איזה תרופות פסיכופרמקולוגיות עוזרות לילדי גן בגיל 4-5 שנים עם אבחנות ADHD ו- ASD?

מה הן התוצאות לתרופות פסיכופרמקולוגיות בילדי גן בגיל 4-5 שנים עם אבחנות ADHD ו- ASD

PSYCHO-PHARMACOLOGIC THERAPY IN 4 – 5 YEAR OLD PATIENTS WITH DIAGNOSES OF ADHD AND ASD
Cesar Ochoa-Lubinoff, Annual Meeting American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Chicago October 14-19, 2019

מחקר זה  שם לו למטרה לקבוע את הבטיחות, הסבילות והיעילות של טיפול פסיכו-פרמקולוגי בקבוצת מדגם של חולים בגיל 4 ו 5 עם אבחנה של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) יחד עם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD ).
במחקר זה נכללו ילדים בגיל 4 ו 5 שנים עם קריטריונים של DSM-5 לאבחנות של הפרעות קשב וריכוז (ADHD) יחד עם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD )  שאובחנו במרכז הרפואי אוניברסיטת רוש  Rush University Chicago, IL. Medical Center Developmental-Behavioral Pediatrics Clinic בין השנים 2012 עד 2018. נאסף מידע על תגובה קלינית ועל תופעות לוואי לטיפולי מתילפנידאט (methylphenidate) וגואנפצין (Guanfacine) שניתנו לילדים עד להגיעם לגיל 6 שנים. למשפחות הוצעו שתי תרופות אלו כטיפול קו ראשון ב- ADHD והתרופות נרשמו במינונים מקובלים.
במחקר נכללו ארבעים ושמונה (48) ילדים עם ASD + ADHD מתוך 150 ילדים עם ADHD. מתוך 48 הילדים, 26 ילדים עם ASD קיבלו לפחות תרופה אחת לטיפול בהפרעת קשב וריכוז. בסך הכל 31 ניסויים תרופתיים (15 גואנפצין ו-16 עם מתילפנידאט). בקרב החולים שקיבלו תרופה אחת לפחות, 66% מהמטופלים שקיבלו גואנפצין ו- 45% שקיבלו מתילפנידאט, הראו תגובה חיובית, עם שיפור בהתנהגות אשר נצפתה בסביבה הביתית ובסביבת בית הספר כאחד. שיעור התגובה החיובית לגואנפצין בחולים (66%) עם ASD + ADHD היה זהה לשיעור התגובה החיובית של החולים עם הפרעות קשב וריכוז במאגר הכללי של ADHD  י(65%). שיעור התגובה החיובית למתילפנידאט בקרב חולים עם (ASD + ADHD   – (45% היה נמוך בהשוואה לחולים במאגר ADHD  (63%) לפי מסד הנתונים הכללי של הפרעות קשב וריכוז, בו נרשמו חולים שקיבלו גואנפצין, 29% דיווחו על עייפות ואדישות וכ- 10% דיווחו על עצבנות כתופעות לוואי משמעותיות, ואילו 20 אחוז מהמטופלים עם ASD + ADHD שטופלו בגואנפצין דיווחו על עצבנות ו -40 אחוז דיווחו על אי שקט ועצבנות. מתוך מסד הנתונים הכללי של הפרעות קשב וריכוז הכולל מטופלים שקיבלו מתילפנידאט, 18% דיווחו על עצבנות, 14% דיווחו על ירידה בתיאבון ו 7% דיווחו על כאבי ראש, ואילו 31% מהמטופלים עם ASD + ADHD שטופלו במתילפנידאט דיווחו על עצבנות, 6% דיווחו על ירידה בתיאבון , ו -13% דיווחו על כאבי ראש.
לפי תוצאות מחקר זה הסיקו כי  לילדים בגילאי 4 ו- 5 שנים שאובחנו עם ADHD ובו זמנית אובחנו גם עם ASD, היו תגובות חיוביות דומות לגואנפצין אך שיעור תגובה חיובי נמוך יותר למתילפנידאט. שיעור תופעות הלוואי בקרב ילדים עם ADHD  בלבד לא היה שונה משמעותית מאשר בילדים עם ASD + ADHD שנחשפו לגואנפצין ומתילפנידאט. עצבנות הייתה תופעת לוואי שכיחה יותר בקרב ילדים עם ASD + ADHD כאשר נחשפו לתרופות אלו.
הערותיי:  המאמר אינו מחדש דבר מעבר לידוע ומוכר לנו. לאור ניסיוני הקליני, רק במקרים חריגים מאד אני נאלץ להמליץ על טיפול תרופתי בילדי גן (גיל 3-5 שנים) שאבחנתי עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) ועם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD), זאת לאחר שהניסיונות בטיפול רגשי – פסיכולוגי כשלו. הטיפול תרופתי בגילאים אלה צריך להינתן בזהירות המרבית תוך מעקב רפואי צמוד. יש להתאים לכל פעוט טיפול תרופתי לפי הסמפטומים שמציג ולאור בעיות התפקוד. השוני, בתופעות לוואי בתרופות השונות כפי שהודגשו במחקר, לעניות דעתי אינו רלוונטי, מכיוון שכל פעוט עשוי להגיב אחרת, ובאופן כללי תופעות הלוואי דומות פחות או יותר לכול התרופות ואין הבדל משמעותי ביניהן.

מחשבה אחת על “איזה תרופות פסיכופרמקולוגיות עוזרות לילדי גן בגיל 4-5 שנים עם אבחנות ADHD ו- ASD?

 1. היי שני,
  שבוע לפני תחילת ההכשרה הודיעי לי ואבדוק פנייתך בחיוב.
  בברכה, ד"ר שלומי ענתבי.

  On Fri, Nov 29, 2019 at 1:55 PM Shanny er wrote:
  הי דר ענתבי !
  שמי שני ראובן ואני מומחית (די צעירה) ברפואת ילדים.. אני עושה כרגע את הקורס של אבחון וטיפול בהפרעות קשב של משרד הבריאות והייתי שמחה להצטרף אליך לשלב ההכשרה למפגש או שניים בעקבות צורת החשיבה שלך אשמח להכיר את דרך עבודתך והדרך בה אתה מאבחן..
  אשמח אם תוכל לחזור אלי בהזדמנות (מדובר על החל מעוד כחודש), אם אפשרי וכו..
  בברכה, ד"ר שני עידן ראובן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s