לראשונה זוהו וריאציות גנטיות המגבירות סיכון ל-ADHD עם תובנה חדשה בביולוגיה של ADHD

מחקר גנטי גדול זיהה את הגנים הראשונים הקשורים להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) עם חפיפה לסיכון של מגוון הפרעות נפשיות והתנהגויות אחרות

לראשונה, מחקר זיהה וריאציות גנטיות שמגבירות את הסיכון להפרעת קשב (ADHD) המורכבת. הממצאים החדשים מספקים תובנה חדשה לגמרי בביולוגיה שמאחורי ADHD. 
המחקר נעשה בשיתוף פעולה בינלאומי גדול  שכלל קבוצות מחקר אירופאיות, צפון אמריקאיות וסיניות, שהן חלק מקונסורציום הגנום הפסיכיאטרי (PGC), וכן חוקרים מיוזמת קרן לונדבק למחקר פסיכיאטרי אינטגרטיבי (iPSYCH) בדנמרק. בראשות חוקרים: Anders Borglum,  Stephen Faraone; Benjamin Neale המחקר פורסם בימים אלה בכתב העת המדעי הנחשב "Nature Genetics"י (28 נוב. 2018). קבוצת ADHD של קונסורציום הגנום הפסיכיאטרי, היא קונסורציום בינלאומי של חוקרים המוקדש לחשוף את גורמי הגנטיקה הגורמים להתפתחות ADHD.
הגנים שלנו חשובים מאוד להתפתחות הפרעות נפשיות, כולל ADHD, כאשר גורמים גנטיים תופסים עד 75% מהסיכון. עד כה, חיפוש אחר הגנים הללו לא הביא עדיין לתוצאות ברורות. מחקר זה מהווה צעד חשוב מאוד בהבנת התשתית הגנטית והביולוגית של ADHD. וריאנטים גנטייים הקשורים ל-ADHD ממלאים תפקיד משמעותי בתהליכים ביולוגיים הקשורים למוח ולליבת תהליכים ביולוגיים אחרים. הצעד הבא, לקבוע את התפקיד המדויק של גנים אלה ב-ADHD כדי לסייע למצוא טיפולים טובים יותר ולתמוך באלו שנפגעים מ-ADHD. חוקרים מקבוצת הגנום הפסיכיאטרי השוו את ההבדלים הגנטיים של הגנום כולו אצל יותר מל-20,000 אנשים עם ADHD ו-35,000 שאינם סובלים מ-ADHD. נמצאו 12 מקומות שבהם אנשים עם גן מסוים שמשתנה, אשר נמצאים בסיכון מוגבר ל-ADHD בהשוואה לאלה שאין להם את הוריאנט (השוני) בגן.
היקף הנתונים הגדול אפשר לחוקרים למצוא, בפעם הראשונה, מיקומים בגנום שאצל אנשים עם ADHD בולטים יותר מאשר אצל הבריאים. החיפוש אחר וריאציות סיכון גנטיות מסוג ADHD נמשך עשרות שנים, אך ללא השגת עדויות חזקות. הפעם הורחבו באופן משמעותי מספר המחקרים בנושא, ובכך גדלה היכולת להשיג תוצאות חד-משמעיות, ובמיוחד נכללו מספר גדול מקבוצת המחקר iPSYCH הדנית המייצגת יותר משני שליש מכלל מדגם המחקר הבינלאומי.
תגליות גנטיות במחקר מספקות תובנות חדשות לגבי הביולוגיה שמאחורי התפתחות ADHD. לדוגמה, לחלק מהגנים יש משמעות לאופן שבו תאי המוח מתקשרים זה עם זה, בעוד שגנים אחרים חשובים לתפקודים קוגניטיביים כגון שפה ולמידה. התוצאות מראות שגורמי סיכון הטיפיקליים בדר"כ מווסתים כיצד הגן מתבטא, והגנים המשפיעים באים לביטוי בעיקר במוח, אותם גנים משפיעים על אימפולסיביות אצל אנשים בריאים. החוקרים השוו גם את התוצאות החדשות עם אלו ממחקר גנטי של מדדים מתמשכים של התנהגויות ADHD באוכלוסייה הכללית. החוקרים גילו כי אותם וריאנטים גנטיים המביאים לאבחנה של ADHD משפיעים גם על חוסר תשומת לב ואימפולסיביות באוכלוסייה הכללית. גורמי הסיכון הגנטיים הם נפוצים באוכלוסייה הכללית ככל שיש לאנשים יותר גורמי סיכון (וריאנטים) גנטיים, כך הם יהיו עם נטייה גבוהה יותר להיות בעלי מאפיינים דמויי ADHD וכך יהיו יותר בסיכון לפתח ADHD.
