שיני חלב: גישה חדשה לזיהוי מצוקות מוקדמות וילדים בסיכון למחלות פסיכיאטריות

Baby Teeth: A New Approach to Identifying Early Adversity and Children at Risk for Psychiatric Illness, Ruta Nonacs, March 17, 2022


חוויות ילדות שליליות (ACEs) אירועים טראומטיים המתרחשים במהלך הילדות, הן שכיחות וביחידים רבים יש השלכות ארוכות טווח, המשפיעות על הפגיעות לבעיות רפואיות כרוניות, מחלות נפש ושימוש בסמים.
מכיוון שהחשיפה למצוקות בילדות נמצאת בכל מקום, יש צורך דחוף להבין מדוע אנשים מסוימים רגישים יותר למצוקות ילדות. ארין דאן,אפידמיולוגית חברתית ופסיכיאטרית שמחקריה התמקדו בהבנה כיצד חשיפות מוקדמות אלו מובילות למחלות נפש, במטרה לתרגם מידע זה לאסטרטגיות מבוססות אוכלוסייה אשר עשויות למתן את ההשלכות השליליות של המצוקה ולמנוע את הופעתן של מחלה פסיכיאטרית.
אחד האתגרים בביצוע המחקר הזה היה מציאת מדד מדויק ואובייקטיבי להערכת המצוקה בגיל הרך.
רוב המחקרים מסתמכים על דיווחי הורים על אירועים חריגים, אשר עשויים להיות מוגבלים על ידי זיכרון ולכן סביר להניח שיש להם הטיות מסוימות. ד"ר דאן והצוות שלה החלו לאחרונה להסתכל על שיני ילדים כדי להבין טוב יותר את החשיפה למצוקה. בבני אדם, שיניים ראשוניות (שיני חלב) מתחילות להתפתח לפני הלידה (בסביבות 6 עד 8 שבועות להריון) וממשיכות לצבור שכבות של אמייל במהלך ההיריון ובשנות חייו הראשונות של הילד. כמו הטבעות של עץ גדל, שכבות האמייל הללו חושפות את מה שהילד נחשף אליו – רעלים סביבתיים, כימיקלים, חסרים תזונתיים, כמו גם חוויות חיים שליליות.
בתגובה לאירועים מלחיצים, מופיעים בשיני החלב "קווי מתח" “stress lines” – שיבושים בשכבות האמייל – שיכולים לעזור לחוקרים לזהות אילו ילדים חוו מצוקה משמעותית ויכולים גם לאתר את העיתוי של חשיפה זו.
קווי מתח שימשו על ידי אנתרופולוגים כדי לזהות אירועי הריון מלחיצים. לדוגמה, לידה ממושכת או מסובכת ולידות מוקדמות נקשרו לקווי ילודים רחבים יותר. עם זאת, לא ידוע אם מדידת הרוחב של קווי יילודים אלה יכולה לשמש כסמנים ביולוגיים ללחץ פסיכו-סוציאלי טרום לידתי וסביב לידתי באוכלוסיות ילדים בחיים. במאמר שנכתב לאחרונה על ידי רבקה מאונטיין, PhD, חוקרים ממעבדת דאן, חוקרים את ההיתכנות של שימוש בשיני חלב נושרות כדי לחקור אירועי חיים שליליים, תוך הערכה ספציפית האם סימני הגדילה באמייל השן מתואמים עם חשיפה ללחצים פסיכו-סוציאליים אימהיים לפני הלידה וסביב הלידה. במדגם מאופיין היטב של נשים וילדיהן.
המחקר כלל 70 ילדים שנרשמו למחקר האורך של הורים וילדים, קבוצת לידה שבסיסה בבריסטול, אנגליה. שיניים נושרות נאספו מילדים בגילאי 5 עד 7 שנים. ארבעה סוגים של גורמים פסיכו-סוציאליים אימהיים טרום לידתיים וסביב לידתי הוערכו: אירועי חיים מלחיצים, היסטוריה של מחלות פסיכיאטריות, חיסרון סביבתי בשכונה, והתמיכה החברתית. מידע זה נגזר משאלונים שמילאו אימהות במהלך ההיריון וזמן קצר לאחריו. רוחב קו היילוד נמדד בשלושה חלקים של עטרת השן (הקודקוד, האמצעי, והשלישי הפנימי ביותר) בשיני כלבים ראשוניות נושרות.
הילדים שנכללו באנליזה היו 48.7% גברים, בעיקר לבנים (94.0%), ורוב הילדים נולדו בלידה מלאה (83.8%). החוקרים הבחינו שקווי יילוד היו רחבים יותר בילדים שנולדו לאימהות שדיווחו בעצמם על תקופת חיים של דיכאון חמור, על בעיות פסיכיאטריות במהלך החיים, או תסמיני חרדה או דיכאון מוגברים בהריון של 32 שבועות. לעומת זאת, קווי היילוד היו צרים יותר בילדים שנולדו לאימהות שדיווחו בעצמם על רמות גבוהות יותר של תמיכה חברתית זמן קצר לאחר הלידה. גורמי לחץ אחרים, כולל אובדן של בן משפחה או בן משפחה קרוב וחיסרון בשכונה, לא היו קשורים לרוחב קו היילוד. היקף הקשרים הללו היה גדול ומתמשך לאחר התאמה לגורמי סיכון אחרים.
המחקר הנוכחי מדגים שרוחב הקו ביילוד היה קשור לחשיפה לסוגים מסוימים של מתח פסיכו-סוציאלי אימהי סביב לידה ומציע שניתן להשתמש בטכניקה זו כדי לזהות אירועי חיים שליליים מוקדמים בילדים.
יש לשכפל את התוצאות הללו בדגימות גדולות ומגוונות יותר; אם הממצאים מאומתים על פני דגימות שונות, לטכניקה זו עשויה להיות השלכות חשובות לאסטרטגיות התערבות עתידיות.
מכיוון שיותר ממחצית ההפרעות בבריאות הנפש מופיעות לפני גיל ההתבגרות המוקדם, זיהוי ילדים בסיכון בגיל צעיר חיוני ליישום אסטרטגיות שנועדו להפחית את הסיכון למחלות פסיכיאטריות. ילדים מתחילים בדרך כלל להשיל את שיני החלב שלהם בסביבות גיל 6. בעתיד, רופאי ילדים או רופאי שיניים יכולים לאסוף שיניים נושרות של ילדים במהלך בדיקות שגרתיות ולאחר מכן לשלוח למעבדות מיוחדות לצורך ניתוח. ניתן יהיה לבדוק את השיניים כדי לזהות חשיפות שליליות, שאחרת יהיה קשה להעריך. התוצאות יכולות לעזור לזהות ילדים בסיכון ולכוון אותם לתוכניות התערבות מבוססות ראיות, הרבה לפני הופעת תסמינים של בריאות הנפש.
שכפול ואימות של ממצאים אלו נחוץ כדי להעריך עוד יותר קווים בילודים בשיניים כסמנים ביולוגיים חדשים אפשריים, מעבדת דאן בוחנת אוכלוסיות אחרות של נשים שחוו אירועי חיים מלחיצים במהלך ההיריון. מעבדת דאן מגייסת כעת נשים באזור בוסטון להשתתף במחקר באמצעות שיני חלב כדי לבחון את ההשפעה של הפצצות מרתון בוסטון על התפתחות הילד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s