חשיפה לתרופות אנטי דיכאוניות לפני לידה, מהווה גורם סיכון לפתח הפרעות קשב (ADHD), אבל לא לאוטיזם (ASD)

חשיפה לתרופה אנטי דיכאונית לפני לידה, מהווה סיכון להפרעת קשב (ADHD), אבל לא לאוטיזם

Prenatal antidepressant exposure is associated with risk for attention-deficit hyperactivity disorder, but not autism spectrum disorder in a large health system, C Clements, Roy Perlis, MD, MSc, MGH Department of Psychiatry,  Massachusetts General Hospital,  Molecular Psychiatry, August 26, 2014

מחקרים קודמים הראו עלייה בסיכון לאוטיזם בקרב ילדים לאימהות שנטלו תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההיריון. החוקרים מציינים כי בזמן שגורמים גנטיים ידועים משחקים תפקיד משמעותי להתפתחות אוטיזם (ASD), אולם כיצד בדיוק הסיכון עלול להחריף עקב גורמים סביבתיים, עדיין אינו מובן דיו. בעוד מחקרים בבעלי חיים ומחקרים המבוססים על תיעוד רפואי הראו סיכון מוגבר לאוטיזם הקשור לחשיפה לתרופות נוגדות דיכאון, מחקרים אחרים לא מצאו קשר כזה. מאחר שהפסקת טיפול בנוגדי דיכאון באימהות מגביר משמעותי את הסיכון להתקפים – כולל עלייה בסיכון לדיכאון לאחר לידה – המחקר הנוכחי נועד לברר אם כן או לא, הסיכון לאוטיזם גדל, ואם ניתן ליחס לתרופה.
מחקרים קודמים הראו עלייה בסיכון לאוטיזם בקרב ילדים של נשים שנטלו תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההיריון, העשוי למעשה לשקף את הסיכון המוגבר הקשור לדיכאון אימהי חמור.
חוקרי מחקר זה מבית החולים הכללי מסצ'וסטס (MGH) מדווחים כי בעוד שאבחנה של הפרעה בספקטרום האוטיזם הייתה נפוצה יותר בילדים של אימהות שקיבלו תרופות נוגדות דיכאון במהלך הריון, בהשוואה לאלו ללא חשיפה טרום לידתית, וכאשר חומרת הדיכאון של האם טופלה, הגדלת הסיכון כבר לא הייתה משמעותית מבחינה סטטיסטית. לעומת זאת, הסיכון המוגבר להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), מתמיד גם לאחר תיקנון של הגורמים הקשורים לבריאות הנפש של האם.
"אנחנו יודעים שדיכאון שאינו מטופל יכול להוות סיכון בריאותי חמור לאימא ולילד, ולכן חשוב לטפל בנשים עם תרופות נוגדות דיכאון שנכנסות להריון, או חושבות על כניסה להריון, תדענה שתרופות אלו אינן מעלות את הסיכון של ילדם לאוטיזם", אומר רוי פרליס, מחבר בכיר של המחקר.
צוות המחקר ניתח הנתונים מרשומות רפואיים אלקטרונית לילדים שנולדו בMGH, בריגהם ובית החולים לנשים, או בי"ח ניוטון וולסלי – בתי חולים השייכים למערכת בריאות משותפת- מי קודד באבחנת הפרעה התפתחותית נרחבת, קטגוריה הכוללת אוטיזם, שאובחן לפחות פעם אחת בין השנים 1997 – 2010. הנתונים תאמו לכמעט 1,400 ילדים כאלה, ויותר מ 4,000 ילדי בקורת ללא אבחנת אוטיזם, נולדו באותן שנים ומותאמים למגוון הרחב של הגורמים הדמוגרפיים. נאסף המידע על הילדים והאימהות שלהם, וצוינו כל הגורמים הקשורים לאבחון וטיפול בדיכאון מג'ורי או מחלת נפש אחרת, הכוללים מרשמים לתרופות נוגדות דיכאון ותרופות פסיכו-טרופיות אחרות. ניתוח דומה נעשה לכמעט 2,250 ילדים עם אבחנת ADHD, בהשוואה ליותר מ 5,600 ביקורות תואמות ללא אבחנת ADHD.
בעוד חשיפה טרום לידתית לתרופות נוגדות דיכאון קשור להגברת הסיכון לאוטיזם (ASD), ואילו ההתאמה לגורמים המצביעים על דיכאון אימהי חמור הפחית את עוצמתו של קשר זה לרמה אפסית. נטילת  תרופות נוגדות דיכאון עם פעולה חזקה יותר במסלול סרוטונין, אשר כבר נחשד בתרומתו לסיכון לאוטיזם אפשרי, לא הגביר את שכיחות ההפרעה. בנוסף, בילדים של אימהות שנטלו תרופה שאינה תרופה נוגדת דיכאון ממוקדת סרוטונין לבחילות בוקר חמורות, לא גדלה שכיחות האוטיזם. מרשמים לתרופות אנטי פסיכוטיות הניתנים לטיפול בדיכאון חמור העמיד לטיפול, כמו גם להפרעות פסיכוטיות, אינו מגדיל את הסיכון לאוטיזם.
לעומת זאת, בהפרעת קשב וריכוז (ADHD), הסיכון המוגבר הקשור לחשיפה נוגדת דיכאון לפני הלידה נשאר משמעותי, אם כי מופחת, גם לאחר תיקנון לחומרת דיכאון אימהי.
"יש מגוון רחב של אפשרויות – טיפול תרופתי ולא תרופתי – לטיפול בדיכאון וחרדה בהריון", אומר מוביל המחקר פרליס, פרופסור לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד. "אבל אם יש צורך בתרופות נוגדות דיכאון, אני מקווה שהורים יכולים להרגיש רגועים לגבי הבטיחות שלהם."
הערותיי: תחום רפואי סבוך שטרם מוצה ולובן סופית במחקרים שנעשו עד כה. למשל, ממחקר זה לא השתכנעתי מדוע קיים הבדל בסיכון לאוטיזם (ASD) לבין הסיכון להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), באימהות המקבלות תרופות אנטי- דיכאוניות טרום לידה. לעניות דעתי, לא נראה לי שיש הסבר הגיוני לזה. בכל מקרה, אני סבור שלאימהות בהריון דיכאוניות עדיף להימנע מטיפול אנטי-פסיכותי, אלא רק בהכרח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s