הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) קשורה להתנהגות אגירת חפצים

ADHD linked to hoarding behavior, Sharon Morein Prof Psychology, Anglia Ruskin Uni, Feb 2022

לא פחות מ-1 מכל 5 מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז עלולים לסבול מתסמיני אגירה משמעותיים. מחקר חדש מצא שאנשים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) נוטים באופן משמעותי להפגין גם התנהגויות אגירה, שעלולות להשפיע באופן רציני על איכות חייהם.
המחקר, שפורסם ב-Journal of Psychiatric Research שמומן על ידי האקדמיה הבריטית וה-Leverhulme Trust, מצא שכמעט אחד מכל חמישה אנשים עם הפרעות קשב ADHD הפגינו רמות משמעותיות קלינית של אגירה, מה שמצביע על כך שיכולה להיות אוכלוסייה נסתרת של מבוגרים הנאבקים עם אגירה והשלכותיה. הפרעת אגירה היא מצב מוכר הכרוך בהצטברות מוגזמת, קשיי השלכה ועומס יתר. ההפרעה עלולה להוביל למצוקה וקשיים בחיי יומיום ויכולה לגרום לדיכאון וחרדה.
מחקרים קודמים על הפרעת אגירה התמקדו בעיקר בנקבות מבוגרות המזדהות את עצמן כאוגרות וביקשו עזרה בשלב מאוחר יותר בחיים. מחקר חדש זה, בראשות ד"ר שרון מוריין , גייס 88 משתתפים ממרפאת ADHD למבוגרים המנוהלת על ידי קרן קיימברידג' ו-NHS Foundation Trust.
במחקר מצאו ש-19% מקבוצת ADHD הראו תסמיני אגירה קליניים משמעותיים, היו בממוצע בגיל 30 שנה, עם חלוקה שווה בין המינים. בין 81% הנותרים, החוקרים מצאו חומרת אגירה גדולה יותר, אך לא במידה שפגעה משמעותית בחייהם, בהשוואה לקבוצת ביקורת של המחקר.
החוקרים שאלו אותן שאלות, לגבי תסמיני ADHD ואימפולסיביות, רמות אגירה ובלגן, חומרה אובססיבית קומפולסיבית, פרפקציוניזם, דיכאון וחרדה ותפקוד יומיומי, על קבוצה של 90 מבוגרים מאוכלוסייה הכללית, ללא הפרעת קשב (ADHD). נמצא שרק 2% מקבוצת הביקורת הראו תסמיני אגירה משמעותיים מבחינה קלינית. לאחר מכן שיחזרו זאת במדגם מקוון גדול יותר של 220 מבוגרים בבריטניה כדי לראות אם נמצאו דפוסים דומים, ונוכחו שרק 3% מקבוצה זו הראו תסמינים.
ד"ר מורין, פרופסור לפסיכולוגיה החוקר הראשי אמר שהפרעת אגירה היא הרבה יותר מאשר פשוט איסוף של יותר מדי חפצים. אנשים עם הפרעת אגירה מאובחנת מילאו את אזורי המגורים שלהם בכל כך הרבה פריטים ובלגן שזה משפיע ה תפקוד יומיומי שמוביל לאיכות חיים ירודה יותר, חרדה ודיכאון.
במחקר מצאו שלאנשים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD) היו בסבירות גבוהה יותר לסבול גם מתסמיני אגירה. זה חשוב כי זה מדגים שאגירה לא משפיעה רק על אנשים בשלב מאוחר יותר בחיים, שהם בדרך כלל המוקד של רוב המחקרים עד כה על הפרעת אגירה.
ממצאי המחקר מצביעים גם על כך שיש להעריך באופן שגרתי את הפרעת אגירה אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז, מכיוון שהם בדרך כלל אינם חושפים קשיים הקשורים לזה למרות שאלו עלולים לפגוע בחיי היומיום שלהם. כמו כן, ייתכן שאנשים רבים המטופלים כעת בהפרעת אגירה יש סיכויים שיש להם ADHD לא מאובחן.
מודעות רבה יותר בקרב רופאים ואנשים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) באשר לקשר בין הפרעות קשב וריכוז לאגירה, יכולה גם להוביל לניהול יעיל יותר לטווח ארוך, שכן אגירה מחמירה לעתים קרובות בהדרגה עם הזמן.

תגובתי: אני סבור שזו הגזמה לקבוע שלאור בעית אגירת חפצים אפשר לחשוד או לקבוע אבחנת הפרעת קשב וריכוז (ADHD). על פי הידוע כיום ADHD זו הפרעה מורכבת הטרוגנית הכוללת סיפטומים שונים פרט לקשב, ריכוז והיפראקטיביות, בעיות התנהגויות, רגשיות נפשייות, קשיי שינה, קשיי אכילה, טיקיים ועוד. אפשר להוסיף לסמנים גם סימפטום אגירת דברים, אבל זה רק סמן אחד מרבים אחרים, ואין לייחס לו חשיבות מרובה באבחון ADHD ובשיקול לטיפול תרופתי שאמור להיקבע בבחינת התפקוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s