העיניים יכולות לזהות ADHD ו-ASD

ניתוח השתנות גלים דיסקרטי של האלקטרורטינוגרם בספקטרום האוטיסטי (ASD) ובהפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD)

Discrete Wavelet Transform Analysis of the Electroretinogram in Autism Spectrum Disorder and Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Paul A. Constable, expert in human and artificial cognition in Neuroscience at University of South Australia, June 17,  2022

חוקרים מצאו שהוכחות מהרשתית יכולות לזהות אותות ברורים הן להפרעת קשב וריכוז (ADHD) והן להפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD), מה שמספק סמן ביולוגי פוטנציאלי לכל מצב.
לעתים קרובות אומרים ש'העיניים מספרות הכל', אבל לא משנה מה הבעה החיצונית שלהן, העיניים עשויות גם לאותת על הפרעות נוירו-התפתחותיות כמו ASD ו-ADHD על פי מחקר חדש מאוניברסיטאות פלינדרס ודרום אוסטרליה.
במחקר ראשון מסוגו, חוקרים מצאו שהקלטות מהרשתית יכולות לזהות אותות ברורים הן להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) והן להפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD) המספקים סמן ביולוגי פוטנציאלי לכל מצב. באמצעות 'אלקטרורטינוגרמה' (ERG) – בדיקת אבחון המודדת את הפעילות החשמלית של הרשתית בתגובה לגירוי אור – חוקרים גילו שילדים עם ADHD הראו אנרגיית ERG כללית גבוהה יותר, בעוד שילדים עם ASD הראו פחות אנרגיית ERG.
אופטומטריסט המחקר מאוניברסיטת פלינדרס, ד"ר פול קונסטבל, אומר: שהממצאים הראשוניים מצביעים על תוצאות מבטיחות לשיפור האבחנות והטיפולים בעתיד הן של ASD ו-ADHD, הפרעות נוירו-התפתחותיות הנפוצות ביותר שמאובחנות בילדות. אך מכיוון שלעתים קרובות הן חולקות סימפטומים ומאפיינים שונים, ביצוע אבחון לשני המצבים עשוי להיות ארוך ומסובך. המחקר הנוכחי שואף לשפר זאת. על ידי חקירת האופן שבו אותות ברשתית מגיבים לגירויי אור. החוקרים מקווים לפתח אבחנות מדויקות יותר ומוקדמות יותר למצבים נוירו-התפתחותיים שונים.
לאותות הרשתית יש עצבים ספציפיים שיוצרים אותם, כך שאם ניתן יהיה לזהות את ההבדלים הללו ולמקם אותם למסלולים ספציפיים המשתמשים באותות כימיים שונים המשמשים גם במוח, אז נוכל להראות הבדלים ברורים לילדים עם ADHD ו-ASD ופוטנציאליים למצבים נוירו-התפתחותיים אחרים.
מחקר זה מספק ראיות ראשוניות לשינויים נוירופיזיולוגיים שלא רק מבדילים במצבי ADHD ו- ASD , לבין ילדים עם התפתחות טיפוסית תקינה, אלא גם מספקים ראיות לכך שניתן להבחין ביניהן על סמך מאפייני אלקטרורטינוגרמה ERG.
רקע: לפי ארגון הבריאות העולמי, אחד מכל 100 ילדים סובל מ-ASD, כאשר 5% – 8% מהילדים מאובחנים עם ADHD. הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) היא מצב נוירו-התפתחותי המאופיין בפעילות יתר, בקשיים לתשומת לב וקושי לשלוט בהתנהגויות אימפולסיביות. הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD) היא גם מצב נוירו-התפתחותי שבו ילדים מתנהגים, מתקשרים, מקיימים אינטראקציה, ולומדים בדרכים ואופנים שונים מרוב הילדים האחרים.
למחקר יש פוטנציאל להשתרע על פני מצבים נוירולוגיים אחרים. בסופו של דבר, אנו בוחנים כיצד העיניים יכולות לעזור לנו להבין את המוח. בעוד שדרוש מחקר נוסף כדי לקבוע חריגות באותות הרשתית הספציפיים להפרעות נוירו-התפתחותיות אלו ואחרות, מה שנצפה במחקר עד כה מראה שנמצאים בתחילתו של משהו מדהים. זה באמת מקרה של צפייה בחלל הזה; כפי שזה קורה, העיניים יכולות לחשוף הכל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s