פקטורים מנבאים ליציבות והמשכיות אבחנת הפרעת קשב וריכוז בילדים

פקטורים מנבאים ליציבות והמשכיות אבחנת הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בילדים

Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder in Young Children: Predictors of Diagnostic Stability, Division of Developmental Medicine; Clinical Research Center, Boston Children’s Hospital, Boston, Massachusetts; Harvard Medical School; Harvard Center on the Developing Child, Harvard University, Cambridge, Massachusetts E. C. Law, G. D. Sideridis, L. A. Prock, M. A. Sheridan. PEDIATRICS, 2014; 133 (4) 2013-3433

מחקר חדש רב מוסדי שפורסם לאחרונה העריך את יציבות אבחנת הפרעת קשב וריכוז בילדים בגיל 3 עד 6 שאובחנו עם ADHD בשנים 2003 – 2008, אשר נבדקו שוב (120 ילדים) בשנים 2012 – 2013.
תוצאות המחקר הראו כי  70.4% מהילדים היו להם עדיין קריטריונים דיאגנוסטים של ADHD.
מסקנות המחקר: ילדים קטנים שעברו טיפול התפתחותי רב מערכתי לפני שאובחנו באבחנת ADHD, וילדים של הורים עם פסיכופתולוגיה משפחתית, וילדים להורים מסטטוס סוציואקונומי נמוך, הם פקטורים מנבאים ליציבותה של אבחנת הפרעת קשב בילדים. לדעת החוקרים הפקטורים המנבאים מהווים פוטנציאל לבניית תכנית טיפולית בילדים עם הפרעת קשב לפני גיל 7 שנים.

הערותיי: מחקר חשוב מהיבט חיזוי המשכיותה של הפרעת קשב וריכוז. הורים רבים שואלים לאחר שילדם אובחן ADHD: "דוקטור, הגד לי האם הפרעת קשב תלווה את הילד כל חייו?" תשובת רופא בעניין זה אינה פשוטה. אני נוהג להסביר להורים על 3  מצבים עיקריים: א. אם אבחנתי ילד עם הפרעת קשב קשה מלווה בהפרעות נפשיות נוספות, ויש במשפחה הקרובה הפרעות נפשיות כרוניות המטופלות בתרופות – אזי אלה גורמים מנבאים להמשכיות ההפרעה. ב. אם אבחנתי ילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז קלה שעיקר ביטוייה ופגיעתה בתחום רגשי חברתי ולימודים, ואין הסטוריה משפחתית של הפרעות נפשיות, אף אם הייתה בילדותו פגיעה התפתחותית שטופלה בהצלחה – אזי סיכוי סביר שהפרעת קשב  לא תימשך לבגרות. ג. ילד שאבחנתי עם קשיי קשב קלים ולקות למידה – אזי הפרעת קשב הקלסית לא תימשך לבגרות, אולם כשיהיה סטודנט באוניברסיטה ייתכן ויזדקק אם ירצה לטיפול בתקופת לימודיו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s