ילדים, שאבותיהם סובלים מבריאות נפשית לקויה, יש יותר מפי שניים בעיות בבריאות הנפש

מצב בריאות הנפש של הילד עשוי להיות קשור קשר הדוק לאביו
Child mental health status may be closely linked to father's Azuine RE, Gopal K. Singh, Health Resources and Services, division of the HHS Health Equity. October 21, 2019

על פי ממצאי המחקר, ילדים שאבותיהם סובלים מבריאות נפשית לקויה, יש להם יותר מפי שניים בעיות בבריאות הנפש. המחקר מספק ממצאים חשובים המבוססים על אוכלוסייה, התומכים בצורך לשלב אבות בתוכניות שמטרתן לשפר את תוצאות הבריאות וההתפתחות של הילדים. המחקר תומך עוד יותר במחקרים קודמים בקשר הבלתי נפרד בין בריאותם ורווחתם של ילדיהם לבריאותם הגופנית, הרגשית והחברתית של הוריהם, הנסיבות החברתיות והרגלי גידול הילדים.
ידוע על הצהרת מדיניות האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה (AAP ) אשר מדגישה את תפקידם של רופאי ילדים בטיפול בבריאות הנפש; נראה כי שטחים ירוקים עירוניים מביאים יתרונות לבריאות הנפש; הגורמים המוסמכים מציעים דרכים לשיפור הבריאות הגופנית של אנשים עם מחלות נפש.
המחקר הנוכחי מרחיק לכת יותר ממחקרים קודמים, מכיוון שהוא מספק נתונים התומכים בחשיבות שנוטלים תפקיד האבות, בקידום הבריאות הכללית והנפשית בקרב ילדים. החוקרים העריכו את השכיחות והסיכויים לבריאות נפשית ופיזית ירודה בקרב ילדים על פי מצבם הכללי והבריאות הנפשית של האבות, כמו גם הגורמים הסוציו-דמוגרפיים הרלוונטיים, על פי נתונים של 75,879 ילדים מהסקר הלאומי לבריאות ילדים משנת 2011 עד 2012 .
החוקרים גילו כי כ- 9.8% מהילדים שאבותיהם היו בעלי בריאות נפשית ירודה הם גם עם מצב בריאותי נפשי ירוד בעצמם, לעומת 2.2% מהילדים עם בעיות נפשיות שלאבותיהם לא היו במצב נפשי ירוד. יתר על כן, כ- 14.5% מהילדים שאבותיהם היו במצב בריאותי נפשי ירוד, היו עם הפרעות התנהגותיות או רגשיות לעומת 4.3% מהילדים שאבותיהם לא היו במצב נפשי ירוד. לילדים בקבוצת הראשונה היו סיכויים פי 1.9 ו- 2.6 לפגיעה בבריאות הכללית והנפשית בהתאמה, בהשוואה לקבוצה השנייה.
מסקנת המחקר כי מעורבות האב מספקת הזדמנות בלתי מנוצלת לקובעי מדיניות ומתכנני תוכניות לעיצוב מדיניות שמטפחות את בריאותם ורווחתם של ילדים וכל המשפחות, שכבר איננו יכולים להרשות לעצמנו לפספס.
הערותיי: מבחינתי הדברים ברורים לי קלינית לחלוטין כבר לפני 18 שנים כשהתחלתי לעסוק בתחום זה (בניגוד מוחלט למחקרים מאז ולהערכות האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר – AACAP), שהפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD), הפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD), חרדה ודיכאון והפרעות נפשיות אחרות בילדים ומתבגרים, כולן ללא יוצא מן הכלל, מקורן מאה אחוז מרקע גנטי משפחתי, מהאב, האם, ומשפחה עם קרבת דם כמו דודים/ות ואחיינים/ות. מתוך אלפי הילדים שאבחנתי עם הפרעות הנ"ל לא היה אף ילד ולא ילדה שלא מצאתי לזה רקע משפחתי.  ההפרעה בילד לא חייבת להיות אותה הפרעה להורה, הילד יכול להיות עם הפרעת קשב (ADHD)  או אוטיזם (ASD) והורה יכול להיות עם הפרעות חרדה ון/או דיכאון או כל הפרעה נפשית אחרת.
גורמים ותנאים סביבתיים כמו משפחתיים, בתי-ספריים וחברתיים עלולים להחמיר את הסימפטומים או יכולים לשפר את הסימפטומים, תלוי בתנאים באותו עת ובאותה תקופה.
דנתי בסוגיה זו פעמים רבות באתרי בפרוט רב. כל רופא שמאבחן ADHD או ASD בילד יתחקר קלינית אודות המשפחה וייווכח בעצמו, שכך הם פני הדברים.

מחשבה אחת על “ילדים, שאבותיהם סובלים מבריאות נפשית לקויה, יש יותר מפי שניים בעיות בבריאות הנפש

 1. On Sat, Nov 23, 2019 at 10:58 AM ‫דרורית לחמן שהם‬‎ wrote:‬
  שלום רב, ד"ר שלומי ענתבי,
  מודה לך מקרב לב על התרגום והמאמרים המלמדים.
  ד"ר דרורית לחמן שהם, מומחית ברפואת המשפחה
  אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים ומבוגרים.

  תודה לך ד"ר דרורית לחמן שהם על המשוב,
  מקווה שעדכון מחקרים בתחום הפרעות קשב ונלוותיה, ותגובותיי עליהם המאירות מהיבט קליני לאור ניסיוני,
  מלמדים ומועילים לרופאים העוסקים בתחום כמוך.
  כמו כן, גם לרופאים המבקשים להתנסות ולהתמקצע בתחום ולעסוק בו.ככל שירבו כמותם כך ישתפר הטיפול בילדים ובוגרים.
  בברכה, ד"ר שלומי ענתבי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s