מקרים משותפים של ADHD ו-SUD בנוער עם ASD בעלי יכולות אינטלקטואלית: מניעה וטיפול

CO-OCCURRENCE OF ADHD AND SUBSTANCE USE DISORDER WITH ASD IN INTELLECTUALLY CAPABLE INDIVIDUALS: PREVALENCE, PRESENTATION, AND MANAGEMENT Gagan Joshi MD, JAACAP , 2019-10-01, Vo 58

קיימת שכיחות לא מעטה של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) משותפת להפרעת שימוש בחומרים ממכרים (SUD) ועם הפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD). וישנו סיכון ל-SUD בקרב אנשים עם ASD. ישנן נתונים וראיות על הנטל, והימשכות והקשר הקליני של תכונות ASD אצל נוער עם ADHD. ותגובת טיפול אנטי ADHD טובה בקרב אנשים עם ASD. לפיכך יש לקחת בחשבון את העומס הפוגע וההתמדה של תכונות ASD המשותפות אצל אינדיבידואלים הסובלים מ- ADHD, כמו כן, לקחת בחשבון גם את הסיכון ל-SUD אצל אינדיבידואלים עם ASD. ולדעת על הטיפולים הפסיכו-פרמקולוגיים הקיימים לטיפול ב- ADHD בקרב אנשים עם ASD.
הנושאים הבאים הרלוונטיים לדיון בשילוב של ADHD ו- SUD עם ASD בקרב אנשים בעלי יכולות אינטלקטואלית הובאו: 1) בסקירת החזוי של תכונות אוטיסטיות בקרב נוער עם ADHD, במחקר מעקב אורכי מבוקר של 10 שנים שבוצע ע"י ג'וזף בידרמן; 2) הפרמקותראפיה של ADHD בקרב נוער בעל יכולת אינטלקטואלית עם ASD בסקירת הספרות ע"י טימותי וילנס; 3) ניסוי פרוספקטיבי ע"י גון ג'ושי על מתילפנידאט נוזלי ממושך לטיפול ב- ADHD בקרב בוגרים בעלי יכולת אינטלקטואלית עם ASD;
4) סיכון להפרעות בשימוש בחומרים ממכרים בקרב אינדיבידואלים עם ASD ע"י אמי Yule
תמצית תוצאות המחקרים הנ"ל הראו:
א) שילוב הפרעות הדדיים הובילו לעלייה בתחלואה ולחוסר תפקוד בקרב נוער שאובחנו קלינית.
ב) נוכחות תכונות אוטיזם (ASD) בנוער עם הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) ניבאה תוצאות
 ליתר נפגעות ועלייה בפסיכופתולוגיה, בהשוואה לבני נוער אחרים עם ADHD ובנוער ללא ADHD.
ג) באופן דומה, בדרך כלל ASD עם הפרעה נלוות של ADHD היה קשור לתוצאות טיפול גרועות יותר, כפי שהראה האינדקס על  שיעורי התגובה במחקרים מבוקרים של תרופות אנטי ADHD.
ד) עם זאת, ניסוי פתוח בן 6 שבועות של מתילפנידאט אצל בוגרים עם ADHD היה נסבל היטב וקשור לשיפור משמעותי בחומרת הסימפטומים של ADHD.

ה) בניגוד לבני נוער עם ADHD, אינדיבידואלים עם ASD היו בסיכון נמוך יותר לפתח הפרעת SUD והיו בממוצע בוגרים יותר מאנשים עם ADHD, כמו גם טיפוסי לאינדיבידואלים שהם פיתחו הפרעת SUD.

הערותיי: מזה למעלה מעשור שאני מדגיש שוב ושוב לאור ניסיוני הקליני עם אלפי ילדים, כי יש קשרים הדדיים של כ- 80% בסימפטומים בין הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) והפרעה בקשת אוטיזם (ASD) עם יכולות אינטליגנציה טובות, אוטיזם נפרדת אשר נבדלת בתסמיניה מהפרעת קשב זה כאשר בכ- 20% מהמקרים האוטיזם הוא קשה עם קשיי דיבור רציניים, קשרי עיין ותקשורת חמורים וביחוד לוקים במנת משכל נמוכה, אלה נזקקים למסגרת חינוך מיוחדת. טעות קלינית נפוצה שנותנים אבחנת ASD כאשר יש סימפטומים קלים כמו פעולות חזרתיות, קשיים חברתיים וכדומה, בעוד האבחנה המתאימה יותר היא ADHD. זאת יש לדעת שגם בילד עם ADHD יכולים להיות סימפטומים מסויימים של ASD וזה עדיין לא מכליל אותו בהגדרת ASD, והטיפול התרופתי לרוב זהה עם סטימולנטים. מאידך, ישנם סימפטומים בולטים של קשיים בבעיות התנהגותיות ב- ADHD ו- ASD המצריכות טיפול תרופתי ספציפי זהה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s