טיפול התנהגותי כוללני מותאם להפרעת טיקים כרונית (CTD) עם הפרעות קשב (ADHD)

התאמת התערבות התנהגותית כוללנית לטיקים: טיפול בילדים עם הפרעות טיקים, יחד עם הפרעת קשב והיפראקטיביות, ופגיעה פסיכו-סוציאלית

MODIFIED COMPREHENSIVE BEHAVIORAL INTERVENTION FOR TICS: TREATING CHILDREN WITH TIC DISORDERS, CO-OCCURRING ADHD, AND PSYCHOSOCIAL IMPAIRMENT, Erica Greenberg, JAACAP 01/10/2019

הפרעות טיקים כרוניות (CTD) בילדים ובני נוער כולל הפרעת טורט הן מצבים נוירו-פסיכיאטריים התפתחותיים הפוגעים בשני אחוזים (2%) מהאוכלוסייה. חמישים אחוז (50%) מהמקרים של הפרעות טיקים כרוניות (CTD) סובלים גם מהפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). השילוב של הפרעות טיקים כרוניות עם הפרעת קשב והיפראקטיביות קשור לפגיעה פסיכולוגית גדולה יותר מאשר CTD ללא ADHD.
התערבות התנהגותית מקיפה לטיקים CBIT) Comprehensive behavioral intervention for tics ) היא טיפול התנהגותי קו ראשון לסובלים מהפרעות טיקים כרוניות. עם זאת, זה "טיפול ממוקד לטיקים" כאשר מחקרים מסוימים מראים השפעה מוגבלת על מדדי איכות החיים,והוכח כיעיל פחות בקרב אלה עם הפרעת קשב והיפראקטיביות. מכיוון שכך, פתחו פרוטוקול טיפול שונה ב- CBIT אשר יתמקד בנוסף גם בהפרעות קשב וריכוז ותסמיני איכות חיים. מחקר הפיילוט הנוכחי ביקש להעריך את היתכנותו ואת קבילותו של טיפול מותאם זה ב-CBIT, ואת תגובות הטיפול המקדימות ביחס לטיקים, הפרעות קשב, תסמיני איכות חיים, וגורמים קליניים אחרים.
17 ילדים ובני נוער עם CTD ו-ADHD המופיעים יחדיו בגילאי 10-17 שנים חולקו באופן אקראי ונרשמו למחקר. תשעה היו בקבוצת ה-CBIT המותאם שעבר שינוי (MCBIT), ו-8 היו בקבוצת ה-CBIT הסטנדרטית. 16 מתוך 17 המשתתפים סיימו את המחקר, שכלל 10 שבועות של מפגשים שבועיים באורך שעה ושני מפגשי בוסטר תומכים; והערכות בנקודת האמצע, נקודת הקצה ושלושה חודשים לאחר הטיפול האקטיבי.
תוצאות המחקר הראו שדירוגי שביעות הרצון היו גבוהים, כאשר 15 שהשלימו את הטיפול דירגו "טיפול מצוין" או "טוב". שתי הקבוצות הראו מגמות להפחתה בטיקים, בתסמיני הפרעות קשב וריכוז ושיפור בתסמיני איכות חיים, אך ללא הבדלים משמעותיים בין הקבוצות. משמע, טיפול התערבות התנהגותי הכוללני המותאם בטיקים שעבר שינוי (MCBIT) נמצא קביל ומקובל ובר ביצוע כמעט לכל המשתתפים. ממצאי המחקר מספקים הנחיות לשינויים עתידיים בפרוטוקול MCBIT.
הערותיי: מחקר חדש זה על טיפול התערבותי התנהגותי מותאם להפרעות טיקים כרונית (CTD) השכיחים מאד יחד עם הפרעות קשב (ADHD), שראוי שהפסיכולוגים המטפלים ייקחו לתשומת ליבם. גם להורים המודאגים על טיקים כרונים בילדיהם המבטאים רגשי לחץ ולעיתים חרדה, שעדיף לנסות טיפול פסיכולוגי להתערבות התנהגותית מותאמת לטיקים גם הקשים,לפני ששוקלים טיפול תרופתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s