נמצאה חפיפה גנטית עם הפרעות נפשיות ומחלות אחרות בדרך זו נמצא מתאם גנטי שלילי חזק בין ADHD לבין החינוך. המשמעות היא שממוצע וריאנטים גנטיים אשר מגדילים את הסיכון ל-ADHD משפיעים לשלילה גם על הביצועים במערכת החינוך באוכלוסייה הכללית שנושאים וריאנטים גנטיים אלה,ללא שתהיה להם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). ניתוח נוסף הראה כי הסיכון הגנטי ל-ADHD משותף סיכון להפרעות פסיכיאטריות וגופניות אחרות, כולל דיכאון, השמנה (עלייה במדדי BMI), סוכרת מסוג 2, ורמות נמוכות של כולסטרול HDL "הטוב". המחקר מצא מתאם חיובי בין ADHD לבין מצבים רפואיים אלה ואחרים. כלומר, וריאנטים של גנים אשר מגבירים את הסיכון ל-ADHD הם גם מגבירים את הסיכון להפרעות נפשיות וגופניות באוכלוסייה.
הממצאים החדשים מצביעים על כך שלאחר שנים רבות של מחקר, מגיעים בסופו של דבר לממצאים גנטיים חזקים שיכולים לספק מידע ​​על הביולוגיה הבסיסית ועל תפקידה של הגנטיקה במחלות ובמצבים רפואיים ומאפיינים שלעתים קרובות נלווים ל-ADHD.
ממצאי המחקר ותוצאותיהם מדגישים את חשיבות שיתוף הפעולה לקידום מאמצי הגילוי. ורק באמצעות שיתוף נתונים ועבודה משותפת, הצליחו החוקרים למצוא את האזורים האלה בגנום.מחקר זה מהווה בסיס חשוב למחקר נוסף בנושא ADHD, שיאפשר להגדיל את המחקר, כך שתושג הבנה מעמיקה יותר על האופן שבו גנים אלו משפיעים על התפתחות ADHD במטרה לספק עזרה טובה יותר עבור אנשים עם ADHD. ה
מחקר מניח את היסודות לעבודה עתידית שתבהיר כיצד הסיכונים הגנטיים משתלבים עם סיכונים סביבתיים כדי לגרום להתפתחות ADHD, כאשר החלקים של הפאזל יתאחדו, החוקרים יוכלו לשפר את האבחון והטיפול ב- ADHD.

לסיכום, מה נמצא ומה נלמד מהמחקר?
אם יש לאיש ADHD, הסיכויים גבוהים יותר שלאחים שלו יש גם כן האומדנים שונים ביחס לחיזוק הקשר, אך החצים מצביעים באותו כיוון: הגנטיקה מסייעת לקבוע את הסיכון של אדם להפרעת קשב והיפראקטיביות. מעבר לכך, עדיין יש שאלות רבות ואין תשובות רבות – איזה גנים ממלאים תפקיד? ואיך גנים אלה משפיעים על יכולתו של מישהו להתמקד או לשבת בשקט?
מצבים רפואיים מסוימים, כמו sickle-cell anemia, נשענים לחלוטין על שינוי גנטי יחיד. אבל  מצבים אחרים כמו סכיזופרניה, נשענים על מגוון מסחרר של הבדלים גנטיים, שכול אחד מהם קשור כנראה לעלייה זעירה בסיכון. במובן זה ADHD קרובה יותר לסכיזופרניה.
