוצאה של מקרי חרדה ואי-רגולציה במצב הרוח. מסקנות סקירה זו קוראות אפוא לניסויים בטיפול עם תרופות של הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) בקרב אוכלוסיות אוטיזם עם תפקוד גבוה (HF-ASD high functioning)  כאשר מחריגים את המשתתפים הסובלים מחרדה משמעותית ומאי-רגולציה במצב רוח.
הערותיי: כבר לפני כ 15 שנה, כאשר אף אחד עוד לא חשב על כך,  טענתי על סמך ניסיוני הקליני כי יש חפיפה גדולה מאד בין הסימפטומים של  ADHD לאלה של ASD, ולמעשה כשמונים אחוזים מהפרעה בספקטרום אוטיזם עוברת להיות כהפרעת קשב עם קשיי התנהגות.
לפיכך טיפול בתרופות השונות הקיימות ל-ADHD יכול בהחלט להתאים לטיפול גם בילדים ומתבגרים אלה עם ASD. וכך טיפלתי בילדים בקליניקה בהצלחה רבה, בעוד אחרים טיפלו בילדי ASD עם תרופות אנטיפסיכוטיות כמו ריספרדל.
נוירולוגים בארץ, ופסיכיאטרים מהארץ וארה"ב שהצגתי בפניהם הערכתי על החפיפה הגדולה בין ASD ל- ADHD, לא הבינו על מה אני מדבר…
לאמריקאים לקח עוד עשר שנים כדי להיווכח שאוטיזם והפרעת קשב חופפים מאד, ותרופות להפרעת קשב יכולות להועיל ולשפר סימפטומים באוטיזם, לפני שממהרים לטפל בתרופות אנטי פסיכוטיות.
מניסיוני הקליני ברור שככל שהיכולת האינטלקטואלית גבוהה יותר בילד/מתבגר עם אוטיזם (וגם עם ADHD), כך ההצלחה הטיפולית גדולה יותר. מאידך, גם בילדים עם לקות אינטלקטואלית הטיפול התרופתי מסייע, ע"י זה שגורם למטופל להיות קשוב ומונע הסחות דעת, ובכך מאשפר לו להגיע ליכולותיו. כך טיפלתי בתלמידי בית ספר, ותלמידי ישיבה שסובלים מלקויות למידה ועם מנת משכל נמוכה, שעולמם העכשיוי זה לימודים, וזה מסייע להם במידה מסויימת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s