הקשר בין ADHD לאסטמה בילדים המאושפזים במחלקה פסיכיאטרית

THE RELATIONSHIP BETWEEN ADHD AND ASTHMA IN A PEDIATRIC PSYCHIATRY INPATIENT SAMPLE
Caroline E. Pritchard,  J. American Academy Child & Adolescent Psychiatry, 2019-10-01

ילדים עם הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) הם עם סיכון גבוה יותר למחלות אלרגיות, כמו אקזמה. במדגם ילדים באשפוז בבריאות הנפש נבדק האם הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD)  מנבאות אסטמה תוך התחשבות במנחים פוטנציאליים של הקשר. נתונים על 392 חולים בבריאות הנפש, בין הגילאים 17-5 שנה שכללו את המשתנים האלה:  גיל, מין, משקל, גובה, גזע, הכנסה של משק הבית, אבחנת אסתמה, אבחנת ADHD, מספר אבחנות של מחלות נפש בילדים, היסטוריה של מחלות נפש אצל הורה. נערכו ניתוחים של משתנה יחיד החזוי לאסטמה, ובנו מודלים מרובי משתנים המתבססים על רב-קולינאריות, כמו גם צמצום לפי גזע ומין.

מבין 392 האשפוזים, 81 (21%) סבלו מאסתמה ו- 168 (43%) לקו בהפרעות ADHD, ואילו 43 (11%) סבלו משניהם. בקבוצת הדגימה כולה, מעט יותר גברים (23%) סבלו מאסתמה בהשוואה לנקבות (19%). נמצא קשר מובהק בין אסטמה לבין הדברים הבאים: 1) הפרעות קשב ריכוז/היפארקטיביות (ADHD) 2) מספר האבחנות במחלות נפש. מנבאים אחרים היו גזע שחור, ומדד BMI גבוה יותר. ההכנסה הייתה קשורה באופן שולי לאסטמה, אך לא היסטוריה של מחלה נפשית משפחתית. במודל רב משתנים, הפרעות ADHD, גזע שחור ו-BMI ניבאו אסתמה. אצל נשים אסתמה הייתה קשורה באופן חזק עם ADHD ואילו קשר זה לא היה נכון אצל גברים.

לסיכום, מחקר על קבוצת ילדים המאושפזים במחלקה פסיכיאטרית: הפרעות קשב ריכוז/היפראקטיביות (ADHD) מנבאות אסטמה; ואילו חומרת מחלות נפש, גזע שחור ו- BMI גבוה יותר, קשורות אף הן לאסטמה. מערכות יחסים אלה חזקות יותר בשכבה הנשית בלבד. בהתחשב בקשר בעבר של ADHD עם מחלות אלרגיות, מחקר עתידי צריך לחקור את הקשר של מצבי חסינות/דלקת (immunity/inflammation) עם הפרעות ADHD.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s