מבט רחב לגנום  הוכחה זו באה ממחקר גנומי רחב (GWAS): מבט מקרוב על דנ"א של אנשים עם ADHD בשונה מאלו ללא ADHD. אנשים יכולים להיות עם גרסאות (וריאנטים) שונות מעט של אותו גן. אם כל אחד מהגרסאות האלה משפיע על מחלה מסוימת, מגלים כי אנשים עם מצב רפואי נוטים להיות בעלי סיכוי גבוה יותר להיות בווריאנט  אחד ואצל אנשים ללא מצב רפואי זה צריך להיות שונה. כך,שסריקה על פני הגנום, וריאנטים כאלה מופיעים כשונים בין שתי הקבוצות.
קל יותר ליצור ולנתח נתונים ממדגם גדול יותר מאי פעם  מחקרי ה- GWAS בודקים את הגנום של עשרות אלפי אנשים, ובמקרים מסוימים של מאות אלפים. מספרים עצומים אלה נחוצים עבור החוקרים כדי לזהות את ההבדלים הזעירים שיכולים להופיע. מחקרים קטנים יותר נוטים להופיע ריקים מתוכן כי מזהים רק קומץ של אזורים גנטיים שנראים כמשחקי תפקיד, בעוד מחקרים גדולים יותר יכולים להתחזק במספר עצום של וריאנטים.
מאמצים קודמים למצוא וריאנטים הקשורים ל-ADHD לא גילו דבר  אבל זה יכל לקרות כי לא היו להם מדגמים גדולים מספיק. במחקר זה השתמשו בנתונים מיותר מ-20,000 אנשים עם ADHD, והשוו אותם לקבוצת ביקורת של 35,000 אנשים ללא אבחנה של ADHD. הם מצאו 304 נקודות, שבהן הבדלים זעירים בדנ"א, חולקו לשתי קבוצות באופן סטטיסטי. אם כל הווריאנטים היו קרובים מאוד זה לזה, החוקרים שייכו אותם כמייצגים לאותו דנ"א, שמקבצים אותם לשניים עשר אזורים חשובים.
אין גן יחיד ל-ADHD  עדיין לא ברור מה המידע שמחקר חדש זה יכול לספק לנו. מחקרים גדולים יכולים לזהות גנים רבים המעורבים במצב, לכל אחד מהם השפעה זעירה, מה שגורם לוויכוח רב על הדרך הטובה ביותר לפרש אותם. יש חוקרים שטוענים שבמקרים מסוימים, מה שאנו רואים הוא בעצם הגנום כולו שמשחק תפקיד מסוים.
שילוב כל סיכונים הזעירים המועברים ע"י וריאנטים גנטיים שונים  יכול להניב מה שנקרא "ניקוד סיכון פוליגני" זו דרך להעריך כמה גבוה הסיכון של אדם למצב רפואי מסוים, בהתבסס על מספר וריאנטים מסוכנים בודדים שיש להם. גם לזה יש יכולת מוגבלת, כמו בסכיזופרניה ציונים אלה יכולים להסביר עד חמישה אחוזים מהשונות במעמד המחלה. ריבוי העליות הזעירות בסיכון עשוי לומר לנו שהגנים המעורבים אינם קשורים ישירות למצב. במקום זאת, הם עשויים ליצור מצב בסיסי שבו הרבה גנים שונים בסופו של דבר מתפקדים באופן מעט פחות אידיאלי, מה שהופך את הסוגיה קשה יותר.
נמצאה חפיפה משמעותית בין ציוני הסיכון הפוליגני להפרעות נפשיות שונות דבר המצביע על השונות הגנטית שזוהתה במחקרי GWAS שנוטה להשאיר אנשים פגיעים למגוון של מצבים שונים. 
חפיפה זו היא בדיוק מה שנמצא במחקר עם ADHD. היו קורלציות בין הסיכון הגנטי ל- ADHD לבין מגוון של מצבים רפואיים אחרים, כולל דיכאון ואנורקסיה. זה קשור עם הרעיון כי וריאציה גנטית עשוייה להיות חשובה למערכת הרחבה. חלק מהגנים שהם מזוהים ידועים גם כמעורבים בתנאים נוירולוגיים אחרים, כולל דיבור, למידה, דיכאון וסכיזופרניה.
