קשר בין הפרעות בריאות הנפש והתמותה בקרב חולים עם COVID-19 בשבע מדינות

Association Between Mental Health Disorders and Mortality Among Patients With COVID-19 in 7 Countries, A Systematic Review and Meta-analysis, Guillaume Fond, JAMA Psychiatry, July 27, 2021

נשאלת השאלה האם יש קשר משמעותי בין הפרעות בבריאות הנפש לבין תמותה הקשורה ל- COVID19 ? והאם חולים עם הפרעות בריאות הנפש היו בסיכון מוגבר לתמותה מ- COVID19 בהשוואה לחולים ללא הפרעות נפשיות. ממצאי סקירה שיטתית זו ומטא-אנליזה של 16 מחקרים תצפיתיים ב-7 מדינות עם 086 19 חולים בהפרעות בבריאות הנפש, הראה כי הפרעות נפשיות היו קשורות לתמותה מוגברת של COVID-19 על פי יחסי סיכויים גולמיים ומתואמים. לחולים הסובלים מהפרעות נפשיות קשות היו יחסי הסיכויים הגבוהים ביותר.
המשמעות של ממצאים אלה עולה כי יש למקד את המטופלים עם COVID-19 וסובלים מהפרעות בריאות הנפש כאוכלוסייה בסיכון גבוה לצורות קשות של COVID-19, הדורשות אסטרטגיות מניעה וניהול מחלות מוגברת ומשופרת.
חשיבות עדויות הטרוגניות קיימות לקשר בין COVID-19 לבין התוצאות הקליניות של חולים עם הפרעות בבריאות הנפש. לא ידוע אם חולים עם COVID-19 והפרעות בריאות הנפש נמצאים בסיכון מוגבר לתמותה ולכן יש למקד אותם כאוכלוסייה בסיכון גבוה לצורות החמורות של COVID-19.
מסקנות המחקר: בסקירה ובמטא-אנליזה שיטתיים אלה של 16 מחקרי תצפית שכללו 19086 חולים עם הפרעות נפשיות ב-7 מדינות, הפרעות נפשיות היו קשורות לתמותה מוגברת הקשורה ל- COVID-19. לאחר התאמה לגורמי הסיכון הקליניים העיקריים ל- COVID-19 . לפיכך, מטופלים הסובלים מהפרעות נפשיות היו צריכים להיות ממוקדים כאוכלוסייה בסיכון גבוה לצורות קשות של COVID-19, הדורשות אסטרטגיות מניעה וניהול מחלות משופרות. מחקרים עתידיים צריכים להעריך בצורה מדויקת יותר את הסיכון לחולים עם כל הפרעה נפשית. עם זאת, נראה כי הסיכון הגבוה ביותר נמצא במחקרים הכוללים חולים עם סכיזופרניה ו/או הפרעות דו קוטביות.

הערותיי: מחקר חשוב, המוכיח את המובן מאליו שיש להתייחס לאנשים עם הפרעות נפשיות, הנדבקים בקורונה-19, כמו למחלות רקע קשות אשר מחמירות את המצב הרפואי של אנשים אלה, ולטפל בהם בהתאם. גם ללא הדבקה מקורונה-19 אנשים עם הפרעות נפשיות כמוהן כמו מחלות רקע קשות, מצבם הרפואי הנפשי מחמיר עוד יותר בשל המצב הקשה בו כולם נמצאים. מצב שהוא כשלעצמו גם אצל אנשים ללא הפרעות נפשיות, עלול לגרום לדיכאונות חרדות ועוד. דווקא בתקופה זו חולים עם הפרעות נפשיות צריכים לרכז תשומת לב מיוחדת להמשך המעקב והקפדה יתרה על הטיפול הרפואי המשולב, תרופתי ופסיכולוגי. לשם כך על המדינה להקצות משאבים ייחודיים מוגברים לטיפול בהם. אל לה למדינה לחסוך על חשבון אוכלוסייה זו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s