אבחון וטיפול יתר של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בילדים ובני נוער לפי תוצאות סקירה מחקר שיטתית

ADHD appeared to be overdiagnosed among children and adolescents, according to results of a systematic scoping review, Luise Kazda, School of Public Health University of Sydney Australia JAMA
Child, adolescent ADHD likely overdiagnosed

מטרת סקירה זו הייתה לסכם את כל המחקרים הקודמים בנושא אבחון יתר של הפרעות קשב וריכוז (ADHD) בקרב ילדים ובני נוער, אך למעשה נמצאו מעט מאוד מחקרים ראשוניים בנושא. כתוצאה מכך, השתמשו במסגרת שפותחה במיוחד כדי לזהות מאפיינים העולים בקנה אחד עם אבחון יתר וטיפול יתר, ולאחר מכן חיפשו את כל הראיות הרלוונטיות למסגרת זו. ההיגיון העיקרי למחקר זה היה בחינת הראיות לאבחון יתר של הפרעות קשב ווהדגשת הפערים במחקר.
Kazda ועמיתיו חיפשו בארבעה מאגרי מידע אחר מחקרים שפורסמו באנגלית בין ינואר 1979 ל-21 באוגוסט 2020, וכללו את אלה שבהם הילדים הגיעו לגיל 18 ועם אבחנת ADHD. בסך הכל נכללו 334 מחקרים, מהם 61 משניים ו 273 מאמרי מחקר ראשוניים, העריכו אבחון יתר או ההצליחו להיות ממופים לשאלת מסגרת אחת לפחות.
התוצאות הראו שב 104 מחקרים היו עדויות משמעותיות למאגר של ADHD, אשר סיפק אפשרות לעלייה באבחונים (שאלה ראשונה). החוקרים מצאו עדויות לעלייה באבחון הפרעות קשב וריכוז בפועל ב 45 מחקרים (שאלה שנייה). בסך הכל 25 מחקרים הוכיחו שמקרים נוספים אלה עשויים להיות קיימים בקצה המתון יותר של ספקטרום ה- ADHD (שאלה שלוש), ועלייה בטיפול התרופתי ל-ADHD ניכרה ב 83 מחקרים (שאלה רביעית). יתר על כן, 151 מחקרים סיפקו אבחנה ותוצאות הטיפול התרופתי (שאלה חמישית). עם זאת, החוקרים ציינו כי רק חמישה מחקרים העריכו את "הנושא הקריטי" של היתרונות והפגיעות האפשריות של המקרים הקלים יותר.
תוצאות המחקר תמכו בהשערה של ירידה בתשואות וכי הנזקים עשויים להיות משמעותיים יותר מהיתרונות לבני נוער עם תסמינים קלים יותר. מכיוון שהתגלו פערים גדולים במחקר על תוצאות ארוכות טווח של אבחון וטיפול תרופתי בילדים עם קשיי התנהגויות קלות בהפרעת קשב וריכוז (ADHD), כמו גם כמה מחקרים שהצביעו על כך שקבוצת ילדים זו בפרט, לא תיהנה מאבחון, הסיקו החוקרים כי יש לנקוט בגישה זהירה לאבחון וטיפול בילדים אלו.

הערותיי: דנתי רבות בסוגיית אבחון וטיפול יתר בהפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) בישראל בניגוד לרוב המכריע של המדינות המפותחות בעולם, ועל הנזק שזה גורם וכיצד עלינו למנוע זאת. תוכלו לראות זאת באוסף המאמרים בנושא זה שדנתי בהם בקובץ הרצ"ב "מדוע יש עליה ברישון ריטלין". _____>

מדוע יש עליה ברישום ריטלין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s