למרות כל הנחשף במחקר, זה עדיין נמצא במרחק שנות אור מכל דבר העשוי להשפיע מיידית על אנשים עם ADHD כמו אבחון ע"י בדיקה גנטית או התאמת תרופה להפרעה. אולם זה לא עושה את זה חסר תועלת, אלא זה יוצר נתיבים למחקר נוסף, יותר מאשר יישום מעשי עכשיווי. המדענים בוודאי ירצו לבחון היטב את הגנים הללו כדי ללמוד כיצד הם פועלים בבני אדם. אבל השלב הבא הבולט ביותר הוא מחקר הרבה יותר גדול , GWAS גדול יותר שיוכל לזהות יותר וריאנטים גנטיים המעורבים עם ADHD, ויעזור להבהיר חפיפות של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) עם מצבים רפואיים אחרים.
מנקודת מבט קלינית שלי  לאחרונה ציינתי שני מחקרים נוספים חשובים מאד בתחום זה.
המחקר הראשון "הפרוגנוסטיקה כבסיס יסודי לפסיכיאטריה מדעית". מחקר זה עסק בהבנת הפסיכיאטריה והצעדתה לעידן רפואי מודרני בכיוון הפרוגנוסטי שמתמקד באדם ולא במחלה, ליישום רפואה מותאמת אישית. חוקרים ממרכזים רפואיים שונים טוענים שעד כה לאחר שתי מאות שנים של מחקרים ביולוגיים, יש מעט מנגנונים אתיו-פתולוגיים מבוססים, ואין ביו-מרקרים אמינים להפרעות פסיכיאטריות, שיכולים לסווג בהחלטיות סימפטומים או התנהגויות הטרוגניות. פסיכיאטריה היא אפוא תחום רפואי היפוקרטי ביותר. בפסיכיאטריה, אין מחלות אנטומיות (אבחנה), אלא רק אנשים שנעשים חולים (פרוגנוזה).
המחקר השני "תסמינים פסיכיאטריים אצל הורים והשלכותיהם על ילדים – לקראת הבנה ומענה לסיכונים בין-הדורות בפסיכיאטריה של הילד" עסק בהבנה ופענוח הסיכונים בין-דורות בפסיכיאטריה לילד ומתבגר, שתרם לבסיס הראיות המפרט את השלכות המורכבות של פסיכופתולוגית הורה על תוצאות בריאות הנפש של צאצא.

במחקר הנוכחי האחרון "לראשונה זוהו וריאציות גנטיות המגבירות סיכון ל-ADHD עם תובנה חדשה בביולוגיה של ADHD". לאור עבודתי הקלינית בחמש עשרה השנים האחרונות נחשפתי לתחום זה והתעמקתי בו, אני סבור כי היות וידוע שהפרעות נפשיות שונות מושפעות מגנים רבים המשותפים להפרעות נפשיות אחרות,הן הטרוגניות ומורכבות שבאות לידי ביטוי בסימפטומים קליניים חופפים להפרעות אחרות. כך נוכחתי שיש משפחות עם מצבור גנים נפשיים, שבאים לביטוי בסימפטומים שונים בצאצאים, בהתאם לגן המופיע כבולט בכל צאצא. לדוגמא, יש משפחות שהורה סובל מחרדה ו/או דיכאון,בן סובל מ-ADHD קל , בת סובלת מאוטיזם חמור, בן עם הפרעות התנהגותיות בת עם חרדות, בן ללא הפרעה נפשית וכדומה.
נוכחתי גם במגמות קליניות של קשרים גנטיים המשפחתיים, בין הפרעות נפשיות שיש להורה/ים להתפתחות הפרעה נפשית בצאצאים: א.  הפרעה נפשית בהורה מהווה גורם סיכון גבוה להתפתחות הפרעה נפשית בילדם. ב. ילד עם הפרעה נפשית קשה, קרוב לוודאי שאחד ההורים סובל מהפרעה נפשית. ג. אפשר להעריך לעתיד את התפתחות חומרת ההפרעה הנפשית בילד, על פי בדיקת חומרת הפרעות נפשיות אצל הורה או בן משפחה עם קרבת דם (יש לציין, שטיפול בהורה עם הפרעה נפשית מסייע לשיפור הטיפול בילדם הסובל גם מהפרעה, בצעתי מחקר בעניין זה).

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s