האם תיאנין וקפאין משפרים תשומת לב, שליטה מעכבת, וקוגניציה בילדים עם ADHD?

Effects of L-theanine-caffeine combination on sustained attention and inhibitory control among children with ADHD: a proof-of-concept neuroimaging, Chanaka N Kahathuduwa, et al .Sci Rep. 2020 Aug 4

במחקר זה בדקו את ההשפעות של L-תאנין, וקפאין ובשילוב שלהם, על תשומת לב מתמשכת, על שליטה מעכבת ועל קוגניציה כללית בקרב בנים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).
( L-תאנין הוא הצורה המצויה בעלי תה וכמרכיב תוספי תזונה בטוח ששיכול להשפיע על תסמיני חרדה, עוזר להפחתת לחץ, לקידום רגיעה ותרומה לבהירות ולמיקוד)
L-Theanine (2.5 מ"ג / ק"ג), קפאין (2.0 מ"ג / ק"ג), בשילובם ובדיקת פלצבו ניתנו במצבי אקראיות בארבע דרכים נמדדות חוזרות ונשנות עם שטיפה, לחמישה בנים (בגיל 8-15 שנים) מאובחנים עם ADHD. הדמיית תהודה מגנטית פונקציונאלית (fMRI) בוצעה במהלך משימת Go / NoGo ומשימת אות עצירה כשעה לאחר המנה. ארגז הכלים הקוגניטיבי של NIH ניתן כ- 2 שעות לאחר המנה. טיפול לעומת השפעות פלסבו נבדק במודלים עם השפעות מעורבות מרובות רמות.
תוצאות המחקר הראו כי L-Theanine שיפר את סך הקוגניציה המורכבת בארגז הכלים של קוגניציה של NIH (p = 0.040) לעומת פלצבו. קפאין החמיר ואילו L-תיאנין היה במגמה של החמרה בשליטה מעכבת (כלומר, זמן התגובה של אות העצירה מוגבר; p = 0.031 ו- p = 0.053 בהתאמה).שילוב של L-תאנין וקפאין שיפר את המרכיב הקוגניטיבי הכולל (p = 0.041), d-prime במשימת Go / NoGo (p = 0.033) והראה מגמה של שיפור בשליטה לבקרה מעכבת (p = 0.080). שילוב של L-תאנין-קפאין היה קשור גם לירידה בתגובתיות הקשורה למשימות של רשת מוח הקשורה לתעייה נפשית (כלומר רשת במצב ברירת מחדל).

תגובתי: לסיכום מסקנת החוקרים במחקר זב כי שילוב של L-תאנין-קפאין עשוי להוות אפשרות טיפולית פוטנציאלית ללקויות הקשורות ל- ADHD לקשב מתמשך, לבקרה מעכבת ולשיפור ביצועים קוגניטיביים כוללניים. להערכתי, יש בזה בקושי משהו, לא מעבר לזה, וודאי לא יכול להוות תחליף לטיפול הרפואי המקובל כיום להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s